Petra Caudr je majitelkou vinohradského knihkupectví Book Therapy, která nově odstartovala projekt Flowers & Dinosaurs – knižní univerzitu pro děti. Její předplatitelé dostanou každý měsíc do schránky dva tituly, které budou vaše dítě rozvíjet v kreativitě, logice, etice či pozitivitě. Požádali jsme proto Petru Caudr o tipy, co by si děti měly přečíst během léta.
O prázdninách čeká děti zasloužený odpočinek, spousta zábavných aktivit, ale i jedna nepříjemná věc. V angličtině pro ni mají trefné pojmenování „summer slide“. Děti ztrácejí dovednosti a necvičí mozek, protože jejich jedinou starostí bývá, zda si zapnout PlayStation, nebo jít ven.
Petra Caudr v rámci Book Therapy působí také jako knižní kurátorka.
Naštěstí existuje způsob, jak tomu čelit – správně vybranou knížkou, kterou si s dětmi přečtete. Možná na vás budou házet otrávené pohledy a považovat vás za zpátečnické. Až ale budou za několik let sklízet dividendy letního čtení, dostanete velké díky.
Co tedy přečíst?
Čí je to kostra (3–8 let)
Kniha s názornými a vtipnými ilustracemi naučí děti nenásilnou formou mnoho zajímavých faktů ze života zvířat i lidí. Velký prostor v ní patří tématu evoluce (nejen člověka), jehož zachycení na příkladu koster je zvlášť zajímavé. Na každé stránce jsou otázky, na které si děti hledají odpovědi pod nadzvedávajícími se okénky. V neposlední řadě kniha dětem ukáže, že na kostrách není nic strašidelného.
Pierre the Maze Detective (3–8 let)
V této knize se děti snaží dopadnout lupiče a při tom plní i další úkoly. Dostávají se do mnoha rozličných prostředí, která jsou vykreslena ve velkém detailu, se spoustou skrytých významů a vtipů, takže se rozhodně u této knihy pobaví i dospělí. Úkoly, ač zadané v angličtině, jsou jednoduše pochopitelné i pro „neangličtináře“, kteří se tak zároveň mohou něco přiučit.
Velká kniha mořské havěti (3–8 let)
Kniha s krásnými ilustracemi poutavě seznamuje čtenáře s mořskými živočichy a poskytuje mnoho zajímavých zeměpisných a přírodopisných informací. V průběhu čtení se děti snaží najít v knize 15 sardinek schovaných v obrázcích (na konci knihy je i milosrdně uvedeno řešení). Závěrečná část knihy je věnována ochraně mořské flóry a fauny a nechybí ani seznam aktérů, kteří se nejvíc podílejí na znečišťování moře.
Neboj, neboj (3–8 let)
Nápaditě zpracovaná kniha se snaží vtipným způsobem ukázat, že mít strach je normální a že se netýká jen dětí. Rozebírá nejčastější podoby strachu a tím dodává dětem potřebný komfort a odvahu se svému strachu postavit. Hřbet knihy má vtipný detail – po zhasnutí na něm svítí do tmy slova „Neboj, neboj“.
Archidoodle City (5–8 let)
Fascinující kniha pro všechny, kteří se zajímají o architekturu. Na příkladech mnoha světoznámých budov představuje různé směry, kterými se ubírá urbanistika. Na konci knihy je několik dvojstran věnovaných pravidlům urbanistického plánování. Kniha je výjimečná i černobílými ilustracemi, které evokují architektonické náčrty. Výborná inspirace pro cesty za poznáním.
Miss Molly’s School of Manners (5–8 let)
Knížka nás provádí školou, kde se zvířátka učí slušnému chování a ohleduplnosti k ostatním. Děti se mohou se zvířátky ztotožnit, a tak se nenásilně naučit, jak se (za)chovat v různých životních situacích. Hlavní postavou je nevychovaný mývalí kluk, kterého ovšem škola naučí dobrým mravům.
Tip pro nejmenší do 1 roku: My Soft and Cuddly Animals
Nádherná knížka pro ty opravdu nejmenší, kteří nejlépe rozlišují na černobílé škále. Různé tvary zvířátek aktivují zrakové vjemy a rozličné materiálové provedení srsti/kůže pak u dětí zapojí hmat, kdy děti trénují koordinaci ruka–oko.
Uváděný doporučený věk je pouze orientační, knihy si určitě užijí také starší děti a věřím, že i rodiče.