Měl to být mimořádně atraktivní závěr roku. Nový Bond, komiksová Black Widow, pokračování Top Gunu… a taky Duna, napjatě očekávaná adaptace s hvězdným obsazením od rozjetého režiséra Denise Villeneuva.

Ale nastalo očekávatelné a Duna se posunula až na říjen 2021. Předvídat se to dalo nejen kvůli pandemii koronaviru, ale i proto, že studio Warner Bros. posunulo na Vánoce premiéru Wonder Woman 1984 a sotva se dalo očekávat, že by v podobnou dobu (původní premiéra 18. prosince) vypustilo i Dunu. A tak nastala škatulata: Duna na říjen 2021, nový Batman plánovaný na podobný termín až na 2022, čtvrtý Matrix bude v prosinci 2021.

Definitivní odsun je pro fanoušky pochopitelně nepříjemnou zprávou, neboť Duna měla být poslední opravdu velkou premiérou letošního roku. A chtělo by se dodat i „aspoň nějakou“, jelikož většina snímků vyklidila před koronavirem pozice. Jedním z mála statečných zůstal Tenet, jeho nevalný úspěch ale další distributory příliš nepovzbudil. Není divu, že se mizerná nabídka podepisuje i na výsledcích kin, kterým masivně padají tržby a hrozí jim zánik.

Vypadá to tedy, že zbytek letošního roku strávíme u Netflixu, HBO a dalších streamovacích služeb.

Všechny odklady mají snad jediné pozitivum: příští rok nyní vypadá po všech odkladech velmi nabitě. Jenže nikdo neví, jestli na filmy tou dobou ještě budeme mít kam chodit.