„Řešení malých prostor mě fascinuje,“ rozplývá se Radek Hegmon, zakladatel firmy Egoé, nad otázkou, proč se před třemi lety rozhodl bydlet na 25 metrech čtverečních.
„Rád jezdím na dovolenou na loď, kde mě baví, jak každá díra v podlaze k něčemu slouží a jak se do takového prostoru dostane i spaní pro šest lidí v kajutě, další tři na palubě. A stačí to,“ je přesvědčen designér, jenž stál v devadesátých letech u zrodu firmy Mmcité. Loni se rozhodl ze společnosti odejít a věnovat se pouze Egoé, které má skromnost a praktičnost ve své DNA.
Jejich posledním projektem je dům, chata či jednoduše Ulita. Je věnován všem, kteří potřebují zažít stavbu rodinného bydlení na vlastní kůži ani nechtějí vlastnit velký dům s bazénem. Ulita totiž nabízí život na pouhých 25 metrech čtverečních.
K jejímu uzemnění poslouží zemní vruty, díky čemuž lze skromný domek kdykoli převézt a umístit znovu na jiné místo. V mnoha případech dokonce při její instalaci odpadá i jednání s úřady.
„Osobně to vidím jako bydlení pro rodinu s dítětem nebo dětmi. Bydlení pro ty, kterým už děti odrostly a nepotřebují prázdné pokoje. Pro ty, kteří se třeba rozvedli a žijí sami, pro ty, kteří ocení zahradu a nechtějí do bytu,“ zamýšlí se Hegmon nad tím, kdo by v Ulitě mohl najít svůj vysněný domov.
Nabízí pohodlné bydlení pro čtyři lidi. Disponuje integrovaným nábytkem a vestavěnými spotřebiči. Nechybí tu rekuperace ani vytápění na tepelné čerpadlo.
Pojďte dál a projděte úzkou kuchyní s troubou, myčkou i úložnými prostory na potraviny. Z jídelního prostoru vedou tři schůdky do spací části, kde můžete usnout jako na peci.
V Ulitě se pak překvapivě schovává ještě jeden pokoj, důmyslně umístěná pračka, koupelna s dostatečně velkým sprchovým koutem i toaletou. Nechybí tu prostor pro rozměrnou televizi ani nástěnka na rodinný kalendář a upomínky. Vše je čistě a jednoduše řešené, vyrobené z masivního dřeva.
Kolik toho potřebuje člověk k životu, si otestoval Radek Hegmon, šéfdesignér Egoé, osobně. „Jak stárnu, stěhuju se z většího do menšího. Začínal jsem na půdorysu šest krát dvanáct metrů, z něhož jsem se dostal až do pět krát pět metrů. Zde žijeme už tři roky a nemám pocit, že by mi něco chybělo. Rozhodně se méně nachodím do ledničky,“ směje se Hegmon, jehož tým stojí za bydlením s pořizovací cenou dva miliony korun.
Cenu dále navyšuje konfigurace druhého pokoje, přidání elektricky posuvných dveří, výlez na střešní terasu, zabudované žehlicí prkno, rolety a další vychytávky, které mohou zlepšit komfort ve skromném domku. Ulita je pak dostupná ve dvou variantách – s plochou a sedlovou střechu, tak aby majitelé mohli žít i v oblastech, kde je právě sedlová střecha podmínkou.
„Každý, komu řekneme, že bydlíme na půdorysu pět krát pět metrů, protočí panenky a klepe si na čelo, že jsme se zbláznili,“ směje se Radek Hegmon, který pod moravskou firmou Egoé vyrábí také vestavby do automobilů a venkovní nábytek.
„Zároveň ale každý, kdo nás navštíví, je překvapený, kolik se do tak malého prostoru vleze vychytávek. Z fotek se tento zážitek těžko vnímá, je potřeba k nám přijet a přesvědčit se na vlastní oči,” zve designér všechny zvědavce do Bílovic, kde si lze život v Ulitě vyzkoušet.
Autorka je redaktorkou magazínu Esprit LN.