Rybářský klobouk je neodmyslitelným letním doplňkem, ať už léto trávíte u Středozemního moře, anebo v dobrovolném lockdownu na chatě. Rybářská povolenka není potřeba.

Klobouček neboli také bucket hat (což do češtiny přeloženo znamená kýbl na hlavu, my se ovšem držme raději spojení rybářský klobouk) je z módního hlediska čistě unisexová záležitost. A letos se zdá, že opět zažije dva měsíce slávy.

Paparazzi jej v minulých dnech zaznamenali na hlavách tak odlišných lidí, jako je elektronický producent Diplo, teenage ikona Billie Eilish anebo Meryl Streep – ta jej nasadila i v komedii Laundromat.

Meryl Streep i s rybářským kloboukem ve filmu Laundromat | Foto Netflix

Já osobně mám klobouček spjatý s dospíváním na přelomu 80. a 90. let. Tenkrát tuto pokrývku hlavy zhusta propagoval cool bubeník kapely The Stone Roses zvaný Reni. U nás dnes tuto kapelu zná jehom hrstka nostalgiků, kam se řadím i já, anebo opravdových hudebních znalců.

Ovšem na Ostrovech The Stone Roses považují za kapelu svým významem bezmála na úrovni The Beatles a The Rolling Stones, ostatně čtenáři časopisu NME zvolili jejich debutové album z roku 1989 za nejlepší desku všech dob.

Snad i právě proto se rybářskému kloboučku ve Spojeném království občas přezdívá podle zmiňovaného bubeníka, tedy Reni Hat. Což je určitě lepší, než jak se této svérázné pokrývce hlavy říká v Bulharsku – idiotka. Jako vážně, zřejmě si tam letní klobouček spojují s tamějšími svůdci nebohých turistek z ČSSR, PLR a NDR, jimž pro změnu říkají plážoví inženýři.

Rybářský klobouk je vůbec dalším silným odkazem do historie popkultury. V tvídové podobě jej znali už zkraje 20. století, ale až v šedesátkách jej zpopularizovali britští pouliční stylaři zvaní mods. V osmdesátkách byl klobouček povinnou výbavou newyorských raperů, zejména partiček kolem slovutného labelu Def Jam.

Liam Gallagher v rybářském kloboučku je esencí devadesátek. | Foto Pinterest

Zde připomeňme slavného LL Cool J, který oč hůře rapoval, o to víc ve svém klouboučku – samozřejmě zásadně od kultovní značky Kangol – vypadal cool. (Co se dnes stalo s tímto kdysi erbovním brandem s klokanem ve znaku, je jiný příběh.)

V devadesátkách si kloboučkovou fashion přivlastnila jak skateboardová, tak britpopová scéna. Bratři Gallagherovi z Oasis a jejich následníci pro popularizaci letních kloboučků určitě udělali, co mohli. V minulé dekádě zase klobouček vrátil do hry kultovní švédský raper Yung Lean.

Kloboučky bývají nejčastěji plátěné, občas denimové a tvídové. Vyrábějí se v nekonečné řadě barevných a vzorových kombinací. Inspirujte se tímto naším výběrem. Třeba zjistíte, že klobouček není žádný kýbl na hlavě, ale občas i vysoké stylotvorné umění…

Stone Island

Mytická italská značka, kterou milovali britští fotbaloví chuligáni v 80. letech a výrazně pomohli k její popularizaci. Brand pro znalce. A klobouček pro fajnšmekry. 3330 Kč, prodává MrPorter.com

Valentino

Ve Valentinu se tradičně neštítí upozorňovat na sebe pomocí výrazného loga, ale v tomto případě je to jedině dobře. 8530 Kč, prodává MrPorter.com

Lazy Oaf

Klobouk ze speciální kolekce Lazy Oaf vs. The Flinstones. Prý vás teleportuje do doby kamenné. 620 Kč, prodává Freshlabels.cz

Gucci Orgasmique

Kostkovaný vzor je vytvořen ze speciální vlny s označením Casentino, z níž se tkalo již ve 13. století. Gucci nezklame. 8400 Kč