Taky vás deptá tma, kterou se brodíte na cestě do práce i večer z ní? Na začátku prosince u nás slunce vykukuje před osmou a zapadá ve čtyři, ale vězte, že ve Skandinávii a dalších severských zemích jsou na tom s denním přídělem světla ještě hůř. Lenka Klimplová to ví, z Pardubic se odstěhovala do Švédska a se zimním nedostatkem světla se potýká stejně jako její noví sousedé. Pro Forbes.cz sepsala rady, jak se místní s tmou vyrovnávají, a zároveň vyvrací ty nejčastější mýty, které o nich kolují.
Seveřani prý trpí depresemi z nedostatku světla. Aspoň to se šušká v českých končinách, s dovětkem „proto je tam tolik sebevražd“. Fáma! Věděli jste, že na žebříčku sebevražd je podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2012 Česká republika na 43. místě, zatímco Švédsko až 58., Norsko 81. a Dánsko 82.? Jen Finsko a Island jsou z těchto zemí výše než Česko (33., resp. 35.). Tak sebevražedně zlé to tedy s depresemi nebude.
Ono ani s tím nedostatkem světla to tu vlastně tak zlé není. V každém okně totiž neustále svítí lampy, vánoční svícny, hvězdy. Desítky, stovky světel v každé vesnici či městečku. Švédové rozhodně na elektřině nešetří (taky tu není v porovnání k platům tak drahá jako v ČR). A kromě spotřeby elektřiny mají také vysokou spotřebu svíček. Ty hoří v každé domácnosti a přispívají k příjemné a útulné atmosféře při dlouhých zimních večerech.
K tomu glögg (něco jako svařené víno, ale mnohem sladší a doplněné rozinkami a mandlemi) a zima se dá přečkat. Tady je ale potřeba vyvrátit další fámu – historky o opilých Dánech a Švédech se sice částečně na pravdě zakládají, ale ve spotřebě alkoholu jsou místní zase až za Čechy! Rozhodně to tedy není tak, že zima se tu dá přečkat jen s lahví vodky v ruce.
Ale zpět k problémům z nedostatku světla. Když už deprese opravdu nastanou, chodí Švédové na světelnou terapii. Solárko asi znáte, ale tady jsou i místnosti, kde si posedíte a díváte se do světla. Údajně to pomáhá. Nebo si můžete koupit „světelný budík“. Ten nastavíte na čas, kdy chcete vstávat, a on se půlhodinku předtím začne pomalu „rozednívat“ tak, že v určenou hodinu vstáváte jakoby do denního světla.
Ale seveřani si dobíjejí své světelné baterie i jinak. „Zítra má být pěkně, tak jsem si naplánoval čtyřhodinový meeting s přírodou,“ psal mi můj norský kamarád Jan. Ano, řada Skandinávců si bere dovolenou v závislosti na počasí. Kouknou na předpověď, a má-li být pěkně, napíšou šéfovi, že si prostě berou volno. Samozřejmě, nejde to ve všech profesích, ale v mnoha ano. A když je hezky a nejde si vzít denní či půldenní volno, protahují aspoň obědové pauzy o kratší procházku k načerpání slunečních paprsků.
A trend posledních let? Zimní týdenní či dvoutýdenní dovolená za sluncem, ať už třeba na Kanárské ostrovy, do Thajska či Jihoafrické republiky. Prostě dobít sluneční baterie a vydržet do jara, kdy zas den začne být delší než noc!