Léto je daleko, ale vy už se vidíte na italské riviéře s drinkem v ruce a pizzou na stole? Vybrali jsme proto ty nejlepší restaurace v Praze, kde dolce vita není jen obecný pojem, ale filozofie. Je libo plody moře, nebo spíš pizzu na stojáka?

Aromi, Náměstí Míru 6, Praha 2

https://www.instagram.com/p/CpCpl6dr8h8/

Pokud máte z italské kuchyně nejraději dary moře, určitě si rezervujte stůl v luxusní restauraci Aromi – dvacátá čtvrtá nejlepší italské restaurace na světě pro rok 2023. Fine diningový prostor na náměstí Míru se zaměřuje na ryby a mořské plody. Založil ji Riccardo Lucque, který stojí za sítí italských restaurací La Collezione. Každý den můžete v Aromi vybírat z nabídky čerstvých sladkovodních i mořských ryb, které v létě grilují venku na zahrádce.

La Casa de Carli, Vězeňská 5, Praha 1

Sem chodí opravdoví znalci italské gastronomie. To proto, že majitel a šéfkuchař Matteo de Carli vám uvaří tak, jako byste seděli v restauraci pod Španělskými schody v Římě. Ve skutečnosti jste ale poblíž Španělské synagogy v Praze, oceněné michelinským Bibem. Dejte si tu rizoto s chobotnicí, zapíjejte proseccem a užívejte dolce vity.

Le Pizze di Frankie, Otakarova 5, Praha 4

Tady vám zboří všechny představy o skvělé pizze. Nejen že ji tady Kalábrijec Francesco Gallucci alias Frankie peče v přenosných pecích, ale ještě navíc sídlí v pražských Nuslích, tedy dost daleko od centra Prahy. Navíc se sem vejde jen pár zákazníků a místa na sezení tu nejsou. Frankie ale věří, že dokonale připravené těsto je důležitější než pec a že to nejlepší jídlo často najdete na nejzapadlejších místech. Až ochutnáte, uvěříte taky. 

L’Osteria, Národní 14, Praha 1

Pizza přes celý stůl? V populárním řetězci restaurací nic netradičního. V nabídce nechybí ani velký výběr salátů a skvělých těstovin. Pokud máte chuť na spíše neformální atmosféru a baví vás, když to v hospodě hučí jako v úle, pak je právě L’Osteria tou pravou volbou. 

Dejvická 34, Dejvická 34, Praha 6

https://www.instagram.com/p/Cphvqz4IgdN/

Středomořská restaurace se také pyšní oceněním Bib Gourmand společnosti Michelin. Kouzlí tu šéfkuchař Tomáš Černý, který je zároveň spolumajitelem podniku. A jelikož přes dvacet let spolupracoval s velkými italskými šéfkuchaři, inklinuje k italské kuchyni. V nabídce jsou kromě těstovin a tradičního risotta i čerstvé ryby a maso. 

Mama Shelter, Veletržní 20, Praha 7

V hotelovém řetězci se na neapolskou pizzu specializují – pečou je tu v dřevěné peci a každý den mají jednu pizzu na denní nabídce. Určitě vyzkoušejte tu s burratou a vychutnejte si ji v barevné restauraci nebo venku na terase. Mama restaurace je ideální pro pohodová setkání, oslavy s přáteli, ale i na obchodní schůzky.

Pasta Fresca, Celetná 11, Praha 1

V samém centru Prahy už šestadvacet let sídlí oblíbený podnik z rodiny Ambiente. V moderní italské trattorii vaří podle třech zásad: čerstvě, sezonně a podle italské tradice. Jak název napovídá, těstoviny si tu sami vyrábějí, a to v přípravně přímo před vašima očima. Zajděte sem na rychlý oběd s kolegy, výběrovou kávu, uvolněnou večeři s rodinou nebo skleničku vína z unikátní nabídky italských vín. Mají jich tu téměř pět set. 

Wine food The Italians, Strakonická 1, Praha 5

V populárním smíchovském podniku si zakládají na kvalitních surovinách od malých lokálních dodavatelů – samozřejmě z Itálie. Až se dosyta najíte skvělé pizzy, těstovin, čerstvých ryb, polévek, salátů a sladkého, nezapomeňte ani na domácí zásoby. V místní prodejně najdete velký výběr šunek, sýrů, vín, těstovin a dalších italských delikates. A zastavte se i v místní cukrárně, nebudete litovat. 

Al Riso, Betlémské náměstí 259, Praha 1

Držíte bezlepkovou dietu? Tato restaurace pro vás bude zlatým grálem. Dělají tu nejlepší rizoto ve městě, pokud narazíte na rýži ještě víc al dente, dejte nám o tom vědět. Zdejším šlágrem je šafránové rizoto s parmezánem.