Při spojení „klasická britská polobotka“ leckomu asi naskočí město Northampton. V okolí města sídlí desítky známých obuvnických značek, mj. John Lobb, Tricker’s, Grenson, Loake, Church’s… Jak by řekli Britové, you name it.
Já si při tomto spojení hned vybavím britskou komedii Kinky Boots (v češtině Sexy botky). Hlavní hrdina zdědí krachující továrnu na tradiční polobotky ve městě Northampton a s byznysem to vypadá bledě, než se hrdina opije v Londýně s transvestitou a v alkoholovém oparu přijde na geniální nápad: vedle oxfordek bude vyrábět vysoké sexy boty pro tanečnice.
Pár týdnů nato už z pásu sjíždějí jak tradiční rámové boty pro gentlemany, tak i zářivě rudé kozačky. Továrna – a komedie – je zachráněna.
Většina britských obuvníků ovšem za svého guru necituje žádného ševce z okolí Northamptonu, ale jistého Londýňana jménem Nikolaus Tuczek. A jeho otec, ač narozen v Budapešti, podle všech dostupných údajů doputoval na ostrovy z českých zemí.
Tuczek mladší se ve svém oboru stal legendou. V Británii mu přezdívají „Leonardo da Vinci obuvnictví“, a pokud narazíte na boty s jeho jménem na eBayi, připravte si tisícovky liber. Věřte však, že půjde o dobrou investici.
Jméno Nikolause Tuczeka je dnes už zahaleno tajemstvím, v jeho dílně nicméně desítky let pracoval ten úplně nejhvězdnější obuvník všech dob, George Cleverley. Právě on v Tuczekově dílně ve West Endu navrhl pro Winstona Churchilla erbovní oxfordky s falešnými tkaničkami, aby se ministerský předseda nemusel trápit se zavazováním.
Pro dnes legendární obuv se vžilo označení Churchill a její obdobu má ve svém portfoliu snad každé solidní, ale i méně solidní obuvnictví.
Když pak stopujeme vliv obuvníka s českými kořeny do současnosti, za Cleverleyho a Tuczekovy učedníky se považují například pánové Tony Gaziano a Dean Girling. Tito prý „nejvynalézavější obuvníci současnosti“ řídí svou značku Gaziano & Girling, jež mimochodem sídlí… you name it!