Pahorku na severním okraji Slaného se říká U Hvězdárny a podnikatel Zbyněk Frolík si tu před 18 lety postavil dům. Děti ale odrostly a původní stavba už také nebyla v nejlepší kondici, a tak zakladatel firmy Linet, vyrábějící nemocniční lůžka, oslovil architekta Petra Koláře.

Ti dva se dobře znají z motorek, projeli spolu na harleyích půlku Ameriky. Původní stavba šla k zemi a Kolář na rozlehlý pozemek nakreslil „zvětšenou kopii svého baráku“, popisuje Frolík dům o ploše 1150 metrů čtverečních.

Čtěte také: Kdo staví pro Kellnera a spol.? Dvacítka nejžádanějších architektů Česka

Je to klasický Kolářův rukopis: jednoduchý a funkční střih s výraznou horizontální linií. „Přesvědčil jsem Zbyňka, že u takového domu musí být i umění,“ ukazuje architekt na dvě ocelové půlhlavy od výtvarníka Davida Černého, které spolu s věkovitou vrbou dominují zahradě.

Foto: David Váňa

Z jedné strany půlhlavy chrlí vodu a z druhé se v nich dá hovět jako v křesle. Frolík tam sedává se svou manželkou, hezky naproti sobě.

„Je to symbol lásky a toho, že i po 40 letech si máme pořád o čem povídat a diskutovat,“ dodává Frolík s tím, že půlhlavy byly až pátým návrhem, se kterým u něj David Černý uspěl (zná se s ním pro změnu z létání).

Černého první návrh? Obří pistole na střeše mířící na místní radnici.

Další dva příklady toho, co se stane, když se sejde osvícený investor z našeho žebříčku nejbohatších Čechů a špičkový architekt, najdete ve speciálním vydání Forbes Life. Vyfotili jsme do něj i novou vilu Luďka Sekyry od architektky Evy Jiřičné nebo rodinné sídlo Vlastislava Břízy na Lipně, které pro něj navrhl Petr Uhlík.

Právě v prodeji!