Když se řekne barber, vybaví se vám zřejmě urostlý muž s perfektně zastřiženým plnovousem,  vypulírovanou patkou na hlavě, často ležérně postávající a diskutující před výkladními skříněmi svého salonu.

Čtěte také: Z undergroundu až na světovou špici. DJ udělal z Česka drum’n’bassovou velmoc

Když se podíváte za hranice, dostane se vám už trochu jiný obrázek v podobě extravagantních mužů s barevnými účesy a mnoha tetováními na kůži.

„Barbering znamená ve světě víc než tady v Česku. Když jsi v zahraničí dobrej barber, máš velkou fame. Něco, jako kdybys tady byl raper. Lidi tě znají, fotí se s tebou a podobně,“ popisuje hubený mladík připomínající světoznámého rapera Eminema, kterého si na ulici všimnete i kvůli velkému počtu tetování. Má je všude – na rukou, na zádech, na šíji, ale i na obličeji.

Jakub Platil alias barber Dyecomb.sw. Foto: Michael Tomeš

„Dlouhou dobu jsem měl jen dvě, zbytek vznikl během posledního roku a půl,“ říká Jakub Platil alias barber Dyecomb.sw ze studia Charakter, který se z rodného Jičína prostříhal až na českou kadeřnickou špici.

Jako jediný Čech se objevuje na mezinárodních show The Great British Barber Bash, sponzoruje ho Jameson, spolupracuje s designéry Gravelli a do jeho křesla usedají známá jména, jako je raper Marpo nebo přední čeští hokejisté, díky nimž se dostal až k možnosti stříhat Jaromíra Jágra.

„Je stará škola, je zvyklej na svou kadeřnici. Říkal mi, hlavně to nedělej jinak,“ odpovídá s úsměvem na dotaz, jestli je nejúspěšnějšího českého hokejistu možné donutit ke změně jeho kadeřavého účesu.

Foto: Michael Tomeš

Osmadvacetiletý Platil nikdy nesnil o tom, že se stane barberem. Koneckonců, když vyrůstal, takové označení v Česku ještě neexistovalo a z tehdejších kadeřnictví stále silně sálal odkaz 90. let, kterým vládly natáčky a trvalá.

On sám tehdy toužil být pizzařem, jeho maminka ale měla nesplněný sen stát se kadeřnicí, který realizovala skrz svého syna.

„Zpočátku mě to nebavilo. Pak ale za mnou začaly kvůli stříhání chodit holky, a třeba když jsme jeli na festivaly, stylizovali jsme si různá barevná číra a tím mě to chytlo. Od té doby jsem v rámci stříhání začal hledat něco jiného, jedinečného, extravaganci,“ vrací se do doby před 10 lety.

Na maloměstě ale neměl moc šancí, jak se ve své profesi posunout. „Plus mi vadilo, jak se v kadeřnictvích drbe. Přišel třeba chlápek, který si během stříhání stěžoval na svou ženu, poté přišla jeho žena, která si naopak stěžovala na něj, a já jim oběma ze slušnosti přitakával. To mě unavovalo.“

Foto: Michael Tomeš

Když tak přišla nabídka z pražského studia Hair City, neváhal. Přestěhoval se, začal si užívat ruchu velkoměsta a snažil se pochytit moderní světové trendy. Po čase se stal členem prvního barbershopu v Česku s názvem Thomas Barbershop Tomáše Kožíška.

Dnes jej najdete hned vedle pražského Václavského náměstí v jen něco málo přes rok starém studiu Charakter.

Čtěte také: Mistři s břitvou aneb Jak Gentlemen Brothers vedou restart pánského holičství

Foto: Michael Tomeš

Jakub Platil se ale nezapisuje jen na české scéně, do povědomí se dostává i v zahraničí. Ke svému překvapení se dostal do hlavního týmu mezinárodní platformy The Great British Barber Bash, která sdružuje profesionální barbery z celého světa a pořádá pravidelné show.

„Půlka dne jsou workshopy, druhá půlka patří stříhání na pódiu před publikem,“ popisuje. Od loňského roku se účastnil těchto show ve Skotsku, v Londýně, v Liverpoolu nebo v Amsterodamu a věří, že se s ní jednou objeví i v Česku. I přes svůj úspěch ale nyní Platil stojí na rozcestí. Jak naznačuje jeho pokreslené tělo, v poslední době propadl tetování a tímto směrem by se rád letos vydal.

„Osobně jsem se dostal někam, kde vím, že se už moc nemohu posouvat, pokud nezačnu žít v zahraničí, což bych dlouho nevydržel. A taky už mi to nedává to, co mi to dávalo dříve,“ loučí se s tím, že kariéru barbera rozhodně ani tak nepověsí na hřebík.