Pořád ještě přemýšlíte, kam se vydat na dovolenou? Z míst, kde aktuálně nehoří, se nabízí třeba italská Sardinie. Vyhněte se ovšem turistickému severu a zamiřte do odlehlejších koutů ostrova, který nabízí krásné pláže i nezapomenutelné výlety v horách. A vyhraďte si nejlépe čtrnáct dnů.

Kde jinde začít dovolenou na jihu Itálie než v Neapoli? Projděte se malými uličkami španělské čtvrti města, kde se i skvěle najíte. Stačí dodržet základní poučku, a sice: jít tam, kde je nejvíce místních. Na Neapol jsou ideální dva večery, ale klidně můžete odletět hned druhý den ráno.

Let z Neapole na Sardinii trvá jen lehce přes hodinu a nebude nijak drahý. Po příletu do Alghera, které je skvělým výchozím bodem pro vaše putování, zvolte ubytování třeba v Grand Suite Gioberti.

Malý útulný apartmán na skvělém místě přímo v centru staré části města na jednu noc bohatě postačí. Přes den se toulejte městem, vykoupejte se na utajené pláži Spiaggia di Torre del Lazzaretto a v pozdním odpoledni zamiřte na výlet.

Cesta přeplněnou lodí do jeskyně Neptune´s Grotto sice může přinést trochu nepohodlí, ale krása vápencové jeskyně ho hravě vyváží. Na večeři si zajděte do Prosciutteria Sant Miquel, malého bistra, kde můžete ochutnat místní vína a sýry.

Pokud chcete do více fancy podniku, skvělou volbou na těstoviny s lanýži či risotto se slávkami, je Ristorante Osteria Mandras Lentas (určitě si ale předem udělejte rezervaci).

Druhý den ráno se vydejte na cestu do malebně barevného městečka Bosa, pokud si půjčíte auto, vyjde vás cesta na necelou hodinu. Žádný problém ale není ani přeprava městskou dopravou, která na ostrově funguje perfektně. Také autobusem jste tu z Alghera za necelou hodinu.

Ubytování v krásném historickém centru města nabízí třeba Bosa Queen House. Bosa je jedno z nejhezčích míst na Sardinii, určitě zde zůstaňte minimálně dvě noci. Budete totiž na jednom z nejvíce fotogenických míst Itálie. Bosou ústí řeka Temo, která městečko rozděluje na dvě části a dělá ho tak ještě kouzelnějším.

Druhý den v Bose si rozhodně udělejte čas vydat se na výlet k pláží Cane Malu s úchvatnými vulkanickými krátery, které připomínají měsíční krajinu. Na tuhle cestu se nezapomeňte vyzbrojit pořádnou obuví, jinak údiv z úchvatných výhledů vystřídá vaše úpění.

Po návratu z výletu si zajděte na večeři do trattorie Locanda di Corte. Raději si ale opět udělejte dopředu rezervaci, jejich těstoviny s mořskými plody jsou opravdu vyhlášené. Kdo není přítelem oslů, může zkusit i místní specialitu, kterou je ragú z tohoto nebohého tvora, podávané s divokým fenyklem.

Pokud náhodou budete v Bose druhou zářijovou sobotu a neděli, uvidíte večer celé město nazdobené na oslavy Nostra Signora di Regnos Alto. Celé rodiny vyrábí krásné malé oltáře před vchody do svých domovů a v noci po slavnostním průvodu se všude na ulicích do pozdních hodin pije lahodné místní víno Malvasia Di Bosa.

Před odjezdem z Bosy si ještě zajděte na pizzu do bistra Strapizzami. Lepší margheritu ochutnáte sotva. Nechte si ji zabalit s sebou a vydejte se přes kamenný most na večerní procházku městem.

Z Bosy se přes hlavní město Cagliari můžete vydat do plážové destinace Villasimius. V Cagliari nedoporučuji zůstat déle než jednu noc. Město není ošklivé, ale na Sardinii jsou rozhodně větší lákadla. Noc můžete strávit v malém butikovém hotelu Villa Fanny, kde si na jejich rozlehlé zahradě odpočinete a načerpáte síly na další putování.

Odjezd do Cagliari si naplánujte na ráno, ať tím neztratíte zbytečně moc času. Z Bosy do Cagliari je to autem dvě hodiny, cesta klimatizovaným autobusem či vlakem trvá o hodinu déle, ale dá se pohodlně přežít.

Z Cagliari do Villasimiusu už je to pak jen hodina cesty a tady na váš čeká několik dní na nejkrásnějších plážích ostrova s průzračně čistou vodou, která připomene pláže v Karibiku. Ideální nocleh najdete v Palazzo Michelangelo ‒ rodinném hotelu, který se nachází jen kousek od rušného centra, ale přitom je doslova oázou klidu.

Těšit se můžete na snídaně z lokálních surovin, nádherný bazén a společnost rozverného psa Milo, který má na starost vítání hostů. Hezčí pláže než ve Villasimiusu na jihu Sardinie nenajdete, takže tu klidně zůstaňte tři až čtyři noci.

Majitelé hotelu vám s radostí doporučí ta nejkrásnější skrytá místa (můj tip je Spiaggia di Santo Stefano), kde se nebudete mačkat se spoustou ostatních turistů.

Samotný Villasimius je turistické letovisko s malým vyžitím, ale pokud budete přes den podnikat výlety na nepřeberné přilehlé pláže a večery trávit u hotelového bazénu, nemusí vám to nikterak vadit.

Nejlepší jídlo ve městě najdete až na samém okraji města, dvacetiminutová procházka k food trucku Sardigna Street Food ale stojí za to. Od osmi večer do dvou do ráno tu dělají nejlepší sendviče, které jste kdy jedli.

To vše na klidném odlehlém místě u lesa, kde se k posezení pouští staré americké rhythm and blues a čepuje vychlazené pivo Ichnusa. Místní specialitou je pak burger s koňským masem.

Když budete mít už dost koupání, je čas na přesun do horského města Baunei, kde si můžete půjčit elektrokola a strávit zde několik dní nádhernými projížďkami. Cesta z Villasimiusu do Baunei je nejnáročnější z celého putování po ostrově (pokud tedy nemáte půjčené auto).

Zatímco autem trvá cesta jen hodinu a půl, městskou dopravou je to hodin skoro pět. Po několika dnech plážového povalování se to dá zvládnout, pokud na to ale nemáte trpělivost, zavolejte si taxík, cesta není až tak závratně drahá.

Po příjezdu do Baunei bude vaším strategickým bodem hotel BedBike Baunei. V tomhle útulném penzionu vám zapůjčí elektrokola, která určitě oceníte, místní kopce by bez nich byly opravdu smrtící.

S elektrokoly je to ale hračka, za den není problém ujet přes sedmdesát kilometrů a scenérie, které se před vámi v kaňonech hor otevřou, jsou úchvatné. Nechte si na hotelu doporučit nejlepší trasy a nic vám nebrání strávit celý den mimo civilizaci. Na cestách, kde spíše než lidi potkáte lenivě se povalující býky a vyjevené osly.

Baunei je opravdu malé horské městečko, moc gastronomických zážitků zde tedy nečekejte. Bistro Dispensa 125 u kostela ovšem na nějaké dva večery bohatě postačí. Mají skvělá vína a nabídnou vám po návratu z celodenního cyklovýletu talíř plný oliv a místních sýrů.