Kam byste měli zamířit, pokud chcete zažít za hranicemi co nejpřívětivější a nejpřátelštější přivítání? Výsledky nové studie vás možná překvapí.

Prozkoumat osobnostní rysy v měřítku celých zemí není snadné. Společnost Remitly, která poskytuje digitální finanční služby, přesto provedla globální studii, v níž se lidí po celém světě ptala na řadu otázek z dotazníku Big 5, který je považován za standardizovaný test osobnosti.

Při provádění celosvětového výzkumu, jehož cílem bylo určit nejpřátelštější země, se tým zaměřil na otázky týkající se osobnostního rysu „přívětivost“, který je definován vlastnostmi, jako je přátelskost, laskavost a ochota ke spolupráci.

Podle analýzy zveřejněné v červnu 2024 byla nejpřátelštější zemí světa vyhlášena Jihoafrická republika. Země láká cestovatele, kteří chtějí na safari spatřit „velkou pětku“ (lvy, leopardy, slony, buvoly a nosorožce), i zvědavé potápěče prozkoumávající vraky lodí.

Jihoafrická republika je také známá jako špičková vinařská oblast s plážemi ideálními pro odpočinek. A rovněž horami, jejichž vrcholky jsou lákavým cílem pro dobrodruhy.

Na druhém místě se umístilo Řecko, u něhož autoři studie poukazují na dlouhodobou hodnotu „philoxenia“, což je tamní slovo vyjadřující pohostinnost vůči cizincům.

Pětici nejpřátelštějších zemí světa doplňují Chorvatsko, Mexiko a Švédsko. Česko je na dvanáctém místě a Spojené státy americké patnácté.

Podle autorů studie se lidé s vysokou mírou přívětivosti obecně chovají společenštěji a často jsou silně empatičtí, což znamená, že projevují velkou ohleduplnost k ostatním.

Účastníkům průzkumu z celého světa byly položeny otázky jako například: „Jak velký zájem o druhé cítíte?“ a „Staráte se rádi o to, aby se druzí cítili dobře?“.

Vydání Forbesu Poslouchej!

Čím vyššího skóre obyvatelé jednotlivých zemí v testu dosáhli, tím více byli považováni za „přívětivé“. Výsledky pak analytici převedli na „skóre přátelskosti“ pro každou zemi. Z těchto hodnot pak vypočítali průměrné body.

„Přátelskost je v životě velmi důležitá vlastnost, tím spíše, pokud se stěhujete nebo cestujete do nové země, kde se můžete cítit nervózní nebo osamělí,“ uvedl Ollie Cassel, vedoucí growth marketingu ve společnosti Remitly.

„Vřelost a družnost domácích může mít zásadní vliv na to, jak vítaně se zde lidé cítí a jak snadno se zabydlí,“ dodává.

Přátelskost je jedna věc, ale mnoho zemí bojuje s přijímáním cestovatelů v souvislosti s obavami z nadměrného cestovního ruchu a jeho dopadů na životní prostředí. V době, kdy se letní turistická sezona rozjíždí, přijímá mnoho oblíbených destinací po celém světě opatření k omezení nadměrného cestovního ruchu.

Formy mají různé: od návštěvnických poplatků v několika evropských městech přes černou zástěnu v japonském Fudžikawagučiko, která brání výhledu na horu Fudži, až po falešná varování o medúzách na Mallorce, která mají odradit anglicky mluvící cestovatele.

Zkrátka najít dnes zemi, která by vás vítala s otevřenou náručí, nemusí být tak jednoduché. Snad vám následující žebříček v orientaci pomůže.

Nejpřátelštější země světa pro turisty

1. Jihoafrická republika
2. Řecko
3. Chorvatsko
4. Mexiko
5. Švédsko
6. Austrálie
7. Kanada
8. Německo
9. Estonsko
10. Belgie
11. Španělsko
12. Česká republika
13. Itálie
14. Japonsko
15. Spojené státy americké
16. Nizozemsko
17. Portugalsko
18. Spojené království
19. Polsko
20. Švýcarsko