Pokud by měla vyplnit kolonku bydliště co nejblíže realitě, musela by tam napsat: Kdesi na cestách. „Vždycky mi přišlo škoda prožít celý život na jednom místě,“ říká jednatřicetiletá Klára Marvanová, a tak svůj domov mění zhruba každý měsíc.
Čtěte taky: Čech a jeho pekárna v ráji surfařů aneb Když na Bali zavoní kváskový chléb
Nezůstala však u cest samotných. Aby zúročila svou dobrodružnou touhu i zkušenost, rozjela na oblíbeném ostrově Bali cestovní kancelář Good Mood Travels, která pomáhá s výpravami do stále oblíbenější jihovýchodní Asie. Pod sebou má šest lidí, a i když její projekt funguje teprve dva roky, už se zvládne uživit, a věčně opálená brunetka tak opatrně spřádá plány na rozšiřování nabídky na další kontinenty.
Sama o sobě tvrdí, že jí cestování bylo souzeno. Už od dvanácti let věděla, že nechce žít v rodných Karlových Varech, v patnácti se rozhodla, že se jednou přesune za hranice, a větší cesty přišly na řadu v sedmnácti, kdy vyrazila třeba na tři měsíce na Mallorku.
Klíčové pro ni však bylo první setkání s Bali v roce 2013. Během měsíční dovolené si indonéský ostrov natolik oblíbila, že když o dva roky později přemýšlela, kam na další delší výlet, měla jasno.
S tehdejším přítelem tu strávila rovnou osm měsíců a tak jako mnoho dalších cestovatelů si pronajali vilu a začali nabízet hostům volné pokoje. „Bylo to fajn období, ale zhruba po půl roce mě to přestalo bavit a naplňovat,“ vzpomínala Marvanová.
Zádrhel byl v tom, že netoužila najít snadný výdělek, ale hledala projekt, který by jí dával smysl. Nakonec ho nalezla ve snaze „nakazit“ Čechy svým cestovatelským elánem a přimět je poznávat i vzdálenější kouty planety.
A právě tehdy se jí v hlavě vylíhl plán založit cestovní kancelář, která bude organizovat výlety po různých zemích jihovýchodní Asie. Jako sídlo zvolila město Canggu na Bali. „Je to velmi příjemné místo, které mimo pláží a surfové atmosféry nabízí i veškerou vybavenost. Takže je vyloženě pohodlné tu žít a vracet se sem z cest z okolních zemí. Jste tu jako doma. Nic neřešíte, všechno tu funguje,“ popisuje, jak se jí žije v oblíbené destinaci digitálním nomádů z celého světa.
Akce pro klienty vymýšlí na základě vlastních cest a zkušeností a vybírat má z čeho. Viděla už toho dost: kromě Bali a přilehlých ostrovů navštívila také Jávu, Borneo, Malajsii, Vietnam, Kambodžu, Thajsko, Laos… Do většiny těchto destinací dnes organizuje kancelář Good Mood Travels zájezdy.
„Nabídka se odvíjí buď klasicky v návaznosti na poptávku, nebo intuitivně vyhledávám místa, která mi přijdou zajímavá. Ta pak detailně osobně prozkoumám, a stojí-li za to, vytvořím nabídku. Rozšiřujeme ji prakticky neustále, několikrát ročně,“ líčí absolventka sociální a masové komunikace.
Odvážnějším cestovatelům pomůže třeba jen zprostředkovat ubytování, zatímco těm pohodlnějším klidně zařídí také dopravu, výlety nebo i kurzy jógy. Cena? Zhruba 15 tisíc korun za 14 dnů, ale záleží na konkrétním složení balíčku.
Na servis ve stále poněkud nevyzpytatelném regionu klienti slyší. „Pohybujeme se v řádech stovek lidí ročně,“ tvrdí Marvanová, přičemž největší zájem je o pronájmy ubytování či o pobyty s jógou. A mezi destinacemi vede – nepřekvapivě – turisty zbožňované Bali.
Jednatřicetiletá Marvanová pracuje jako vedoucí sedmičlenného týmu. Ač projekt funguje krátce, zatím dva roky, už se jeho prostřednictvím zvládne uživit, a tak opatrně spřádá plány na rozšiřování nabídky na další kontinenty.
Návrat na ten svůj rodný momentálně nechystá. „Po dlouhodobém žití v Evropě se mi zatím nestýská,“ říká. Do Česka se vrací jen na léto a kus prosince. „Baví mě příroda. Nebaví mě spěchat. Ve městech fungujeme na minuty a to mi bytostně vadí. Chybí nám volnost, naopak oplýváme nadbytkem tlaku a stresu.“
Svoje vysvobození našla v cestovatelské vášni. Nyní se pro ni snaží nadchnout i další.