Olympijské hry se už blíží a čeští reprezentanti mají o důvod víc zde podat svůj životní výkon. Kdo z nich totiž vybojuje medaili, získá zároveň skleněný artefakt, který navrhla česko-tchajwanská designérka Yulin Huang. Slavnostní předávání se uskuteční v Českém domě v Paříži.

Yulin Huang chtěla do ceny vtisknout hodnoty, které překračují hranice. „I když se může zdát, že jsem české národní sportovní scéně vzdálená, mám pro adrenalin a hry velkou vášeň. A také po letech života tady se před českým sportem v hospodách prostě nedá utéct,“ vysvětluje designérka žijící v Novém Boru.

Pro Lasvit spojení s olympiádou ale nijak nové není, partnerem her jsou už posledních dvanáct let. Také technika, kterou designérka pro tvorbu trofeje použila, je tradiční. Jedná se o metodu foukání sklářským kolíkem, inspirací pak byla česká vlajka.

„Původně jsem plánovala, aby se tři barvy nějakým způsobem prolínaly, ale sklo vás vždy překvapí neočekávaným výsledkem,“ popisuje. V celém procesu měli velmi důležitou úlohu sklářští mistři.

„Používali jsme tradiční techniku parní tyčky k vpravení bublinek do křišťálového těla, což bylo spíše fyzickou výzvou vzhledem k vysokoteplotní páře vycházející ze dřeva a hmotnosti skla. Pak je potřeba znát „tvrdost“ barev, abyste mohli navrhnout posloupnost a kroky v souladu s časem, protože horké sklo nikdy nečeká,“ seznamuje s procesem vzniku trofeje Yulin Huang.

Neuvěřitelné úsilí, vytrvalost i pot. To spojuje vrcholové sportovce s těmi nejlepšími skláři. Yulin Huang chtěla, aby se to promítlo do její práce.

„Když člověk poprvé uvidí mou trofej, chci, aby cítil horko a pot horkého skla. Abyste si představili roky tréninku ve sportu i v řemeslném umění. To vše se spojilo do křišťálově čisté podoby,“ uzavírá designérka.