Kdo se vydá na nejvyšší český vrchol z jižní strany, patrně ji nepřehlédne. Architektonicky výrazná stavba s cenovkou přes čtvrt miliardy – to je Grand Hotel Hradec. Za novou dominantou Pece pod Sněžkou stojí investor Tomáš Otruba. Společně s manželkou Martinou, jež měla projekt na starosti, chtějí navázat na věhlasnou minulost tohoto místa.
Na úpatí Sněžky, nedaleko hlavního tahu vinoucího se městem s bezmála 700 obyvateli, stál za první republiky ikonický hotel Sport. Právě k němu se váže počátek turistického věhlasu Pece. Po válce – už coby hotel Hradec – byl ovšem znárodněn a budova postupně chátrala, až z ní zbyla ruina.
„Jsme součástí místní komunity, zčásti zde bydlíme, a když se naskytla příležitost koupit tohle ikonické místo s tak slavnou historií, ani chvilku jsme neváhali,“ líčí Martina Otrubová, co rodinu před pěti lety přimělo k investici do rozpadajícího se stavení.
Od počátku přitom manželé měli jasno – chtěli navázat na původní myšlenku objektu z 30. let minulého století. Město si dle nich zaslouží mnohem víc než další apartmány, navzdory tomu, že tato varianta by byla mnohem méně nákladná než čtyřhvězdičkový hotel o více než devíti tisících metrech čtverečních podlažních ploch.
Výsledkem je stavba ve funkcionalistickém stylu s betonovým skeletem a vnějším pláštěm, jenž kombinuje skleněné plochy, slivenecký mramor a opálený modřín.
„Rozhodli jsme se jít s kůží na trh a postavit dům odpovídající nejmodernějším architektonickým trendům,“ vysvětluje Otrubová, která s manželem již v roce 2015 postavila na nedalekých Vlašských boudách kapli se zvonem, z níž se stal oblíbený turistický cíl.
Hotel citlivě zasažený do svažitého terénu vyprojektovalo studio Mimolimit, vedené architektkou a designérkou Barborou Škorpilovou. Výrazně se na něm ale podíleli také doyen českého hotelnictví Ivan Chadima a grafický designér Aleš Najbrt.
„Bára jako designérka skvěle ovládá kombinaci materiálů a barev. Díky fasádě kombinující beton, dřevo, kámen a velké prosklené plochy získal hotel silné charisma,“ míní Martina Otrubová.
Pozornost nové stavení v populárním krkonošském letovisku poutalo již během tříleté výstavby. Ministerstvo pro místní rozvoj mu udělilo ekologické ocenění za „moderní a energeticky soběstačnou budovu“. Objekt je totiž vytápěný pomocí geotermálních vrtů a částečně také rekuperací horského vzduchu.
Vedle 68 dvou- až čtyřlůžkových pokojů pro více než 200 osob mohou návštěvníci využít i služeb konferenční místnosti, veřejného či privátního wellness centra nebo restaurace Meat & Meet se zaměřením na českou kuchyni inspirovanou tradičními krkonošskými pokrmy.
Během prvních dvou týdnů provozu se obsazenost Grand Hotelu Hradec pohybovala kolem 80 procent, některé dny byla dokonce stoprocentní, což jsou pro nově otevřený podnik vynikající čísla. Nahrává tomu ale i skutečnost, že Češi kvůli koronavirové pandemii více než kdy dříve tráví léto ve své domovině a Sněžka patří mezi vyhledávané destinace.
Otrubovy zájem o jejich ubytování pochopitelně těší. Do projektu totiž vložili přes 300 milionů korun, když vedle hotelu investovali rovněž do bytového domu pro zaměstnance a akcií místního pivovaru, jehož speciály nabízejí v hotelové restauraci.
„Vnímáme to spíše jako rodinnou investici, srdeční záležitost, kde velkou roli hrají emoce a snaha o zvelebení místa, kde už léta žijeme,“ tvrdí Tomáš Otruba, někdejší advokát a zakladatel investiční skupiny Nordic Investors, která od svého založení v roce 2015 proinvestovala přes 2,4 miliardy korun.
Stěžejní oblast investičních aktivit Nordic Investors představuje telekomunikační byznys sdružený pod značkou Nordic Telecom. Firma provozuje vlastní 5G síť, k níž nabízí pevné internetové připojení.
Ráda by ji ovšem doplnila o plnohodnotné mobilní připojení. Proto se taky dlouhodobě zajímá o projekt čtvrtého mobilního operátora v Česku.
„Pokud mi koronavirus jako investorovi něco dal, tak poznání, že námi nabízený pevný internet představuje pro domácnost stejně důležitou komoditu jako například elektřina či voda,“ dodává Tomáš Otruba.