Vývojářská konference není zrovna událost, která by zvedala ze židlí tisícovky lidí, ovšem když ji uspořádá Apple, je to něco jiného. Jeho včerejší 26. vývojářskou konferenci s napětím sledovali nejen vývojáři, ale i fanoušci cupertinské firmy. Poodhalila totiž novinky, které se objeví letos na podzim. Jsou to tři aktualizace operačních systémů – pro počítače, mobilní zařízení a hodinky. Největší pozornost laické veřejnosti ale získalo něco jiného – potvrzené spuštění dlouho očekávané služby Apple Music.
Hudba je život
Už loni si Apple za 3 miliardy dolarů koupil firmu Beats (výrobce audiotechniky, známého především díky sluchátkům a reproduktorům, který zároveň provozoval streamovací službu Beats Music). Bylo tedy jen otázkou času, kdy a jak ji začlení do svého portfolia. Ten čas přišel teď a výsledkem je aplikace Apple Music, která v sobě spojuje streamování hudby, globální rádio, které bude vysílat ze tří měst světa 24 hodin denně, a sociální síť.
Šéf Applu Tim Cook a Jimmy Iovine, který má Apple Music na starosti.
Jimmy Iovine, který Apple Music představoval, při své prezentaci řekl, že: „… online hudba se stala komplikovaným chaosem aplikací, služeb a webových stránek. Apple Music přináší ty nejlepší funkce v jednom a zaručuje zážitek, který každý milovník hudby ocení.“ Co přesně by tedy Apple Music měla nabídnout?
Apple v jejím rámci poskytne svůj hudební katalog s 30 miliony skladeb, který si pomocí streamu přehrajete na libovolném zařízení. Zajímavostí je, že od podzimu bude tuto službu možné využít také i na zařízení s operačním systémem Android (od konkurenčního Googlu), který je v celosvětovém počtu uživatelů na prvním místě. Důvodem, proč se proto Apple rozhodl, je jeho poměrně agresivní snaha „přetáhnout“ uživatele konkurenčního systému k sobě. Svědčí o tom i uvedení aplikace, která při přestupu od Androidu převede veškeré údaje a kontakty do applovského operačního sytému iOS a pro aplikace z původní platformy najde a nabídne odpovídající náhradu.
Ale zpět k Apple Music. V Cupertinu věnovali zvláštní péči sestavování speciálních hudebních playlistů, které by měly odpovídat vašim hudebním preferencím. Apple k tomu využil algoritmy z Beats Music a najal také hudební experty z celého světa. V sekci „For You“ ale budete moci použít starší nebo si vytvářet svoje vlastní playlisty. Čím více uživatelů bude Apple Music používat, tím lepší a přesnější bude výsledná nabídka vyhledávacích algoritmů.
V tomto videu Apple vysvětluje, proč se rozhodl Apple Music vytvořit:
Proměnou prochází také iTunes Radio přejmenované na Apple Music Radio. Podle vlastního vyjádření Apple přichází s první stanicí, zasvěcenou výhradně hudbě a hudební kultuře, která bude vysílat živě. Nabídne exkluzivní rozhovory, hosty a přehled nejdůležitějších informací z hudebního světa. O program Beats 1 se budou starat živí DJ Zane Lowe, Ebro Darden a Julie Adenuga.
Z dílen Applu také pochází Apple Music Content, což je hudební sociální síť pro umělce a jejich fanoušky. Zahrnuje v sobě sdílení fotografií, textů připravovaných písní atd. Uvidíme, jak se bude této novince dařit v konkurenci Facebooku, Twitteru a Google+. Předcházející pokus s názvem Ping byl ukončen po 2 letech provozu pro malý zájem uživatelů.
Za Apple Music uživatel zaplatí 9,99 dolaru měsíčně, rodinný balíček pro 6 účtů vyjde 14,99 dolaru. Služba bude spuštěna pro celý svět už brzy – 30. června a po dobu tří měsíců si ji můžete bezplatně vyzkoušet.
Souboj o podíly na trhu
Z uvedení Apple Music je evidentní, že Apple se nechce vzdát svého podílu na trhu s prodejem hudby. Přizpůsobil tedy svoji nabídku přáním zákazníků. Do souboje na poli streamu vchází se Spotify, hudebním rádiem Beats 1 konkuruje společnosti Pandora a hudební klipy z Apple Music by mohly přetáhnout nějaké procento uživatelů z YouTube. Zda si v Cupertinu neukrojili příliš velké sousto, se uvidí až časem.
OS X, iOS a watchOS budou stabilní operační systémy
Ačkoliv novinky okolo Apple Music byly nejočekávanější, nejvíce prostoru se na konferenci věnovalo operačním systémům, přeci jen byla vývojářská. Jako první byl prezentován OS X, nazvaný El Capitan, určený pro počítače Apple. Drobné kosmetické změny v ovládání, přepracované vyhledávání s prvky umělé inteligence, vylepšené mapy s navigací po vybraných světových městech (a Číně), vyšší výkon na stávajících počítačích a stabilita systému jsou hlavními rysy této novinky.
Viceprezident Applu pro technoloie Kevin Lynch.
Mobilní iOS určený pro iPhony a iPady se dočkal již deváté verze. Největší obměnou prošla chytrá hlasová asistentka Siri, ale zatím stále nehovoří naší mateřštinou. Se zpožděním za Microsoft Windows a Androidem se také konečně objevil v iOS plnohodnotný multitasking, umožňující práci s více aplikacemi.
Apple také zapracoval na energetické náročnosti, díky úspornému režimu se může prodloužit výdrž zařízení až o tři hodiny provozu. Zbrusu novou aplikací je News (Zprávy) konkurující různým čtečkám. Potěšeni mohou být také majitelé starších modelů iPhone 4s, iOS 9 podporuje i je.
Poslední prezentovaný systém byl také zároveň nejmladší – watchOS 2.0 určený pro hodinky Apple Watch. Přináší řadu drobných vylepšení, například nativní aplikace, noční režim a budík. Některé úkony jako odpovídání na e-maily nebudete muset už řešit z iPhonu, ale přímo z Apple Watch. Hodinky se tak více osamostatňují. Hudbou blízké budoucnosti se jeví ovládání domácích spotřebičů v chytré domácnosti pomocí hlasové asistentky Siri.
Výčet představených softwarových novinek není konečný a na podzim se mohou objevit ještě další. Pro uživatele jablečných produktů je ale nejdůležitější, že Apple zapracoval na rychlosti a stabilitě svých systémů.
Plaťte s Apple Pay
Během celé prezentace byl také několikrát zmíněn platební systém Apple Pay přinášející do firemní pokladny další zisky. Společnosti se podařilo v USA podchytit 98 procent kreditních a debetních karet. Nyní expanduje do Velké Británie, kde bude možné na 250 000 místech jednoduše přiložit iPhone nebo Apple Watch a zaplatit svoji útratu.
A ještě jedna novinka na závěr. Perličkou včerejší konference byl blok Jennifer Bailey, která prezentovala právě Apple Pay. Byla totiž první ženou z užšího vedení Applu, která v historii pořádaných keynote vystoupila. Kdy se ale platební služba rozšíří do dalších zemí, neoznámila.