Typické červené róby a široké bílé čepce, pozdrav „Požehnán buď plod“ i temný vizuál se staly charakteristickými prvky seriálu Příběh služebnice, který začal možná nenápadně, ale vybudoval si významnou popularitu. Však také HBO Max právě uvedla už jeho pátou sérii, přičemž se dočká ještě šesté, finální.
Seriál, který má na svědomí streamovací stanice Hulu, těží z brilantní předlohy kanadské spisovatelky Margaret Atwood, která chytře načrtla antiutopickou vizi budoucnosti, v níž Ameriku trápí neplodnost a plodné ženy jsou zavírány a jako „služebnice“ nuceny k početí dětí.
Na obrazovku pak její román z roku 1985 převedl Bruce Miller. A stvořil jeden z nejuznávanějších novodobých seriálů. Kromě podnětné a zneklidňující zápletky zaujal i svébytnou estetikou, ladícím s temnou atmosférou seriálu, a také prokreslenými charaktery, které dokázalo dobře prodat kvalitní herecké obsazení.
Kromě hlavní tahounky v podání Elisabeth Moss se blýskli také Joseph Fiennes a Yvonne Strahovski v rolích manželů Waterfordových, nesmlouvavá Ann Dowd jako teta Lydia nebo Bradley Whitford jako nevypočitatelný komandér Lawrence. Příběh služebnice vyhrál osm televizních cen Emmy i Zlatý glóbus.
Za čtyři série nasčítal seriál už 46 epizod, jejichž stopáž se obvykle pohybuje kolem hodiny. Leckdo už mu vyčítal jeho délku, kterou ještě umocňuje pomalejší tempo vyprávění, leckomu přišel jistě repetitivní. Je ale třeba uznat, že autoři i po mnoha dílech pořád dovedou udržet divákovu pozornost a přimějí ho chtít víc a čekat na rozuzlení.
Snad i proto, že seriál čím dál nebezpečněji reflektuje realitu. Na jaře ožil ve Spojených státech spor o potraty na základě zveřejněného rozhodnutí ze sedmdesátých let z případu Roe vs. Wade. „Vycházíme z předlohy, která byla nadčasová už v době vydání před třiceti lety a je nadčasová i dnes,“ citoval Bruce Millera web Deadline.
„Všechny otázky, které načrtla ohledně žen a reprodukčních práv, žen a jejich tělesné autonomie, jsou pořád aktuální. Ukazuje to na prozíravost Margaret Atwood a na to, že jsme se o ni a její schopnost vyprávět mohli pohodlně opřít.“
Aktuální pátá řada se točí okolo konfliktu titulní hrdinky June a Sereny Waterford a sklízí slušné ohlasy od kritiků. Zdá se, že tvůrci stále mají dost elánu vyprávět příběhy z dystopické říše Gileád. Tím spíš, že po šesté řadě chtějí pokračovat se spin-offem zvaným The Testaments, který vychází z tři roky staré knihy Margaret Atwood, která česky vyšla pod názvem Svědectví.
V Příběhu služebnice se sice uzavře příběh June, ale fiktivní svět Gileádu slibuje prostor pro mnoho dalších odvyprávěných osudů. Oba seriály se mají doplňovat, ale spin-off se zaměří na jiné postavy.
„Příběh služebnice je o cestě jedné ženy. Není o celé válce nebo pádu Gileádu. Je o určitých lidech v určitém čase. Nemyslím, že by něco mělo trvat věčně,“ prohlásila Elisabeth Moss pro The Hollywood Reporter. „Historie nám ukázala, že seriály časem trochu upadají, i když výjimky se najdou. Na druhou stranu, miluju hraní June a miluju být u seriálu i jako producentka a režisérka. Nebude lehké říct sbohem.“
Přesto je tahle chvíle blíže než kdy dřív. Do té doby nás ale čeká ještě velkolepé vyvrcholení její cesty.