Jimmy Fallon je v americké televizní zábavě hvězda číslo jedna. Jeho pořad The Tonight Show pravidelně sleduje 2,5 milionu diváků a jako hosté v ní letos účinkovali například Samuel L. Jackson, Gwyneth Paltrow, Kim Kardashian nebo Kobe Bryant.

V noci na čtvrtek se v ní poprvé objevil i český host – nebyl to člověk, nýbrž hra Beat Saber, za kterou stojí pražské trio Jaroslav Beck, Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár.  

Není to náhoda: Beat Saber je nejúspěšnější hra pro virtuální realitu na světě. O co v ní jde? Virtuálními světelnými meči v rytmu hudby sekáte přilétající krabice, vyhýbáte se jiným objektům a sbíráte body.

Že to zní banálně? Ale je to velká zábava, u které se zapotíte. Ve středečním vydání Tonight Show ji Fallon vyzkoušel i s americkou herečkou Brie Larson, která má na svém kontě Oscara za film Room a září i v nových Avengers: Endgame.

Jak se Češi do americké show dostali? Bylo to jednoduché. „Byli jsme kontaktováni jejich produkčním týmem,“ říká Jaroslav Beck s tím, že kvůli pracovnímu vytížení nikdo z Beat Saberu na samotné natáčení nejel. Podle jeho slov byla přípravná fáze poměrně zdlouhavá. „Od prvního kontaktu po vybírání správných hostů a technického supportu to byly zhruba tři měsíce,“ vypočítává Beck.

Spolutvůrce herního hitu Beat Saber Jaroslav Beck. Foto: Michael Tomeš

Bylo znát, že si tvůrci Tonight Show, která se vysílá každý všední den půl hodiny před půlnocí na stanici NBC, dali záležet. Však také pořad Jimmyho Fallona patří mezi nejpopulárnější pořady na americkém televizním trhu a v posledních letech získal několik cen Emmy.

Jaký bude mít účast v The Tonight Show na Beat Saber dopad, si Beck netroufá odhadovat. „To se všichni teprve dozvíme, každopádně je to první opravdový zářez, kdy se virtuální realita dostává k mainstreamovému publiku, a já jsem rád za to, že u toho může být zrovna VR hra vyrobená v Česku,“ říká Beck.

Tvůrci Beat Saberu prožívají velmi úspěšné jaro. Jejich počin se stal nejlepší českou hrou za rok 2018 (porazil i favorizovaný Kingdome Come: Deliverance) a v prodejích překonal milník milion prodaných kopií. Pokud byste si Beat Saber chtěli zahrát, stejně jako Jimmy Fallon s Brie Larson, je dostupný na platformách Steam, Oculus Store či PlayStation 4.