Prestižní mezinárodní veletrh současného umění Scope Art Show, který se počátkem prosince konal na Miami Beach jako součást Miami Art Weeku (Art Basel Miami), skončil obrovským českým úspěchem. Instalace pražské The Chemistry Gallery si ze Spojených států odváží cenu za nejlepší prezentaci mezinárodní galerie.
Cena se nazývá podle partnera akce, Chase Sapphire Reserve International Prize for the Best Booth by International Gallery. The Chemistry Gallery ji vyhrála v konkurenci téměř stovky vystavovatelů z celého světa. Galerie na veletrhu vystavila díla dvou mladých českých autorů – malíře Pavla Duška a sochařky Pavlíny Kvity. S výhrou je spojena finanční odměna pět tisíc dolarů.
Mezinárodní akce s více než dvacetiletou tradicí každoročně představuje nové trendy v současném umění. Hlavní event Scope se koná právě v Miami v době konání Art Basel Miami (další probíhají v průběhu roku v New Yorku a Basileji).
Veletrh, na němž se představují progresivní světové galerie zaměřené na současné umění, nabízí multioborový program napříč oblastmi umění, hudby, designu, technologií, wellness i hospitality.
Součástí právě uplynulého třiadvacátého ročníku byly například i koncerty Disclosure, Eliho Foly a Black Coffee, ranní lekce jógy, meditace mezi uměním, diskuse, workshopy i bujaré večírky. Během několika dní pavilon v Miami Beach navštívilo okolo sta tisíc sběratelů, galeristů, kurátorů a nadšenců do umění.
Partnerem letošní Scope Art Show se stala prémiová cestovní karta Chase Sapphire Reserve, která zaštítila i cenu pro začínající umělce. Akci, jež se konala v obřích halách na pláži Miami Beach, bude možné zpětně navštívit i virtuálně.
„Celé Miami během týdne, kdy se koná Art Basel Miami, nemluví o ničem jiném než o umění. Město se zvětší o jednu třetinu, protože se zde koná paralelně patnáct velkých veletrhů – kromě hlavního Art Basel Miami je tam ještě dalších čtrnáct takzvaných satelitních veletrhů. To znamená, že v jeden okamžik se tu představuje deset tisíc galerií z celého světa, které prezentují práci umělců, s nimiž spolupracují,“ popisuje atmosféru přímo z místa Petr Hájek, ředitel The Chemistry Gallery.
Z českých galerií tu byla The Chemistry Gallery jediná, několik dalších umělců tu ale vystavovalo ve spolupráci s mezinárodními galeriemi.
Svou tvorbu v Miami prezentovali také Jakub Tomáš a Adéla Jánská (v sekci Untitled, na Design Miami v tutéž dobu vystavoval také český designér Tadeáš Podracký, a to svůj soubor děl The Bloom of Bones v expozici Sarah Myerscough Gallery, a také Maxim Velčovský s kolekcí skla Magmatic pro Lasvit). Na Art Miami se představili Jan Kaláb, Viktor Frešo, Igor Hosnedl a Vojtěch Kovařík.
„Velmi mě těší, že právě z účasti tady v Miami vím, že české umění je na nejvyšší mezinárodní úrovni, a že se mi zde každoročně potvrzuje, že umění, které v České republice vzniká, je kvalitní i v mezinárodním měřítku,“ dodává Petr Hájek.
Téma letošního ročníku Scope Miami znělo „Interdependence“ a mělo odrážet vzájemné provázání a sílu spolupráce mezi různými uměleckými přístupy i propojení výtvarného umění s dalšími obory, jako je hudba, light design nebo věda.
V tomto kontextu mezinárodní porotu mezi začínajícími umělci oslovila právě česká instalace, která propojila nástěnné reliéfy Pavla Duška s plastikami Pavlíny Kvity. Český galerijní koutek v sekci F07, se stěnami vypolstrovanými fialovým sametem, si odnesl hlavní cenu v konkurenci stovky dalších instalací.
„Beru to jako skvělou příležitost ukázat své věci ve Spojených státech. To, že je to právě v Miami během art weeku, kde je soustředěno množství pozornosti na jednom místě, je ještě lepší. Letošní rok byl pracovně intenzivnější a takové zakončení je pro mě za odměnu,“ sdělil Forbesu své čerstvé dojmy jedenatřicetiletý vystavující umělec Pavel Dušek.
