Dnes kromě baletu, ten totiž nevyjde z módy nikdy, letí kurzy cirkusového umění, výtvarná dílna v Národní galerii nebo akademie programování.

Podívejte se na mimoškolní aktivity, kam svoje ratolesti touží přihlásit cílevědomí rodiče. Tedy takoví, kteří neprojektují do dcer a synů svá vlastní nesplněná přání, ale myslí především na rozvoj jejich schopností i budoucnost.

Baletní přípravka Národního divadla

V této až mýtické výuce klasického baletu se potkávají dívky i chlapci nepřetržitě už od roku 1953, absolvoval ji dokonce i současný kambodžský král. Najdete tu jak extrémně ambiciózní rodiče, které ve svých potomcích vidí budoucí první baletní umělce slovutných mezinárodních scén ale i ty, jejichž děti prostě baví pohyb a oni jim chtějí dopřát ten nejlepší kurz.

Přihlásit dítko můžete od šesti let, musí ale projít talentovými zkouškami. Některé matky a otcové připravují své dcery a syny na přípravku už od čtyř let. Tím, že je předtím zapíší do různých kroužků tance a pohybu. Talent a genetické dispozice tím ale nepřelstí, stejně jako schopnost dítěte vytrvat. Baletní přípravka totiž trvá celkem 5 let a počítá se, že své žáky připraví na zkouškám do taneční konzervatoře.

Kódování pro školou povinné

Říká se, že už v blízké budoucnosti by každý měl ovládat alespoň základy programování. Proč tedy dítěti zakazovat mobil nebo tablet, když existuje vysoká pravděpodobnost, že prostřednictvím IT technologií vybuduje svou kariéru? V dobrovolnické komunitní organizaci Coder Dojo učí své vrstevníky kódovat i čtrnáctiletý Martin Rosenberg. Jeho žáci se naučí, jak vytvořit vlastní hru nebo jak naprogramovat webovou stránku. HTML nebo CSS tedy nebude ani třeba pro desetileté dítě neuchopitelná zkratka, ale možná způsob, jak realizovat své sny. Pokud se jedná o mládež do 15 let, je požadováno, aby rodiče přišli alespoň na první workshop. Kluby fungují nejen v Praze, ale v řadě měst po celých Čechách.

Nový cirkus

Říkáte o svém potomkovi, že je jako pytel blech? Pak ho zapište do blešího cirkusu. Kurzy v Centru pro nový cirkus Cirqueon, který nabízí cirkusové jesle, školu i školku. Nezapomíná se ani na rodiče, kteří mohou v kurzu Family Circus společně s dítkem zažít opravdovou hravost i zlepšit koordinaci svého těla. Mezi vyučujícími nenajdete jen profesionální artisty, ale také třeba zdravotního klauna, profesionálku ve skákání přes švihadlo, choreografy nebo umělce, kteří se zabývají uměním performance.

Japonština

Angličtinu se dnešní děti naučí samy z animovaných pohádek nebo YouTube videí. Ale naučit se v mladém věku japonsky, je k nezaplacení. Nejen, že informacemi nezahlcený mozek se naučí snadněji složitý systém písma ve formě znaků, ale také znalost japonštiny vaše dítě později výrazně odliší na pracovním trhu.

Plánuje se hlásit na prestižní zahraniční univerzitu? I zde jsou exotické jazyky výrazným bodem navíc. V Chinesepoint učí děti japonsky od 11 let. Nejedná se o žádné složité biflování, ale hravou formou o výklad základních znaků, číslovek a dalších slovíček. Děti navíc bývají nadšené z toho, že si mohou vyzkoušet psaní štětcem nebo, že si poslechnou tradiční japonskou hudbu.

Herna a ateliér Národní galerie

Traduje se městská legenda o tom, že výtvarné herny a ateliéry pro děti od Národní galerie jsou natolik oblíbené, že rodiče jsou ochotni se o místo v nich utkat v pěstním souboji. Na pravdě se zřejmě zakládá hlavně to, že jde o jednu z nejžádanějších výtvarných kroužků v republice. Herny jsou určeny už dětem od roka a půl, ateliéry pak starším, od 6 let. Jejich náplň je vždy založená na kreativitě a inspiraci díly Národní galerie, důrazem na vlastní tvorbu a v pozdějším věku i seznámení se technikou malířství, sochařství i multimédií.