Nadšeně si je vytváříme, s prvotním zápalem se pouštíme do jejich realizace, ale pak je postupem času vzdáváme. Dříve či později, výsledek bývá podobný – novoroční předsevzetí se nám nedaří dodržovat poctivě déle než pár dní, nanejvýš týdnů.
Čeho je moc, toho je příliš
Přestat kouřit, začít běhat, zhubnout, víc se usmívat, pravidelně přispívat na charitu a přestat křičet na děti…
Začátek roku vnímáme (tak trochu iracionálně) jako magické období, přímo dělané pro nové začátky. Ideálně, aby z nás od Nového roku byl někdo úplně jiný, beze všech nešvarů patřících od zítřka minulosti. Takhle to ale nefunguje.
Čtěte také: Neříkejte ano aneb 5 věcí, se kterými byste měli na cestě k úspěchu přestat
Čím víc požadavků na sebe sama (stejně jako na ostatní) naházíme, tím větší dávku neúspěchu můžeme očekávat. Chtít všechno změnit hned je přece nesmysl, to určitě víte sami.
Pro začátek je dobré pozastavit se nad tím, jestli máte v úmyslu „předělávat“ nebo „budovat“. Ve druhém případě to budete mít o něco lehčí: od základu se nové návyky budují snáze (a často radostněji) než už dávno zautomatizované zlozvyky, kterých se chystáte zbavit.
Jděte cestou většího odporu
I přesto, že je situace s nahrazováním zlozvyků složitější, existují triky, jak svou vůli podepřít. Prvním z nich je sami sobě zlozvyk ztížit, znepříjemnit. Dopřáváte si čokoládu v jakémkoli množství, i když víte, že vám nesvědčí?
Jenže její přímý zákaz ve vás vyvolává jen touhu po dvojnásobné dávce. Stavět se na zadní tu zkrátka nemá smysl. Víte co? Dopřejte si ji! Hned po tom, co uděláte 200 dřepů a uběhnete 14 km.
Nepleťte si to ale s odměnou za vlastní výkon. Zvolte si cestu k čokoládě takovým terénem, který vás donutí v půlce trasy odpadnout a jít si poraženě pro pomeranč. Pokud k sobě dokážete být přísní, celou tuhle situaci vám to výrazně ulehčí.
Oko za oko…
Další fígl je postavený na myšlence, že po potlačeném zlozvyku zůstává jakési prázdné místo, která dráždí celý náš nervový systém, až nakonec dojde k tomu, že realizaci předsevzetí raději zabalíme. Zabavte se po dobu vynechání zlozvyku nějak jinak. 5 minut, které byste strávili pokuřováním, můžete stejně dobře věnovat svižné procházce, skákání přes švihadlo, psaní emailu… Meze se nekladnou.
Čtěte také: O ledové sprše, zámeckých schodech a předsevzetích šéfredaktora Forbesu
Jen zpočátku dávejte přednost fyzickým aktivitám, u nichž nejde váš zlozvyk nejlépe vůbec provádět. Například při čtení bude vaše pozornost neustále odbíhat k chuti na cigaretu, a tak budete muset vynaložit daleko víc energie, abyste se udrželi na uzdě. Proto je lepší skákat přes to švihadlo.
To nejdůležitější na první místo
Mnohem lepší, než bez rozmyslu sestavit seznam chyb, které na sobě chceme od nového roku napravit, je sepsaný seznam na chvíli odložit a vrátit se k němu za pár dní a s čistou hlavou. Pak z něj vybrat jen jedno až dvě předsevzetí a na ta upřít veškerou svou pozornost. Protože naše vůle není nevyčerpatelná.
A jak vybrat ta správná, zásadní předsevzetí? Když už máte před sebou ten váš „seznam hanby“, propojte vzájemně ty body, které spolu nějak souvisejí, navazují na sebe. K jakému z nich vede nejvíc spojení? Bingo!
Všechno souvisí se vším
Vtip je v tom, že zdánlivě malá změna či ústupek může mít (a často také má) přesah do většiny oblastí vašeho života. Začali jste cvičit 10 minut denně. Najednou si všimnete, že váš každodenní nákup je o pár druhů zeleniny pestřejší a že jste bílé rohlíky nahradili celozrnnými.
Místo výtahu chodíte po schodech, jste sebejistější, sami se sebou spokojenější, víc se usmíváte a míň řvete na děti. Voilà! Když máte před očima váš pospojovaný seznam, vidíte hned, který jeden zásadní zlozvyk vám pomůže bojovat na více frontách. A podle toho se rozhodněte.
Štěstí přeje připraveným
Sestavte si bojový plán. Chci zhubnout? Nebudu domů kupovat sladkosti. Co řeknu příbuzným po tom, co mi nabídnou k čaji zákusek? Čím nahradím dortík, který si vždy v kavárně ke kávě dopřávám? Jak budu trávit svůj volný čas? Na podobně záludné otázky se vyzbrojte předem.
Čím dříve a déle, tím lépe
Jakmile máte vybráno, konejte. Hned. Jakmile jste jednou začali, spíše se k „rozdělané práci“ vrátíte, tak funguje naše psychika. Nebude vás od začátku bičovat nutkáním, že si musíte jít zaběhat, ale přiměje vás myslet na to, že byste „měli“. Už jste jednou běhat byli, už jste začali, „je blbý s tím hned seknout a pak začínat od začátku“. Ano, „je to blbý“. Proto je nejlepší držet a vydržet!
Vytvořit zvyk prý trvá 21 dní. Ty jsou údajně „krizové“. Jasně, ale držet se ho plánujete nejspíš déle, že? Nesnažte se sami sebe přesvědčit o tom, že se 22. den probudíte „převychovaní“. Po držení jakékoli časově omezené diety zpravidla následuje jo-jo efekt. Ani tohle není jiné. Buďte k sobě upřímní, to je nejlepší začátek.
Chybami se člověk učí
Nezadařilo se hned napoprvé? Nezoufejte. Neznamená to nic víc, než že vám jen nesedí způsob, jaký vám nabízím. Nejste první ani poslední. Nevzdávejte se ale tak snadno. Hledejte další informace, další způsoby a experimentujte s nimi do doby, než narazíte na tu nejlepší cestu. Na tu vlastní.