Na jižní Moravě bývá do zpěvu leckomu – a teď k tomu budou mít milovníci vína nejenom další důvod, ale také prostor. Uprostřed vinic v Dobšicích u Znojma oficiálně otevřela nová budova Vinařství Lahofer, jejíž střechu tvoří funkční amfiteátr.

Lahofer patří se svými 430 hektary vinic a produkcí 800 tisíc lahví vína za rok k největším producentům vína v Česku a s projektem svého nového centra, které má sloužit zároveň jako výrobna, prostor pro návštěvníky i administrativní zázemí společnosti, oslovil brněnské architektonické studio česko-slovenské dvojice Chybík + Krištof.

Stavbu mladí architekti v duchu současných trendů zasadili do stávající vinice a rozvlnili ji rozdílnou konstrukční výškou, aby přirozeně splynula s mírným sklonem a charakterem vinařského terénu. 

„Nechtěli jsme do krajiny vstupovat s příliš velkým měřítkem. Rozdělením do tří hmot se celkový objem domu odlehčil,“ popisují koncepci architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, kteří loni jako vůbec první v Česku a na Slovensku získali prestižní ocenění pro nejlepší mladé architekty světa Design Vanguard 2019.

Ke spolupráci na projektu, jehož realizace vyšla na 120 milionů korun, si architekti přizvali také umělce Patrika Hábla, který na betonových klenbách vinařství realizoval svůj malířský koncept „Vrstvy“. Ten vychází z barevnosti řezu půdy, která je specifická pro tuto oblast, a koresponduje s hlavní myšlenkou celé stavby, jíž je motiv vinných řádků.

„Nápad nám vnukla samotná stavba vinařství, když jsme odkryli bednění mezi betonovými žebry, kam jsme zamýšleli umístit dřevěný podhled,“ říká ke spolupráci Ondřej Chybík, člen našeho výběru Forbes 30 pod 30, který se minulý týden stal členem Komory architektů.

Ondřej Chybík a Michal Krištof

„Ukázala se povrchová kresba betonu, který původně nebyl navržený jako pohledový. Uvědomili jsme si krásu její struktury, do níž se propsaly minerály betonování, a zároveň nápadnou podobnost s díly Patrika Hábla, která známe.“

Budova vinařství není jediný projekt, který Krištof s Chybíkem společně s Vinařstvím Lahofer na Znojemsku nedávno dokončili – v budově bývalého znojemského pivovaru Hostan z 19. století na konci loňského roku vznikla nová Enotéka znojemských vín, vinný bar a degustační prostor.