Radium Palace v Jáchymově vládne speciálním kouzlem – je pastí na jinak nepolapitelný čas. Prostřednictvím impozantního hotelu se koná tak dokonalý návrat do dob monarchie, že ihned po příchodu na recepci zvědavě čekáte, odkud se začne linout valčík.
Když se následně usadíte do kavárny, číšník se decentně nakloní nad stůl a v tlumeném hlase mu zní podtón spiklenectví. „Dáte si zákusek? Jsou čerstvé a skvělé,“ nabízí tak podmanivě, že rázem pochopíte, proč Eva podlehla hadovi z ráje: proto, že podlehnout je zkrátka neodolatelně krásné.
Na druhou stranu, odolat neodolatelnému, odmítnout pokušení v podobě sladkého zákusku či sladkého jablka, znamená zůstat v ráji, nebýt z něj vyhnán. Takže? „Ne, děkuji, káva mi stačí.“
Jistěže Radium Palace není ráj. Ale ze všech pozemských náhražek se právě on blíží ráji nejvíc. Nebo v něm máte aspoň takový pocit. Pocit bezstarostnosti. Komfortu nicnedělání, jehož sladkost vykompenzuje odmítnutý zákusek.
Jako obří zákusek vypadá i sám hotel na úpatí Krušných hor. Vypadá také trochu jako otevřená kniha. Kniha, v níž si jde číst o Belle Époque, krásných časech na přelomu 19. a 20. století, kdy se klid, mír a pokrok světa patrně v celé lidské historii nejvíc blížil ráji, než přišlo hadovo jablko v podobě první světové války a dosavadní svět byl nadobro vyhozen do povětří.
Kniha o Belle Époque? Ne, to není přesné přirovnání. Radium Palace je knihou, do které lze vstoupit a díky tomu se v Belle Époque přímo ocitnout. Noblesa této epochy – tedy díky časovému odstupu zidealizovaná noblesa, což je ještě lepší – je ve stěnách hotelu stále přítomná, je v nich rozpuštěná jako med v hrnku čaje.
A stejně jako med z čaje už tato noblesa ze stěn paláce vzít nejde, nikdy nezmizí. Hotel, jehož pompéznost vás chtě nechtě ohromí, se otevřel roku 1912, ze zlatých časů tak stihl poslední cíp, ale zjevně to stačilo, aby ho natrvalo poznamenaly.
Radium Palace je svým způsobem luxusní klecí, ze které atmosféra „staré dobré“ monarchie nemůže uletět. Brání jí v tom sama podoba „klece“: palác je v novoklacisistním stylu a snadno se dá uvěřit tvrzení z propagačního letáku, že v době vzniku patřil mezi nejlepší lázeňské domy v Evropě.
I dnes je jedinečný. „Nyní patří společnosti Léčebné lázně Jáchymov, která má celkem čtyři hotely a další lázeňské objekty, Radium Palace je přitom naší vlajkovou lodí,“ říká sales manažerka společnosti Barbora Volfová.
Je to užitečná a zároveň tak trochu nadbytečná informace, poněvadž co jiného by mělo být vlajkovou lodí než tento elegantní skvost.
Ubytoval se v něm hudební skladatel Richard Strauss, také baron Rothschild, příznačně – protože zdejší lázně využívají radonovou vodu – rovněž Marie Curie-Sklodowská. Přetrvávající kouzlo monarchie obklopilo v hotelu i muže, který habsburské soustátí zboural, tedy T. G. Masaryka.
Ve výčtu významných hostů by šlo pokračovat, podstatnější však je, že Radium Palace přečkal i „rudé hosty“. Aneb stalinistickou éru, kdy byl Jáchymov místem věznění muklů těžících v nelidských podmínkách uran. Jestliže je Radium Palace „klecí“ atmosféry monarchie, pak místo, kde se nachází, bylo v padesátých letech minulého století krutou klecí politických odpůrců režimu.
Krušné časy v Krušných horách bohudíky pominuly, po nich se opět do města na prudkém úbočí vrátilo lázeňství. Pár měsíců před stoletým výročím otevření hotelu – tedy v létě 2021 – se stal novým majitelem společnosti Léčebné lázně investor Alí al Fardán ze Spojených arabských emirátů.
Ambicí movitého Araba je udělat v zatím blíže neurčené budoucnosti ze čtyřhvězdičkového hotelu pětihvězdičkový; teprve se uvidí, zda se záměr povede, už teď jde ale konstatovat, že propozice budovy s romantickou balustrádou a původními architektonickými detaily by nebyly pro pět hvězd překážkou. Ba přímo naopak. Miliony hvězd svítí nad hotelem; právě za tmy, nasvícený, má největší půvab. Kochat se jeho exteriérem neomrzí, ale v tomto období vám kochání může ještě utnout chlad. Šmahem tedy dovnitř – sejít následně v županu do hotelového wellness je skvělá volba, nabízí se i protilehlé Aquacentrum Agricola s jedinečným saunovým dolem.
Návštěva Agricoly nebo masáže, relaxační kůra s bio levandulí, případně komentovaná prohlídka po Jáchymově, to vše je součástí rozličných balíčků, které Léčebné lázně nabízejí. Krátkodobé wellness pobyty však nemohou obsahovat koupele v radonové vodě, díky nimž jsou lázně pod horami unikátní – k požadovanému léčebnému efektu je jich totiž nutno absolvovat deset až čtyřiadvacet.
Léčba radonem? Někomu to může znít až strašidelně, o ionizujícím záření se vypráví převážně záporné informace. Jáchymovské lázně jsou ovšem držitelem Certifikátu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na provádění této léčby a garantují vyloučení sebemenšího rizika. Radonové koupele jsou blahodárné zejména pro léčbu chronických chorob pohybového aparátu.
Dva či tři dny v Radium Palace jsou ale lékem na cosi jiného, byť s pohybem to též souvisí. Radium napravuje pohybový aparát, Radium Palace dělá naopak chromějším pohyb času. Brzdí jeho zběsilé tempo, zpomaluje ho, dokonce jej otáčí do protisměru. Výsledkem je návrat do monarchie, do toho nejlepšího z ní.
V zážitkové Modré restauraci, kde je počet třpytivých lustrů násobený zrcadly na zdech, si dopřejte gurmetské menu. Můžete tak učinit, aniž byste v paláci bydleli, takže kromě jídla ochutnáte aspoň kousíček báječné zahálky v bezčasí. Zákusek si tentokrát klidně dejte.