V obci Železná na Domažlicku, přímo uprostřed místních lesů, vyrostl čtyřhvězdičkový resort. Patří otci a synovi.
Jindřich a Ondřej Karhanovi, majitelé investiční skupiny FKCG, přebudovali bývalá vojenská kasárna, aby jejich hosté v chráněné krajinné oblasti nalezli to, co vjemy přetížený městský člověk hledá nejvíce. Pohodlí, stylové ubytování a hlavně naprostý klid.
O tom, jaké dojmy si z resortu Český les odnesla redaktorka Taťána Lysková, si můžete přečíst v červencovém čísle Forbesu či v premium článku.
Ondřeje Karhana jsme zároveň také vyzpovídali. Mluvili jsme o jeho motivaci k podnikání, i čím si vysvětluje, že jsme nyní ochotni utrácet za dovolenou doma více než v minulosti.
„V oblasti cestovního ruchu jsou v Česku zajímavé marže. Oproti rezidenčnímu bydlení, kde jsou jednotky procent, tady jsou to desítky procent. Nebylo to tak ale vždycky, teprve v posledních letech nabízí český turismus dostatečně vysoké ceny, aby se vám vyplatilo do toho jít,“ vysvětluje pozadí projektu Karhan.
S nemovitostmi má zkušenosti, protože pronajímá byty na Moravě, apartmány v Plzni, v hotelovém segmentu se dříve zaměřoval především na korporátní klienty. Český les je první počin otce a syna, který je určen vysloveně pro volný čas.
Čím to ale je, že Češi jsou ochotni si teď připlatit za to, aby strávili ve své domovině skutečně luxusní dovolenou? Karhan je přesvědčený, že je to proto, že už umíme ocenit prostředí, které je dostatečně na úrovni. „Nabažili jsme se cestování do zahraničí, jsme ochotni hledat doma. Než jet devět hodin do Chorvatska, raději strávíme v autě dvě hodiny,“ dodává.
Karhan také přiznává, že společně s otcem vsadili na „nové peníze“. „ Jsou tu poměrně mladí lidé, kteří mají vysoké platy a zároveň raději investují do zážitku, než aby šetřili na vlastní byt,“ říká.
Původně ale Karhanovi nečekali, že budou muset do projektu investovat takový obnos, částka se vyšplhala na 162 milionů korun. V její návratnost věří v horizontu pěti až deseti let. „Plánovali jsme investici řádově o desítky procent nižší, protože původním záměrem bylo vytvořit apartmánový projekt s menší restaurací, ale nakonec jsme to předělali na čtyřhvězdičkový hotel s wellnessem, konferenčními prostory, barem a restaurací,“ poukazuje.
Jednou z velkých konkurenčních výhod je lokalita resortu. Na Chodsku je oproti Šumavě klidněji, najdete zde krásnou přírodu i zaniklé obce. Karhanovi počítají, že zde budou lídry na trhu.
K místu ale mají osobní vazbu, rodina zde vybudovala oboru a česko-německý park Smíření. „Naše rodina pochází z Přešticka na Plzeňsku, podnikáme po celé republice. Tady je to ale srdeční záležitost,“ svěřuje se Ondřej Karhan.
Jeho otec Jindřich v této lokalitě podnikal od roku 1991. Začínal s čerpacími stanicemi, restaurací a duty free zbožím. Jak jeho byznys postupně rostl, postavil oboru, která má dnes přes 160 hektarů a pobíhají zde jeleni, mufloni a daňci.
„Obora je zároveň dalším místem, které bude pro hosty zajímavé navštívit,“ upozorňuje Ondřej Karhan. Jinak vás Český les naláká spíše na klidový turismus.
„V Česku se historicky buduje představa aktivního odpočinku, kdy když jste na horách, musíte někam vyrazit, jezdit na kole nebo někam běžet na běžkách. My chceme jít i opačným směrem. Říkat lidem: Tady nemusíte nic. Zároveň tomuto kraji se všeobecně říká kraj tichého zapomnění,“ podotýká Karhan. Naráží tak na to, že zdejší historie byla sice tragická, ale atmosféra a zdejší klid si nezaslouží zapomnění.
Kuchyni vede šéfkuchař Martin Šiling, který dříve působil například v restauraci V Zátiší.
Kuchyni vede šéfkuchař Martin Šiling, který dříve působil například v restauraci V Zátiší.
Se zahraničními turisty Karhanovi počítají především z Německa, ale očekávají, že jejich poměr bude čtyřicet ku šedesáti hostům z Česka.
Kapacita ubytování umožní, že zde zároveň může probíhat bouřlivý teambuilding i že sem přijede jednotlivec hledat vytoužený klid. „Nechceme individuálním klientům kazit pobyt eventem korporátního typu, proto budeme ty skupiny oddělovat. Zároveň už teď máme objednané akce, kdy si firmy pronajmou úplně celý komplex a mají všechny služby pro sebe,“ říká Karhan.
V plánu jsou také kulturní eventy. „Chceme pořádat soutěže básníků, večery s malíři, fotografy. V pobytech to pak bude jóga a přednášky na téma duševního zdraví. Domluvili jsme se také s jedním šampaňským domem, a tak budeme první oficiální Champagne de Venoge point v Česku. V budoucnu chceme jít i edukativním směrem, přemýšlíme o rozhledně, chceme vybudovat naučné stezky,“ slibuje Ondřej Karhan.