Koupili jste si byt nebo jste se rozhodli, že přišel čas investovat do kousků bez kompromisů, se kterými vás bude bavit žít celé dekády? Pak začněte v místnosti, která nejen propojuje rodinu, ale často slouží i jako domácí tělocvična nebo kancelář při home officu.
V obývacím pokoji.
Vybrali jsme české designové kousky vynikající jak návrhem, tak kvalitou zpracování, které budou bavit (a taky vydrží) generace. Od podlahy až ke stropu.
Koberec na zem i na stěnu
Na dědictví českého textilního výtvarníka Antonína Kybala a zlatou éru českého textilu první republiky dnes navazuje hned několik umělců. Vybírat tedy máte z čeho.
A o vlněných kobercích a tapiseriích zábavných tvarů i motivů uměleckého dua Štěpánková & Kladošová jsme psali nedávno. Pokud by se vám po kobercích za desítky tisíc zrovna nechtělo šlapat, poslouží také jako dekorační tapiserie na zeď.
Dvojice Dana Elsterová a Anežka Podzemská, tvořící pod názvem Durch Duo, vrací na scénu českou vlnu. Mimo ručně vyšívaných koberců nabízejí také další poctivě vyrobený bytový textil a interiérové doplňky.
Pokud byste si přáli utkat vlněný koberec, takzvaný kelim, tradiční technikou a přímo na míru, navštivte ateliér textilní výtvarnice Kateřiny Soukupové. Pár měsíců si na něj sice budete muset počkat, ale můžete si být jistí, že to bude naprostý originál.
Pastva pro (d)uši
Doby, kdy každému správnému obývacímu pokoji vévodila televize, jsou naštěstí pryč. Nejúspěšnější lidé planety by vám dokázali vyjmenovat nespočet důvodů, proč je lepší televizi vůbec nevlastnit.
Pokud si bez kousku technologie svou relaxaci nedokážete představit, sáhněte raději po kvalitní hudbě.
Česká firma 440 Audio rodiny Jiráčkových vyrábí gramofony, které zahrají ty nejčistší tóny a zároveň slouží jako designové solitéry. Tělo gramofonů je ladně vyrobené z přírodních materiálů, jako je kámen, masivní dřevo či sklo, a zaručeně přežije hned několik generací.
Novinkou z roku 2018 je celočerný model G6+ B(L)ACK edition, temný jako poslední deska Leonarda Cohena You Want It Darker.
Odkládací prostor pro knihy nebo šálek kávy
Obývací pokoj bez knihovny? Může sice vypadat dobře, ale po čase zjistíte, že něco nehraje. Čeští výrobci ale úspěšně pokračují v letité tradici kvalitního řemesla a každoročně obohacují nabídku o nové dřevěné skvosty.
S masivem mají bohaté zkušenosti designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. V roce 2013 navrhli pro tradičního českého výrobce dřevěného nábytku Jitona kolekci Mamma, která obsahuje sofistikované kousky z přírodních materiálů a mezi nimi také komodu, která se hodí jak do obývacího pokoje, tak do ložnice nebo předsíně.
Loni se spojili také se slovenskou společností Javorina, která rovněž staví na dlouholeté tradici, aby vytvořili nadčasovou sérii polic Vetva a odkládacích stolků Hřib a mimojiné i za to si letos onominaci na cenu Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku.
Jakub Pollág a Václav Mlynář, dvojice stojící za studiem deForm a současní kreativní ředitelé výrobce svítidel Bomma, ke kterému se ještě dostaneme, navrhli pro švédské studio Hem policový systém Zig Zag. Hravá dubová knihovna je snadno rozložitelná a k instalaci si nežádá žádné nástroje.
Duo má ve svém repertoáru také kamenný konferenční stolek Litosphere vytvořený ve spolupráci s londýnskou galerií Matter of Stuff nebo kávové stolky Beads, které efektně využívají skleněné elementy sklářské firmy Preciosa. Stolky přinesly dvojici titul Objev roku soutěže Czech Grand Design 2013.
Baví vás retro? Pak nesmíte minout studio Nanovo, jehož filozofie je vracet staré české kousky zpět do interiérů. Loni se Adamu Karáskovi a Jiřímu Mrázkovi navíc podařilo podepsat smlouvu s Jiřím Jiroutkem, designérem ikonických sektorových skříněk z 50. a 60. let. Modely, včetně věhlasných komod U-458 nebo U-453, se vyrábí v malosériích podle původních návrhů a samozřejmě lokálně v Česku.
Zastánci vzdušnějšího interiéru ocení minimalistické a otevřené modulární policové systémy Master & Master a Stick system Jana Plecháče a Henryho Wielguse nebo kovové stolky Kláry Šumové a Dirka Wrighta vytvořené pro Oáza Collection.
Posaďte se, prosím
Uznáváme, najít pořádnou českou pohovku dá docela zabrat. Za zmínku stojí například rodinná společnost mminterier, která tvoří sedací nábytek pod vedením českých designérů, včetně Radima Babáka, Borise Klimka, Lenky Dámové, Martina Franka, Jiřího Pelcla nebo Reného Šulce.
Pokud vzhlížíte k věhlasné německé škole Bauhaus, která letos mimochodem slaví 100 let od svého založení, můžete si nechat na zakázku vyrobit pohodlné sezení z ohýbané oceli od Modernisty. Trubková klasika je v nabídce v mnoha variantách čalounění i konstrukce.
Svébytnější kousek nabízí Helena Dařbujánová. Její gauč pro velké muže s názvem Oto(wo)man symbolicky stojí na sérii sošek žen, vytvořené podle návrhu designérčina syna Matyáše Chocholy. Feminismus stranou, být oporou pro muže prý není nic proti ženské rovnoprávnosti.
Křeslo jako dominanta pokoje
S kouskem z továrny ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem nešlápnete vedle. „Tonky“ jsou již léta oceňovaným pokladem a jejich hodnotu zná snad každá česká rodina. Firma Ton naštěstí nezamrzla v dobách ikonické židle č. 18 a křesla 811 Josefa Hoffmanna a poslední desetiletí doslova chrlí jednu novinku za druhou, navrženou designéry z celého světa.
Tu nejnovější jste už zřejmě zaznamenali. Mezinárodními cenami ověšený lupínek Chips navrhla Lucie Koldová.
Posviťme si na ně
České sklářství staví na prastaré tradici, vybudovalo si kvalitní reputaci po celém světě a na poli osvětlení hraje prim dodnes. Jeho renesanci po období krize mají na svědomí výrobci jako Bomma, Brokis, Lasvit Preciosa Lighting a další.
Roztomilé Muffiny, Balóny nebo Makronky už zmíněné Lucie Koldové pro Brokis jsou v nabídce v mnoha velikostech a barevných škálách a své místo najdou také v menších místnostech. Honosnější prostory si můžou dovolit podstatně okázalejší moderní variantu klasických velkých lustrů Merkur nebo Král a Venuše, které pro Preciosa Lighting vytvořil český sklářský mág Rony Plesl.
Vybrat impozantní kousek z nabídky mladého českého výrobce foukaných světel Bomma není nic těžkého. Kolekce ladných barevných gradientů Phenomena či Umbra umělecké dvojice Dechem Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka či masivní bubliny Tim studia Olgoj Chorchoj, které hraničí s dosažitelnými možnostmi při foukání skla, budete obdivovat den co den.