Je to podobné, jako kdyby fotbalová Slavia vyhrála Ligu mistrů, a ve finále by ještě nasázela tři góly Realu Madrid. Nebo kdyby česká hokejová parta na olympiádě zopakovala zlaté Nagano.

„Těžko se to hodnotí, ale pro mě je to splněný sen a meta, na kterou jsem chtěl dosáhnout,“ skromně se usměje Igor Mitrenga, když vypráví o svém Naganu – zřejmě nejprestižnější tatérské soutěži světa NY Empire State Tattoo Expo v New Yorku, kde posbíral většinu cen.

Umělec, který vystupuje pod přezdívkou Im_tattoo, patří už delší dobu mezi nejžádanější české tatéry a v Česku má rezervace kompletně plné na dva roky dopředu. Newyorská soutěž, kterou ovládl jako vůbec první Čech, mu teď navíc definitivně otevřela dveře i na americký trh.

„Jezdím do Ameriky tetovat vždycky na měsíc nebo dva. Když jsem tam jel poprvé, nikdo mě neznal a já se vrátil 150 tisíc korun v minusu. Popáté jsem už zaplatil alespoň náklady, a když jsem tam byl letos poosmé, tetoval jsem už v kuse čtyři týdny, během kterých jsem potetoval skoro 20 klientů. Úspěch na soutěži v New Yorku mi hodně pomohl,“ přiznává spokojeně Mitrenga.

Newyorské „konvence“, jak se v tatérském světě podobným soutěžím říká, se český tatér účastnil už potřetí, ale až letos se zapojil i do bodované soutěže. Dostat se do ní můžete většinou jen na pozvání – a Mitrengu pozvala tatérská firma Hustle Butter Deluxe, která ho jako jediného Čecha sponzoruje.

Samotná soutěž je rozdělená na několik kategorií, ve kterých se hodnotí buď hotová (a zahojená) tetování, nebo tetování, která vznikají během konvence. Mitrenga posbíral dvě první místa za tetování přes celá záda a za svůj originální styl, dvě první místa bral spolu s polským kolegou, se kterým společně tetovali dva dny v New Yorku, k tomu pak získal sám ještě jedno druhé místo.

„Za vítězství nejsou žádné peníze, ale o to tam nejde. V porotě sedí lidé, kteří se v tom vyznají, takže je to známka kvality. Důkaz, že jste jako tatér dobrý,“ říká Mitrenga.

Paradoxem je, že sám tetuje teprve pět let. Začínal s graffiti na ulici, ale protože mu postupně došlo, že je časem někdo přetře a jeho umělecká díla nenávratně zmizí, pustil se do tetování, které zůstane na kůži navždy. Prvky graffiti teď přenáší na lidskou kůži, kde je kombinuje s realistickými portréty, čímž vzniká jeho nezaměnitelný styl.

https://www.instagram.com/p/B1ChgsVAmdi/

„Cítím, že zájem o tetování roste, poslední dva roky je to boom. Pořád se sice občas setkávám s averzí u lidí, pro které je tetování symbolem vězení, ale tenhle blok postupně mizí s tím, jak jsou kérky víc a víc kvalitní. Dneska jsme v podstatě schopní na kůži přenést dokonalou fotku,“ říká.

Práci má na dva roky dopředu, a protože nestíhá, musel už předloni vyhlásit stop stav. A to přesto, že složitá tetování přes celá záda, která vznikají většinou během deseti sezení celý rok, u něj vyjdou klidně na víc než 100 tisíc korun.