Pořád vám radíme, kam cestovat (třeba tady je žebříček top deseti trendy destinací pro letošní rok). Proto jsme se rozhodli sestavit i takový malý návod, jak co nejlépe strávit čas v letadle, abyste při přistání byli plní energie. A ještě navíc vypadali dobře.
Pár základních rad pro začátek
Možná hodně z nich už znáte nebo je berete jako absolutní nutnost, ale neuškodí si je zopakovat. Takže:
- Pokud letíte pouze s příručním zavazadlem, tzn. na palubu letadla odbavujete i tekutiny, zabalte si kosmetiku do transparentního pouzdra. V takovém případě ho můžete na pás pouze vyndat a není nutné lahvičky s tekutinou balit do plastových sáčků (takže – když budeme na chvíli ignorovat uhlíkovou stopu – jako bonus šetříte planetu).
- Když už jsme u kosmetiky, nezapomeňte si do kabiny letadla přibalit balzám na rty, krém na ruce a zubní pastu. Ty první dvě kvůli hydrataci, zubní pastu zas oceníte po probuzení.
- Nabíječky a elektroniku obecně si buď zabalte do separátní tašky, nebo uložte navrch zavazadla. Budete ji totiž při kontrole muset vytahovat.
- Vždycky si do kabelky, batohu nebo tašky přes rameno zabalte oblečení na jeden den, kartáček, a pokud letíte do tepla, i plavky. Nikdy nevíte, kdy a kam se zavazadlo v podpalubí zatoulá.
- Peníze a doklady nikdy neukládejte na stejné místo. Jestli máte s sebou hotovost, rozdělte ji rovnoměrně do všech zavazadel, se kterými letíte.
- Do kabiny letadla se zbytečně silně nevoňte. Jasně, víme, že duty free obchody svádějí k otestování nových parfémů, ale nikdy nevíte, zda vašemu spolucestujícímu zrovna svým výběrem uděláte radost. Pravděpodobně totiž ne.
- Vždycky si přibalte propisku. Při cestách přes oceán obvykle musíte vyplňovat vstupní formuláře či víza.
Tak a teď jdeme na tipy, které vám během dlouhých hodin v letadle rozhodně přijdou vhod.
Doplňujte tekutiny
Asociace Aerospace Medical v nedávné studii prokázala, že během pouhých tří hodin strávených v kabině letadla, kde se vlhkost vzduchu pohybuje pouze kolem 12 procent, váš organismus ztratí až litr a půl vody. Doplňovat tekutiny všemi možnými způsoby (ne ve formě alkoholu a kávy) by tedy měla být priorita číslo jedna.
Pít byste měli samozřejmě co nejvíc, ale to není jediná forma, jak tekutiny doplnit. Obličej osvěží micelární voda ve spreji. Až se zhasnou světla a všichni nasadí spací masky na oči, vy můžete vytáhnout tu hydratační, doporučujeme vyzkoušet liftingovou a hydratační masku na obličej i krk od Mary Cohr. Stačí 10 minut a díky extraktu z kůry z mahagonu a vitaminu C budete připravení na první fotky po přistání. Jako krém pak vyzkoušejte pleťové tonikum od značky Dr. Hauschka. Jeho výtažky z úročníku a vilínu totiž revitalizují pokožku a podporují její pružnost a právě osvěžující vlastnosti tonika oceníte obzvlášť během dlouhého letu nebo v klimatizovaných místnostech (takže i v letištní hale!).
Létejte v legínách a jezte banány
Hned vedle ztráty tekutin je asi největším problémem dlouhých letů otékání končetin. A tomu rozhodně nepomůže, když hned po vzlétnutí sníte ten malý balíček s praženými buráky. První pomoc na odbourání soli v těle, a tím i snížení otoků, je ale obyčejný banán.
Co se týče nateklých nohou a zlepšení cirkulace krve v těle, cestovat se vám bude nejlépe v lehkých prodyšných teniskách (třeba stylových Air Max 95), pod kalhoty si pak oblékněte kompresní legíny. Pokud zvolíte model, který pro Adidas navrhla britská módní návrhářka Stella McCartney, nemusíte se stydět letět přímo v nich.
Natřete se opalovacím krémem
Možná to zní jako bláznovství, brát si na palubu letadla krém na opalování, když nad vámi budou svítit maximálně zářivky. Pokud ale budete sedět u okénka, je dost pravděpodobné, že na vás skrz něj dopadnou sluneční paprsky.
Podle výzkumu NASA, který dělala pro své astronauty, být zavření v kovové trubce, která vás vynese blíž ke Slunci, výrazně zvýší ohrožení UV zářením. Takže se (stejně jako astronauti) hezky namažte padesátkou, ať riziko snížíte na minimum.
Poslouchejte podcasty
Pokud se chcete vyhnout zarudlým očím, hned na začátku letu zavřete víčka, nasaďte masku na spaní a místo čtení nebo koukání na filmy se zaposlouchejte do podcastů (ty si můžete stáhnout do offline módu v aplikaci v mobilu).
Tady je výběr několika, které stojí za poslech. A pokud jde o sluchátka, nikdo nedělá stylovější než značka Bowers & Wilkins.
Vyhněte se jet lagu
Další z velkých strašáků létání za oceán je jet lag. Existuje na něj ale jednoduchý trik, který opravdu funguje. Pokud letíte do Asie, na palubě zkuste usnout, naopak nespěte při cestě zpátky. Pravý opak platí při cestě do Ameriky.
Při boji s klimatizací vám také pomůže, když si na palubu letadla přibalíte deku, ideálně z přírodních materiálů. Pokud chcete v zahraničí reprezentovat českým výrobkem, kupte si ručně pletenou deku od značky Široko ze stoprocentní merino vlny.