Jeho název zní jako zaklínadlo a v arabštině znamená útočiště. Zná ho každý, kdo se vyzná ve světě luxusních hotelů. La Mamounia v Marrákeši není destinací pro ty, kdo chtějí pouze status. Cítíte se tu dobře, pokud dokážete ocenit bohémský interiér i historii, která se datuje k dvacátým letům minulého století.
Winston Churchill kdysi prohlásil, že je to nejkrásnější místo na světě, časopis Condé Nast Traveler jej zase označil za nejlepší hotel na planetě. Nocoval tu Charles de Gaulle, Helmut Kohl, Omar Šarif i Charlie Chaplin.
Noc zde stojí od 19 tisíců korun za základní apartmá. Dražší pokoje mají terasy laděné do pastelově zelené a růžové. A zatímco z nich budete pozorovat obrysy pohoří Atlas v pozadí, uslyšíte zpěv ptáků v divoké, ale přesto pečlivě upravené zahradě plné růží a kaktusů i několik set let starých olivovníků.
Ale ještě než zamíříte do hotelového spa, které je vyhlášené svými lázněmi hammam a bazény vykládanými elegantní mozaikou, musíte se zdržet ve vstupní hale.
Nepřehlédnete ambiciózní světelnou instalaci zavěšenou necelý metr nad zemí přímo v srdci lobby. Toto takřka devítimetrové svítidlo svým spletitým designem vzdává hold umění a tradicím Maroka, přičemž inspiraci čerpá zejména z tradičních berberských šperků.
Skleněné prvky, evokující navlečené korálky, jsou jednotlivě ručně foukané a tvarované českými skláři z Lasvitu. Instalace obsahuje tři tisíce artefaktů ve třech velikostech a osmi různých povrchových úpravách. Některé skleněné prvky jsou opleteny červenou barvou, aby evokovaly tradiční šperk, zatímco jiné používají stříbro, aby zdůraznily křišťálový třpyt.
Tím tu ale česká stopa nekončí. Hotel ke svému stému výročí (založen byl v roce 1923) prošel letos velkou rekonstrukcí. Nově se proto v baru Majorelle, pojmenovaném na počest Jacquese Majorelleho, známého francouzského malíře a nadšence pro Marrákeš, setkáte s dalšími instalacemi z Nového Boru.
Jednou z nich je výrazné nástěnné svítidlo: ručně foukané skleněné plátky v sytě zlaté a šalvějově zelené barvě jsou tu zasazeny mezi zrcadlové pozadí a ryté sklo a vytvářejí efekt podobný světelnému gobelínu.
Instalace umístěná přímo na baru pak pracuje s hranoly – trojúhelníkové skleněné segmenty mají umocnit prožitek z koktejlu, který si zde vypijete.
Mezi La Mamouniou a firmou Lasvit Leona Jakimiče se jedná o pokračující spolupráci. Už před třemi lety totiž um českých sklářů ozdobil zdejší čajovnu a italskou restauraci.