Absolvent Akademie výtvarných umění (v ateliéru Michaela Rittsteina) s kořeny ve streetartové scéně debutoval první velkou sólovou výstavou teprve loni na jaře v pražské Trafo Gallery. Jeho betonové reliéfní obrazy zosobňují originální propojení malby, sochařství a architektury. Experimentuje v nich také s keramikou, ocelí nebo bronzem.
„Pavel Dušek vytváří umění, jež přehodnocuje vztah mezi soukromým a veřejným prostorem. Jeho osobité dílo přemosťuje techniky malby a sochařství s architektonickými prvky. Betonové dlaždice, na něž maluje, původně nevznikaly pro galerijní prostory, ale ulici. Dušek svá díla umisťuje do rušných koutů měst po celém světě, od Benátek přes Paříž a New York až po Jakartu, čímž vytváří unikátní dialog mezi umělcem a veřejností,“ lákala ke zhlédnutí jeho tvorby Scope Art Show na svém oficiálním instagramovém profilu několik dní před zahájením akce.
Duškova díla na stěnách expozice The Chemistry Gallery vedla v prostoru dialog s plastikami sochařky Pavlíny Kvity, vystavenými na elegantních úzkých soklech, které citlivě doplnily architektonické prvky na Duškových závěsných reliéfech.
Sochy Pavlíny Kvity jsou inspirované lidskými a zvířecími tvary a propojují abstrakci a figuraci. Absolventka AVU v ateliéru sochařství pod vedením Lukáše Rittsteina a Jaroslava Róny ve své tvorbě spojuje organické formy a symboliku s moderními přístupy ke zdánlivě nesourodým uměleckým disciplínám.
„Duškovy železné reliéfy a objekty Pavlíny Kvity z barveného umělého kamene jdou výborně dohromady. Celou instalaci jsme podtrhli ještě speciální instalací z fialového sametu, který jsme si přivezli s sebou z Prahy. Zde v Miami jsme koupili dřevo a vytvořili dřevěnou konstrukci, kterou jsme potáhli tímto fialovým sametem. Výslednou podobu nešlo na veletrhu přehlédnout. Poutala skutečně velkou pozornost a několik návštěvníků nám říkalo, že naše instalace je nejlepší z obou veletrhů, které probíhají na pláži, to znamená vedle Scope i veletrhu Untitled,“ popisuje Petr Hájek.
Pražská The Chemistry Gallery se veletrhu Scope účastnila již popáté. Poprvé to bylo v roce 2019, kdy v Miami prezentovala sólo show Michala Cimaly. Jeho busty se dokonce staly otevírací fotografií reprezentující celou akci na jejích webových stránkách.
Jednu z nich si tam koupil i tehdejší ředitel Scope Miami Alexis Hubshman (letos se vedení veletrhu se svým novým týmem ujala Hayley River Smith, která dříve vedla komunikaci této akce), další má ve své sbírce například zpěvák Erasure Andy Bell.
V roce 2020 se kvůli covidu Scope Miami Art Show nekonala, o rok později sem ale The Chemistry Gallery přivezla skupinovou výstavu umělců Tomáše Jetely, Matouše Háši, Prokopa Bartoníčka, Michala Škapy a zmiňovaného Michala Cimaly. V roce 2022 věnovala svou expozici v Miami Michalu Škapovi a loni téhož umělce znovu doplnil Michal Cimala.
Každoročně se mi zde potvrzuje, že umění, které v Česku vzniká, je kvalitní i v mezinárodním měřítku.
Účast na světové akci tohoto formátu s sebou nese velké náklady, ale díky úspěchům českých umělců se to vyplatí nejen z hlediska prodeje děl, ale i navázání dalších kontaktů.
„Veletrh Scope je výbornou příležitostí ukázat mezinárodnímu publiku skvělé české umělce. Každý rok jej navštíví více než sto tisíc lidí a je to zároveň vhodná příležitost pro představení českého umění nejmladší generace relevantnímu publiku,“ říká Petr Hájek.
Česká republika podle něj oproti jiným zemím stále zaostává v tom, jak naše umění na relevantních mezinárodních akcích prezentovat.
„To bych ale rád změnil a i to je jeden z důvodů, proč do Miami na veletrhy s The Chemistry Gallery opakovaně jezdím. Účast na veletrhu je příležitost, jak získat mezinárodní sběratele, a to jak během veletrhu, tak v dlouhodobém horizontu,“ vysvětluje Hájek.