Pokud chceme, aby Česká republika měla dlouhodobou vizi a drive, musíme se primárně zaměřit na vzdělávání, řekla herečka a spisovatelka Aňa Geislerová na karlovarské konferenci Lepší Česko.
„Když jsem přemýšlela nad tím, co udělat pro lepší Česko, tak mě napadlo jediné: Všechno tkví ve vzdělání. To je to, co nás nejvíc formuje, nebo deformuje. Lepší Česko je Česko, které má nový systém vzdělávání,“ uvedla herečka Aňa Geislerová.
Připomněla, že jako matka tří dětí (ty navštěvují od základní po vysokou školu) pozoruje, že i přes neoddiskutovatelná zlepšení v našem vzdělávacím systému stále přetrvávají postupy, s nimiž bojovala i ona, když ještě studovala.
„Vyrůstala jsem v benevolentní, svobodné rodině. Rodiče se k nám chovali s respektem, vysvětlovali nám vše, na co jsme se jich zeptali. Proto jsem nechápala, proč na mě na základní škole paní učitelka mluví jako na předmět a proč jim vadí, když se ptám,“ uvedla herečka, která se společně se svou sestrou Ester objevila před několika lety na obálce Forbesu.
Možná i proto doufala, že postupem času tento mindset ze škol zmizí. Rodičovské zkušenosti jí ale ukázaly, že v Česku stále v nějaké formě přetrvává. „Na prvním stupni mých dětí to bylo daleko lepší, než si pamatuji. Výuka probíhala jinak. Pak ale přišlo středoškolské vzdělávání a byli jsme tam, kde jsem já skončila,“ řekla.
Přístup, který bychom mohli zjednodušeně popsat slovy jako „nevyrušuj, dodržuj pravidla, nevyptávej se a poslouchej toho, kdo má moc“, vede podle ní k tomu, že nemáme na celospolečenské úrovni jasno, kam přesně směřujeme a jaký je náš dlouhodobý a společný cíl.
„Je těžké chtít tyto vize po vládě. Základní vize musí vzniknout daleko dřív, než se rozdělíme na politické, zájmové a obchodní skupiny. Proto tohle všechno začíná už ve škole, tam vzniká národní identita. To, co by měli v tomhle směru politici udělat, je pochopit, že školství je resort, který by měl být nadřazen všemu dalšímu,“ uvedla herečka.
Řekla také, že jakmile budeme mít jako společnost jasno, kam míříme, není nic, co by nás zastavilo. „Když mají Češi vizi a společný drive, nic je nepřekoná,“ řekla žena, která se objevila ve filmech jako Jízda, Želary, Anthropoid nebo Prezidentka.
Ke vzdělávání, o kterém se na konferenci Lepší Česko herečka vyjadřovala, má ostatně sama blízký vztah. Už dva roky přednáší na FAMU a v rámci svého předmětu O castingu a filmovém herectví pro režiséry se snaží o to, aby své studenty nevystavovala jevům, které sama ve škole zažila.
„Navádím studenty k tomu, aby v sobě našli ten zvláštní, deformovaný kus sami sebe, který si odnesli ze školy, a ten odhodili. Tohle všechno totiž hrozně brzdí, obzvlášť nás herce a tvůrce,“ dodala.