Kdyby šlo všechno podle plánu, byl by teď z Jakuba Makalouše profesionální hokejista s hezkou smlouvou v extralize či v Rusku, nebo možná i v Americe. Jenže v životě každého hokejisty je citlivé místo, kdy se kariéra láme z mládežnických kategorií do mužů. A právě tady Makaloušovi scházelo pevné zdraví a možná trocha talentu, takže se z nadějného hráče pražské Slavie nestal profík, ale podnikatel, jenž pomohl rozhýbat Česko.

Ze zahraničí k nám přivezl dva úspěšné projekty, které jsou známé pod názvem Bootcamp a Sporťáček – zatímco ten první je intenzivní kurz cvičení a posilování, který dostává dospělé do formy, ten druhý pomáhá dětem vybrat si sport, který je bude nejvíc bavit. Nápad na oba dostal Makalouš dekádu nazpět v Austrálii, ale než je naplno rozjel u nás, chvíli to trvalo. Takže je třeba si jeho příběh odvyprávět pěkně popořádku.

„Ani jsem si nevyčistil zuby, nemohl jsem skoro chodit,“ vzpomíná dnes třiatřicetiletý Makalouš na rok 2001, kdy ho zle trápila bolavá záda a pomalu si začal uvědomovat, že ve Slavii se pod trenérem Růžičkou do A týmu nedostane. Kvůli zdraví to nevyšlo ani o ligu níž, a tak ve 22 letech vzal první nesportovní džob. Nastoupil do společnosti UPC, ovšem záhy pochopil, že zaměstnancem být nemůže…

Tak začala Makaloušova cesta přes půl světa a zpět. „Když už se hraním hokeje neuživím, aspoň se díky němu naučím jazyk a poznám jinou zemi,“ řekl si Makalouš v roce 2004 a vydal se hrát za Sydney Ice Dogs. Haprující zdraví ho donutilo oproti spoluhráčům posilovat navíc a zajímat se o to, jak se správně starat o tělo.

dovnitr1

Když v Austrálii viděl, jak lidé ve skupinkách cvičí a posilují v parku pod dohledem trenéra, bleskla mu hlavou myšlenka na první podnikatelský nápad. Po návratu domů si udělal na FTVS rekvalifikační kurz a v roce 2007 rozjel v Praze Bootcamp, tedy program, který se inspiroval drilem amerických mariňáků.

„Je to intenzivní období, kdy si lidi sáhnou na dno a dostanou se do formy. Když člověk cvičí sám, nevyhecuje se tolik, jako když v parku maká ve skupince. Je to něco úplně jiného než ve fitku,“ říká Makalouš. V Bootcampu není prostor na výmluvy: jede se třikrát týdně, začíná se v 6.30 ráno a je to pěkná dřina, při které se vaše tělo během běhu, dřepů, kliků a sklapovaček nezřídka potká s bahnem, trávou či pískem.

bootcampcrop

„Lidé si ve skupince pomáhají a někdy to funguje i jako seznamka. Muži a ženy jsou tam totiž většinou půl napůl,“ usmívá se Makalouš a dodává, že nejčastěji se do Bootcampu hlásí lidé mezi 30 a 45 lety, kteří mají sedavé zaměstnání. Kurzy v sedmi českých městech od Prahy po Zlín vedou profesionální trenéři, kteří zajišťují pomůcky na cvičení, a měsíční turnus stojí od 590 korun na měsíc.

„Věřím, že jsem pomohl k tomu, aby se Češi začali hýbat,“ říká Makalouš. Z Bootcampu, kterým od roku 2007 prošlo pět tisíc lidí, se stala regulérní firma s ročním obratem čtyři miliony korun a několika franšízami.

FBS_sportacek_WEB_4

Pro Makalouše je ovšem Bootcamp teď až na druhé koleji: před několika dny prodal šedesátiprocentní podíl Petru Nešporovi, jednateli společnosti Health For You, za 1,6 milionu korun. Chce se totiž plně soustředit na svůj druhý velký projekt – Sporťáček.

Kdo neví, o co jde, může se 5. září přijít podívat do branického areálu Hamr, do jakých rozměrů tahle akce za poslední čtyři roky narostla. Sporťáček na jednom místě dětem představuje 80 sportů od fotbalu či florbalu až po méně známé sporty, jako je třeba finské mölkky, které se vzdáleně podobá pétanquu. Děti ke sportu na akci lákají i slavní sportovci, například Eva Samková, Roman Kreuziger, Lukáš Bauer nebo beachvolejbalové duo Kolocová–Sluková.

Loni na Sporťáček během jednoho dne přišlo osm tisíc lidí, letos by to mělo prý být ještě víc. „Schválně akci pořádáme první zářijový víkend, kdy rodiče řeší, co budou jejich děti dělat během školního roku,“ vysvětluje Makalouš. „Rodiče sami od sebe s potomkem těžko obejdou deset různých sportů a oddílů. Tady mají všechno v jeden den na jednom místě.“

Čtěte také: Běžte za vínem. Na nejdelším a nejdivnějším maratonu světa 

Čtěte také: Kolo za půl milionu korun? Proč ne, pomohl ho vyrobit McLaren

Celkem se letos během akcí Sporťáčka v pěti českých městech představí 350 různých oddílů: například fotbalová Sparta, basketbalové USK Praha, florbalový Tatran Střešovice nebo hokejové kluby z Plzně a Českých Budějovic.

Ano – i hokej a dokonce lyžování – v září. „Přivezeme led a sníh ze zimního stadionu, napustíme ho salmiakem, aby se nerozpustil ve vedru, a může se lyžovat. Na bruslení budeme mít umělý led,“ popisuje Makalouš, který se i u Sporťáčka inspiroval v Austrálii. Na jednu takovou akci vyrazil jako hráč Sydney Ice Dogs a chtěl něco podobného udělat ve velkém i v Česku.

collage1

Sporťáček ze skromných začátků rychle vyrostl, vedle Makalouše v něm pracuje dalších sedm lidí. Náborové akce pořádá z peněz partnerů, grantů a příspěvků prezentovaných sportů a oddílů. A v plánu je expanze za hranice Česka. „Nejblíže je pro nás Slovensko a Německo, ale myslím dál – přítelkyně je Američanka, jestli mi rozumíte,“ naznačuje Makalouš. „V Maďarsku nebo ve Francii něco podobného jako Sporťáček už mají, ale nic na nadnárodní úrovni. A to bych chtěl změnit.“

Foto: Matěj Sova