Na první pohled se může zdát, že v oficiálním oblékání mají muži mnohem jednodušší pozici než ženy. Obléknou oblek a vyrazí. Jenže opak je pravdou.

Čtěte také: Lokální a fair trade. Objevte kosmetické značky made in Československo

Pokud totiž chcete jako muž svým oblečením zaujmout, musíte udělat ještě o trošku více než uvázat kravatu. Jak na to a jak se pohybovat podle pravidel dress codu? Tady je manuál, který vám pomůže zaujmout na každé akci.

Byznys snídaně

Denní doba, ve které se tento typ setkání odehrává, zcela vybízí k volbě odlehčeného, přesto stále formálního outfitu. Předveďte, že stylový byznysmen nemusí mít vždy tmavý oblek a pruhovanou kravatu, ale naopak může být mnohem nápaditější.

Co ano: Na obchodní setkání v ranních hodinách se nejvíce hodí oblek světlejší barvy. Pokud se však rozhodnete nechat oblek ve skříni, jednoznačně zaujmete kombinací modrého blejzru se vzorem kostky. Ten celkový dojem okoření, ale neubere mu na eleganci.

Doplňte dobře padnoucími oblekovými kalhotami v tmavomodré barvě. Pod blejzr oblečte jednoduchou bílou košili, a je to. Šmrnc můžete dodat také kravatou s drobným vzorem, která bude ladit s barvami na saku.

Co raději ne: Tmavý oblek s lesklým efektem, který se hodí pro vysoce formální večerní akce. Ani lakýrky pro tyto účely nejsou vhodné.

Veletrh

Outfit zvolený na celodenní prezentování by vám měl sednout tak dobře, jako by to byla vaše druhá kůže.

Co ano: Nejlepší volbou je oblek v modré či šedé barvě. Ten doplňte zářivě bílou či bleděmodrou košilí. Zároveň nezapomeňte, že dokonalost se skrývá v detailech. Kravata ve firemních barvách, hnědé kožené polobotky sladěné s páskem a klasické elegantní hodinky jasně dokážou, že rozumíte nejen své profesi, ale i svému stylu.

Co raději ne: Cokoli, co je méně formální než perfektně padnoucí oblek. Veletrh je přehlídka produktů, služeb a prvotřídních obchodníků. Vzhledem k vysokému konkurenčnímu prostředí zde platí víc než kde jinde, že šanci udělat první dojem máte jen jednu.

Networkingová akce

Uvolněnější atmosféra této akce znamená také odlehčený outfit. Ale ruku na srdce, na networkingu jde především o to, abyste byl zapamatovatelný. Tak jak na to?

Co ano: Oblečte na sebe chino kalhoty s podílem elastanu, který zajistí velkou míru komfortu. Sáhněte k nim po skvěle padnoucí košili, kterou tentokrát doplňte o neformální (ale stylovou) pletenou kravatu. Chcete vyčnívat ještě o trošku výše nad ostatní? Jednoduché řešení: oblečte si elegantní vestu. Mužům velmi sluší a často se na ni zapomíná.

Co raději ne: Manžetové knoflíčky, černý oblek. Ani přílišná uhlazenost se nehodí – tu si nechte na prezentaci výroční zprávy. Nekombinujte vzory ani barvy nahodile, ale rafinovaně. Pamatujte, že v jednoduchosti je základ. Nesnažte se zaujmout přehnanou výstředností.

Pracovní večeře

Jestli vás obchodní partner pozve na večeři, abyste společné obchodní záměry tentokrát projednali v trochu příjemnějším prostředí, než je jednací místnost, odvděčte se mu v prvé řadě tím, že si dáte záležet na tom, co si obléknete.

Co ano: Jednobarevný tmavý oblek. Doplňte o perfektně padnoucí bílou oblekovou košili s francouzskými manžetami. Vše jen vylepšíte, když si pod sako oblečete také ladící vestu. Celý outfit skvěle podtrhne hedvábná kravata či vázací motýlek.

Co raději ne: Světlý oblek ani divoce vzorované doplňky, jako například ponožky, pro tuto příležitost nejsou namístě. Volte vysoce kvalitní kusy oblečení a snažte se působit elegantně.

Tisková konference

Jste-li řečník, mějte na paměti, že z akce může být pořízen obrazový záznam. Mnoho lidí v takových situacích zapomíná, že příliš jemný vzor či jednobarevný outfit si s objektivy kamer nerozumějí. Více než kdy jindy je také namístě zohlednit barvy firmy či produktu.

Pokud navštívíte tiskovou konferenci jako posluchač, oblek můžete nechat doma. Místo něj na sebe vezměte tmavý blejzr, který doladíte oblekovými kalhotami či tmavými džíny. Jedná-li se o méně formální akci, sáhněte po nápadité košili se vzorem. Avšak i zde platí, že objektivy kamer se mohou zaměřit i na vás.

Krátké shrnutí na závěr
Pro všechny výše uvedené příležitosti platí, že kožený oblekový pásek a dokonale vyleštěné boty jsou nutnost. Nezapomínejte také na detaily, které jsou skvělou příležitostí, jak vystoupit z řady. Květiny či knoflíčky v klopě nebo kapesníček v kapse dodají outfitu jedinečnost.

Michaela Kloudová vede e-shop s pánskou módou Genster, na článku spolupracovala se stylistkou Petrou Wiesnerovou.