Je tady silvestr. Zahoďte vánoční stromečky, sbalte sedmiramenné svícny, je načase dát chladit bublinky. Oslavy Nového roku ale letos přináší smíšené pocity: zatímco se nemůžeme dočkat, až tenhle pekelný rok 2020 skončí, současná opatření zakazují jakákoliv hromadná shromažďování.
Běžně přitom třeba jen Američané na silvestra vypijí 360 milionů sklenic šampaňského. Hrozivá ruka koronaviru ale toto číslo určitě sníží. Pokud už tedy letos nebudeme pít tolik, můžeme pít o to lépe – a držet se daleko od patoků. Tady je proto několik tipů, ať každá sklenka stojí za to.
Vína přímo od pěstitelů
Pokud ještě neznáte trend „pěstitelských“ šumivých vín, je načase ho zažít. Jak název naznačuje, jde o sekt stáčený do lahví už ve vinici, kde vyrostlo víno, ze kterého bylo nápoj vyroben. Zní to jako samozřejmost, žádná velká značka na dnešním trhu ale nepěstuje všechnu svou révu na jednom místě.
Jednoduše nemají kapacitu vypěstovat všechno víno, které by uspokojilo celosvětovou poptávku – část ovoce proto odebírají z jiných vinic. Na téhle praktice není nic špatného ani neobvyklého a většina značek se tím ani nijak netají. Čím dál více lidí si ale chce dopřát sekt z malých šarží, přímo od rodin, které hrozny vypěstovaly.
„V takovém případě nenajdete lepší šampaňské než Jacques Selosse,“ říká Joel Caruso, certifikovaný someliér z Austinu v Texasu. „Široká veřejnost tuto značku až hrozivě podceňuje. Ale když víte, tak prostě víte.“
Zaujalo? Pak se seznamte s 250dolarovou lahví ‘Initial’ Blanc de Blancs (česky Počáteční, poznámka redakce) – nejvhodnější úvod do světa pěstitelských šumivých vín. Jde o svěží rezervu plnou čerstvých a výrazných bylin, medu a sušeného peckového ovoce.
Říkal
někdo Rosé?
Když jde o bublinky, nemusí být víno blanc, aby byly krásné. Laurent-Perrier to přesvědčivě dokazuje se svým proslulým Cuvée Rosé. Na rozdíl od blanc de blanc, který se vinifikuje jen z bílého ovoce (nejčastěji z Chardonnay), je toto víno vyrobeno macerací hroznů Pinot Noir sklizených z pozoruhodného Grand Crus v oblasti Champagne.
To, co z jeho elegantní lahvičky ve tvaru hrušky okusíte, je intenzivní sekt s květinovými aromaty, přesto na patře výjimečně suchý a svěží. Běžně je k dostání za přibližně 80 dolarů.
Pokud vám rozpočet dovolí i pětinásobek, sáhněte po Hillary Eaton Dom Perignon Rose, ročník 2002. „Díky ceně, ročníku i kvalitě je těžké překonat růžové šampaňské,“ vysvětluje zkušená gastronomická reportérka, která se podílela i na výběru nápojů podávaných ve známém novozélandském baru Boxer.
„Tento ročník je opravdu výjimečný. Dokonale se v něm snoubí ovocná chuť s tóny briošky,“ dodává.
Připravte se na párování
Jelikož je pravděpodobné, že tento silvestr budete nejen pít, ale i jíst, je načase si zopakovat základní pravidla párování vín.
Šampaňské víno bývá vysoce kyselé, skvěle se tak hodí k tučným jídlům, bublinky v těle vína prodlužují zážitek z ostatních složek. Kromě toho chlebové tóny vína poháněného kvasnicemi nacházejí útěchu v potravinách, které jsou obalené, jak jinak než v chlebu.
To proto vznikl nápad na úžasné párování luxusu a naprostého opaku: šumivého vína a smaženého kuřete. Osobně dávám přednost masové pizze s tenkou krustou doprovázenou asertivním „brut“.
Eaton doporučuje pořádně naplněné burrito s něčím hladkým a vláčným, jako je například Comtes de Champagne, ročník 2006 od Taittinger. „Jídlo ale nesmí být příliš pálivé,“ varuje, „bubliny pikantnost ještě zesilují. Ideálně jej proto párujte s jemným vínem. Čím měkčí bude šumění, tím více jeho skutečné chuti si můžete užít.“
Nebudeme vás však odsuzovat, ani když půjdete známou cestou „luxusu s luxusem“ a sáhnete po kaviáru.
Možná ale toužíte po úplně jiném párování. Znalec gastronomie a podcaster Ari Bendersky nabízí kombinaci, která zaručí opravdový filmový zážitek. Právě zhlédl nedávno vydanou Wonderwoman 1984 a ví, s jakým vínem vynikne a s jakým ne.
„Film byl sladký a trochu utahaný – rozhodně proto nevytahujte lahev podobnou Krug,“ říká. „Film spíš připomíná Moët Brut Rose.“
Šťastný Nový
rok!