Hodovat v Montevideu, přesouvat se po kolejích ze Sofie do Istanbulu, ztratit se ve fantaskním indonéském podmořském ráji… Nejznámější průvodce Lonely Planet vydal svá doporučení pro cestovatelský rok 2023.
Oproti dřívějšku už i legendární značka LP zachytila tep doby a cílí na užší oblasti. Na gastroturistiku, na objevování, na velký únik od shonu i ostatních turistů. Tak se nadechněte – a oddejte slastným představám, že právě vystupujete z letadla vstříc parádním zážitkům.
A tady je výběr ze seznamu míst, kam byste nejraději vyrazili rovnou.
Top destinace pro velkou cestu
Nové Skotsko (Kanada): Pokud vášnivě sledujete hokej, dost možná budete vědět, že se tu narodil kanadský fenomén Sidney Crosby. Ale dál? Přitom možností je tolik: Nové Skotsko na 55 tisících čtverečních kilometrů nabízí především nespoutanou kanadskou přírodu.
Bhútán: Bájemi opředené himalájské království na úvodní fotografii, kde se místo HDP měří štěstí. Není to levný špás, Bhútán se stále drží systému povinných denních tax a průběžně je navyšuje, přesto je o cesty sem zájem. Není divu, v souladu s velehorami jsou to zážitky takřka nebeské.
Parques Nacionales Naturales (Kolumbie): Národní parky této jihoamerické země nabízejí vlastně úplně všechno – moře i hory, písek i zeleň a mnoho dalšího. Třeba národní park Tayrona v sobě mísí deštný prales s dávnými ruinami. A to je jen jeden příklad.
Vlak ze Sofie do Istanbulu: Už zase to jde, jedenáctihodinová noční cesta vás z Balkánu převeze až k hranicím s Asií, do dost možná nejkouzelnějšího města planety. Nakupte si do vlaku kávu a bulharský slaný koláč banica. Až vyjde slunce, kochejte se výhledy – a vystupujte s dobrým pocitem z ušetřených emisí oxidu uhličitého.
Západní Austrálie: Dvoumilionový Perth je nejizolovanějším městem planety, do nejbližšího velkého města Adelaide je to přes dva tisíce kilometrů. Zároveň je Perth, metropole Západní Austrálie, podle všeobecné shody jedno z nejpříjemnějších míst k životu. Místní pohoda je pak výchozím bodem třeba k výletům za žraloky velrybími.
Zambie: Ať už se oddáte ohromujícímu vodnímu řevu Viktoriiných vodopádů, nebo naopak majestátnímu tichu savany, neprohloupíte. V Zambii je jedna z nejlepších afrických safari – pokud tohle není velká cesta, co už jiného?
Top destinace pro gastroturistiku
Lima (Peru): Ceviche to nekončí, ceviche to jen začíná. Gastroscéna peruánské metropole hraje bez jakéhokoli přehánění stejnou soutěž jako New York či Tokio: nacházejí se tu jedny z nejvýše hodnocených podniků planety.
Umbrie (Itálie): Tento region je známý jako zelené srdce Itálie a místní svatou trojici lze shrnout do kombinace lanýže, sušené šunky, sýry. Nebo taky porchetta, fantastický italský bůček. A víno. A… mamma mia!
Fukuoka (Japonsko): Jedním z místních pokladů je hakata ramen, jedna z nejpopulárnějších verzí čím dál oblíbenější polévky. Jako všude v zemi vycházejícího slunce jsou pak místní mořské plody a s nimi spojené sushi v tak vysoké kvalitě, jakou si jen umíte představit.
Kuala Lumpur (Malajsie): Tady chcete hodovat a prodírat se davy Malajsijců, kteří každý večer vyrazí do ulic metropole v očekávání dalšího báječného jídla v jednoduchých jídelnách. Osobní tipy: božská polévka laksa či fantasticky jednoduchý nasi lemak (trikem je uvařit rýži s kokosovým mlékem).
Montevideo (Uruguay): Drobná jihoamerická země si zakládá na tom, že představuje jakousi spojnici s Evropou a španělské, portugalské, ale i francouzské a další vlivy jsou dál přítomny v pokrmech, které si zde s chutí budete dávat. Nejen grilované maso umí perfektně.
JAR: Bylo by tuze jednoduché omezit jihoafrickou kuchyni na steaky a víno. Jednoduché – a zároveň dostačující, neboť obojí představují absolutní špičku. Ale nad Mysem Dobré naděje je toho k mání o tolik víc! Od jídel vonících Indií či Malajsií až po bush meat, tedy pokrmy z tvorů, které v Evropě či Americe skutečně na talíř nedostanete.
Top destinace pro únik ode všeho
Dominika: Karibský ostrovní stát se skrývá ve stínu geograficky celkem vzdálené, leč pojmenováním blízké Dominikánské republiky. Sem ale nejezdí davy, nebují zde resorty – na Dominice naopak najdete působivou směs přírodních krás. Je libo trek, nebo spíš koupání na pohádkové pláži?
Chalkidiki (Řecko): Nikoli do Atén, nýbrž do Soluně. Ta je výchozím bodem pro přesun na poloostrov Chalkidiki, připomínající ruku se třemi prsty. Důvodů, proč sem jet, najdete mnohem víc.
Jamajka: Ostrov reggae, marihuany a Usaina Bolta pořád ještě nepronikl mezi top destinace planety, byť předpokladů pro to má hodně, ne-li dokonce všechny. Tím spíš tu lze zaplout do autentického života Jamajčanů.
Jordánsko: Velký únik od všeho najdete v poušti Wádí Rum, oranžovém koutě světa, kde se obvykle natáčejí snímky odehrávající se na Marsu. Vyjít po setmění ze stanu a podívat se na hvězdy v absolutním tichu pouště, to umí léčit duši.
Malta: Češi ji dobře znají, ale pro leckoho může být Maltská republika skutečný objev – do Afriky je odsud blíž než do jakékoli evropské metropole a tavící tyglík Středomoří se propsal do maltské architektury i kuchyně.
Raja Ampat (Indonésie): Skromný názor autora – to nejlepší na konec. Chvíle na souostroví kousek od břehů indonéské části ostrova Nová Guinea se jen těžko popisují tomu, kdo je nezažil. Daleký papuánský ráj má vše od nebeského potápění přes bělostný písek pláží po pozorování rajek v tropickém pralese. Sem prostě musíte!