České značce Hannah dala vzniknout láska k přírodě a venkovním aktivitám. Letos slaví už třicet let existence, a ačkoli za tu dobu prošla obrovským vývojem, její původní mise zůstává stejná – vytvářet vybavení pro jakékoli outdoorové aktivity a do všech podmínek.
Značka pojmenovaná po Haně Zachariášové, která ji založila v roce 1991 společně se Stanislavem Krpejšem, je dnes součástí skupiny Outdoor Concept. Ta kolem značky během let postupně rostla s tím, jak majitelé do svého sortimentu přidávali další vybavení pro outdoorové účely, které jim v české porevoluční nabídce chybělo.
Vedle Hannah spadá do skupiny také lezecké vybavení Rafiki. U obou těchto značek skupina sama zajišťuje jak vývoj, tak výrobu. Řadu dalších světových značek z tohoto segmentu navíc distribuuje. Z těch lze zmínit například sportovní obuv Keen či batohy Osprey.
Všechny své procesy řídí firma o třech stovkách zaměstnanců ze své plzeňské centrály, která slouží zároveň jako sklad, kanceláře a testovací centrum. Za běžných podmínek je ale také místem pro prezentaci nových kolekcí, které půjdou do prodeje následující rok.
Až do loňské zimy bylo tradicí pozvat sem všechny velkoobchodní partnery a odprezentovat jim novinky. Pak ale přišla pandemie. „Uspořádat naše setkání ve fyzické podobě je teď kvůli protipandemickým omezením nemožné, takže jsme se přesunuli do digitálního prostředí,“ vysvětluje ředitel obchodní skupiny Jaroslav Červinka.
Přestože se pandemie na loňských finančních výsledcích projevila, oproti předchozímu roku nešlo o nijak výrazný propad. Firma se rychle přizpůsobila a nakonec si dokázala udržet obrat přes jednu miliardu korun, ačkoli prodejny byly přes polovinu roku zavřené.
To hodnotí Červinka velmi pozitivně a stejně tak vnímá i dopad krize na další vývoj firmy. Pandemie podle něj totiž dokázala akcelerovat trendy, které by jednoho dne musely přijít tak jako tak.
„Situace nás bezpochyby zaskočila, zároveň ale urychlila plánované změny,“ hodnotí Červinka. „Přehodnotili jsme řadu procesů a začali jsme se na ně dívat úplně jiným způsobem. Pustili jsme se do reorganizace, změnili jsme byznysový model a soustředíme se na to, co pro nás do budoucna má největší potenciál,“ vysvětluje.
Díky dobře nastavené spolupráci s výrobci navíc společnost nepocítila ani větší problémy ve výrobě a s dovozem zboží.
„Dlouhodobá spolupráce je pro nás alfa a omega našeho byznysu. Nemusíme se bát, že by na místě výroby něco nešlo podle našich představ, protože partneři splňují námi nastavená kritéria týkající se technologických schopností a ekologického přístupu,“ říká Červinka, který na své aktuální pozici čerpá předchozí zkušenosti z českých firem Rückl nebo Moser.
„Výrobců a dodavatelů máme několik, záleží na daném produktu a na tom, co od něj očekáváme. Protože technologický vývoj jde i v oblasti apparelu neustále vpřed, využíváme etablované partnery, kteří přicházejí s novými technologiemi a současně sledují trend udržitelnosti při výrobě základních materiálů,“ doplňuje. Nápad na každý nový produkt se však rodí v Česku, stejně tak jako zde probíhá i vývoj a design.
Zajímavý je i proces přípravy nového produktu, který se v oblasti outdoorových značek výrazně liší od rychloobrátkové módy. „Než se jedna naše bunda dostane na obchod, trvá to déle než dva roky. Nápad je jen začátek, teprve potom celý proces začíná. Musí se určit materiál, vzorování, střih, technické zpracování a potom přichází na řadu testování,“ říká Červinka.
To je jakýmsi příjemným bonusem pro zdejší zaměstnance i ambasadory značky, kteří vyrážejí do terénu a mají za úkol vyrobené produkty vystavit co nejnáročnějším podmínkám. Cílem je zjistit, zda z funkčního hlediska splňují to, co slibují, nebo je třeba produkt dále upravit.
„Jde o lidi, kteří tomu skutečně rozumějí. Přestože se těm aktivitám nevěnují profesionálně, sledují nejnovější trendy a jsou nadšenci do konkrétních sportů, proto dokážou funkčnost objektivně posoudit,“ popisuje Červinka proces testování. Druhou fází je potom samozřejmě test technických parametrů, jako je propustnost nebo izolace.
Koncept značky se nemění
Na tuzemském trhu je možné značku Hannah koupit v maloobchodní síti specializovaných a stejnojmenných prodejen, kterých je v Česku šest, nebo v prodejnách Rock Point, kde se prodávají všechny značky spadající pod mateřskou firmu.
Podle Červinky bylo vždy cílem značky Hannah nezaspat dobu a posouvat se dál jak technologicky a materiálově, tak i designem. A především nikdy nepřestat podporovat aktivní outdooristy. Dobový posun se však týká nejen vývoje materiálů, ale také úpravy nabídky, která v posledních letech výrazně spěje k multifunkčnímu využití.
„Vnímáme každý den jako takový jeden velký výlet. Ráno musíte odvézt děti do školy, potom jedete do práce, odpoledne se věnujete rodině a jdete se třeba projít do přírody. Naším cílem je vytvořit oblečení, které vám poslouží při všech těchto aktivitách a ještě v něm budete vypadat dobře,“ vysvětluje Červinka.
Dodává, že značka se po stránce designu snaží nejít s hlavním proudem a naopak usiluje o to, zachovat si vlastní osobnost. A přitom všem vyrobit módní oblečení, které lidé budou chtít nosit i do města.
Značka Hannah je po třiceti letech od svého vzniku dostupná ve více než třiceti zemích světa napříč třemi kontinenty. To na poměry místní značky není špatný výsledek, a proto lze Hannah jednoznačně považovat za jednu z těch, které udělaly díru do světa. I přesto ale neplánuje polevit.
Ve svém plynulém růstu i nové obchodní strategii má firma v plánu pokračovat. Za poslední rok se jí například osvědčilo rozšíření online zákaznických služeb, ať už šlo o specialisty na telefonu, online rezervace zboží pro účely testování nebo vyzvednutí balíku prostřednictvím nových partnerů.
Navíc chce Hannah podle Červinky letos posílit svou pozici v zahraničí.