V mléčné mlze se nejasně rýsují kmeny vzrostlých smrků, ostrý listopadový vzduch voní jehličím. Na lesní mýtině se z oparu vynoří obrysy elegantního černého kvádru. Jako by do lesa přirozeně patřil.
Za velkoryse prosklenou stěnou poblikávají kamna, k lenošení vábí pohodlná postel. Na terase jasanový stolek, dvě židle a konvička čaje. Vše minimalistické, stylové, komfortní. Dokonalá útulna pro úprk z civilizace, když se nechcete vzdát koupelny na dosah. A estetických kulis.
„Zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Tak zní tradiční seznam životních úspěchů, kterých by měl muž dosáhnout,“ říká Lukáš Otevřel a usrkává čaj. Díky jeho projektu nazvanému Tiny House Done si teď můžete první dva úkoly odškrtnout rychle a snadno. Tedy pokud máte volných pár set tisíc a pozemek, na kterém domeček postavíte.
Nepotřebujete sítě ani stavební povolení. Soběstačnou stavbu si díky chytrému konstrukčnímu řešení můžete snadno sestavit sami jako skládačku.
„K prvotnímu nápadu mě inspirovalo takové to nadšenecké, chatařské kutilství. Sestavit Tiny House Done by měli bez problému čtyři lidé bez zvláštních dovedností. Pokud si ale klient přeje, zajistíme samozřejmě i profesionální montáž.“ Stavba se založí na pilotech, bez betonování. „Za pár dnů je hotovo,“ odkazuje Otevřel k názvu domku.
Fenoménu tiny housingu neboli života na minimální výměře v posledních letech propadl celý svět, ale u nás je zatím v zárodku. „Spíš než pro trvalé bydlení je náš koncept alternativou pro lidi, kteří hledají víkendové útočiště v přírodě, cool domek pro hosty nebo stylový vejminek pro rodiče. Tedy rychlé a pohodlné řešení alternativního ubytování. Přitom se ale nechtějí vzdát vysokých standardů a zároveň řeší téma udržitelnosti,“ definuje svoji cílovku Otevřel.
Výběr mají zákazníci programově omezený. „Dvanáct metrů čtverečních a hotovo. Větší ani menší to nebude,“ říká Otevřel.
Limity se ale rozhodně netýkají designu, kvality řemeslného zpracování nebo uživatelského komfortu. Architekti ze studia DDAANN, které Otevřel získal ke spolupráci, dostali na omezený půdorys pokoj s ložnicí, kuchyňku, sprchu, toaletu, technickou místnost i terasu.
V nejluxusnější verzi GLAMP je kuchyň obložená jasanem s corianovou pracovní deskou, luxusní sprchová hlavice a kohoutky mají matně černou úpravu, domek se honosí kamny Jotul a je napojen na kořenovou čističku a tlakovou vodu. Za domeček v plné výbavě zaplatíte 673 000 Kč bez DPH.
K dispozici je i OFF GRID verze, kde se obejdete zcela bez sítí. „Gelové dvanáctivoltové baterie vám vydrží svítit a dobít většinu elektroniky a nabíjí se z kolektoru na střeše, pro náročnější máme sofistikovanou soustavu solárních panelů a baterií spojených s tepelným čerpadlem. K tomu nádrž na dováženou vodu, která může být kombinovaná se sbíranou dešťovou. Tato výbava dokáže z domu udělat plně soběstačnou jednotku i v lokalitách, kde by komín a kouř způsobovaly komplikace,“ tvrdí Otevřel.
Třetí, CORE varianta, je pak osekána na čistou stavbu. Ke všem konfiguracím však obdržíte sazenici stromu. „Snažíme se každý pokácený strom, který byl použit při stavbě domu, znovu zasadit. Ekologický aspekt je pro nás podstatný. Dlouho jsme proto vybírali lokální zdroj dřeva a také českého výrobce, který je schopen zaručit požadovanou kvalitu i ekologický rozměr stavby.“
Volba padla na společnost Devoto, českého výrobce, jenž se specializuje na výrobu dětského nábytku. S ním teď Otevřel vyvíjí vybavení domečku na míru.
„Finálně vymazlený koncept bychom rádi na jaře představili na milánském Salone di Mobile,“ plánuje a netají ambice expandovat s Tiny House Done dál do světa. „Obrovský potenciál domků vidíme v dalším pronájmu. Tiny House Done s pořadovým číslem 001 si pořídil klient, který objekt pronajímá na Smržovce. Cenu za noc stanovil těsně pod hranicí dvou tisíc, víkendy má vybookovány na půl roku předem. Do tří let by se mu náklady měly vrátit.“
Další poptávky přicházejí z Česka, z Itálie, tvůrce konceptu pak zvlášť těší zájem z Dánska, designové velmoci. „Oslovili nás lidi, kteří tu plánují vybudovat rekreační areál z našich domků. Že v konkurenci desítek výrobců poptávají právě nás, je důkaz, že jsme zacílili správným směrem.“
Výhledově Otevřel uvažuje o plánu vybudovat vlastní originální ubytovací síť po Česku. Momentálně probíhají jednání s Amazing Places, který si vybudoval renomé jako nezávislý recenzní portál pro stylové ubytování.
„Koncept jsme vymysleli tak, aby byla uživatelsky vstřícná nejen montáž, ale i právní rámec stavění. Domečky postavíte jen na základě ohlášky a můžete je tak umístit do panenské přírody s lákavými výhledy či na neobvyklá místa, kam byste tradiční stavbu nikdy nedostali,“ říká Otevřel s tím, že případným zájemcům rádi pomůžou i s právním servisem.
Že originální mobilní útočiště táhnou, si ověřil u předchozího projektu Port X, kdy s ateliérem SAD postavili před šesti lety hausbót. Původní byznys plán počítal s prodejem, Otevřelovy ambice však zhatila legislativní realita a nedostatek vhodných kotvišť. Sto padesát metrů čtverečních plochy proto naplnil oblíbenými designovými ikonami i uměleckými díly od přátel a nějaký čas hausbót užíval zejména jako pracovnu či „rodinnou chalupu“.
Pak ho ale napadlo nabídnout designovou stylovku na vodě ke krátkodobému pronájmu. „Mezi klienty jsou jak turisté, kteří touží po nevšedním zážitku, tak firmy, které hledají netradiční prostor pro eventy. Náklady byly do pěti let zpátky.“ Nerezignuje ani na prodej a po klientele se teď poohlíží v přístavním Hamburku.