Před šestatřiceti lety vedl první Top Gun k rapidnímu nárůstu přihlášek do amerického námořnictva. Co zmůže skvěle přijímané pokračování ikonického kinohitu, je doslova v oblacích, ale lze se vsadit, že zamává i s docela jinými čísly: prodeji slunečních brýlí typu aviator.
Jako se filmové pokračování drží originálu, na trhu to zase vyhrají aviatory původní, od Ray-Ban. V časech, kdy je ještě vyráběla firma Bausch & Lomb, je proslavil generál MacArthur, dnes spadají pod italský konglomerát Luxottica. Právě jeho rozporuplná pověst – a divoké marže na některých slušně řečeno nekvalitních značkách – ale může potěšení z klasických aviators kalit.
A protože je filmovému Maverickovi vlastní vzpurnost a spoléhání na instinkt, pojďme se řídit tím, co v druhém Top Gunu vštěpuje svým studentům. Tam nahoře nemyslete, jednejte! Takže jsme i my zahodili provařenou klasiku a spontánně pro vás vybrali modely, které samozřejmě splňují vysoká měřítka výrobní kvality a nejsou jen šunty s luxusním brandingem, ale zároveň v nás spouštějí jedinou emoci:
To nejlepší z obou světů, v tomhle případě světů, které za tichomořských časů generála MacArthura stály proti sobě, ale tady už se snoubí jejich šmrnc a preciznost. Americký styl, japonská výroba, neodolatelný výsledek!
Chyták? Nejen pořizovací cena, která se pohybuje mezi patnácti až dvaceti tisíci korunami, ale obecně složitější shánění – tahle paráda je oficiálně vyprodaná a musíte se po ní pídit na platformách typu Farfetch.
Preferujete dostupnější sázku na jistotu? Randolphům věří už dekády řada vojenských pilotů a pilotek. A nic se nebojte, že z tohoto konkrétního modelu sex-appeal přímo odkapává – extra nosník jednak poutá pozornost, ale zároveň funguje jako hráz potu.
Neorosíte se ani z ceny, odpovídající ruční výrobě, a za příplatek je k dispozici i gravírování. Už máte svou leteckou přezdívku?
Pokud spíš než do oblak vyrážíte do divočiny, přijdou vhod aviators od další spolehlivé značky s návodným jménem tanzanského národního parku v názvu. Ale žádný strach, perfektní kontrast i obranu před slunečním svitem nabídnou stejně tak za panelákem na sídlišti. Betonová divočina, také divočina, víme?
Serengeti Eyewear se chlubí řadou moderních technologií, které dopřává svým sklům, a také konstrukcí vznikající v Itálii. Proto ty ladné tvary!
Znáte z televize, chtělo by se napsat, ale spíše platí, že znáte z kina. Mykity jste mohli vidět na upírské tváři Toma Hiddlestona ve snímku Přežijí jen milenci a herec je fanouškem berlínské značky i mimo stříbrné plátno.
U modelu Caleb nás nadchnul čistý, minimalistický přístup, posouvající klasiku do časů „stíhaček páté generace“, jak opakovaně zaznívá v novém Top Gunu.
Že raději absolutní příklon k tradici? V případě Maui Jim s sebou nese výhodu značky, považované v mnoha kruzích za vůbec nejlepší sluneční brýle na světě. Recenze z poslední doby sice naznačují jisté kvalitativní kolísání a je otázkou, co s výrobou udělá prodej gigantu Kering, ale pokud vám mavericky sednou, budete mít vystaráno o lásku na celý život.
A jestli poptáváte tradici vpravdě generálskou, právě jste ji našli. Dokonce kvůli ní nemusíte rozbíjet žádné větší prasátko: tahle „jenerálská“ zlatíčka lze sehnat v rozmezí tří až pěti tisíc korun, samozřejmě s rezervou pro poštovné či clo, pokud k vám posviští přímo z USA.
I tak ale dostanete za málo peněz hodně muziky – a rovnou té vojenské, protože firma s více než stopadesátiletou tradicí zásobovala svými brýlemi americkou armádu už ve třicátých letech minulého století.