Jestli hledáte záminku, proč si vzít v práci krátkou dovolenou s cílem zmizet z Česka, máme jich pro vás hned pět, obzvlášť pokud milujete umění. Rezervujte letenky, hotely a vstupenky – tyto skvělé výstavy v evropských metropolích totiž zaručeně prosvětlí nastupující podzimní melancholii. 

Monet v Londýně

info Foto The Courtauld
Claude Monet, 1904

Až do 19. ledna příštího roku najdete v londýnské galerii The Courtauld výstavu nejznámějšího impresionisty, Clauda Moneta. Zaměření je tematické – výstava Monet and London: Views of the Thames se soustředí na plátna, která francouzský malíř vytvořil právě v hlavním městě Velké Británie, kde pobýval na přelomu devatenáctého a dvacátého století, zejména v zázemí hotelu Savoy.

K vidění tu je série olejomaleb Charing Cross Bridge, kterých měl malíř během své kariéry vytvořit několik desítek, ale i plátna zachycující Westminsterský palác. Nečekejte však žádnou romantiku: hlavní roli tu zaujímá ponurá řeka a všudypřítomný smog.

„Výstava vám ukáže okamžik, kdy se z velkého umělce stal velký modernista. Bylo to špinavé světlo Londýna, které Claudu Monetovi pomohlo vidět za hranice viditelného,“ píše k výstavě britský The Guardian. Lístky jsou sice vyprodané, dají se ale ještě pořídit skrze galerijní členství. 

Michelangelo, Leonardo, Raphael v Londýně

info Foto Royal Academy, London
Leonardo da Vinci, 1506–1508

V Londýně ještě zůstaneme a pozveme vás na jedinečnou výstavu Michelangelo, Leonardo, Raphael mapující vztah tří titánů renesančního umění. V tomto příběhu je důležité datum 25. ledna 1504, kdy se měli sejít nejvýznamnější florentští umělci, aby se poradili o vhodném umístění Michelangelova téměř dokončeného Davida.

Byl mezi nimi i Leonardo da Vinci, který se stejně jako Michelangelo nedávno vrátil do rodné Florencie. Výstava poodhaluje, jak vypadalo soupeření mezi Michelangelem a Leonardem da Vinci a jaký vliv měli oba na mladého Raphaela. Výstava, na níž se vedle samotné Royal Academy of Arts, kde probíhá, podílela Royal Collection Trust a londýnská Národní galerie, běží do 16. února 2025. 

Surrealisté v Paříži

info Foto Centre Pompidou
Max Ernst, 1937

Salvador Dalí, René Magritte, Giorgio de Chirico, Max Ernst, Joan Miró, ale i méně známé surrealistky jako Leonora Carrington, Ithell Colquhoun a Dora Maar. Ti všichni jsou až do 13. ledna 2025 k vidění v pařížském Centre Pompidou, kde od tohoto září probíhá velká výroční výstava Surréalisme.

Rozdělená je do čtrnácti oddílů, které odkazují nejen na literární postavy, jež hnutí spojené s Andrém Bretonem inspirovaly, ale i na zastřešující vizuální symboly či témata.

Součástí architektonicky zajímavě řešené expozice je také mimořádná výpůjčka originálního rukopisu Bretonova Manifestu surrealismu z roku 1924. Deník Le Monde však varuje: Návštěva je kvůli množství vystavovaného materiálu náročná na pozornost, pokud si ji tedy chcete vychutnat dosyta, měli byste si ji rozdělit do více dnů. A další varování: Lístky se pro velký zájem veřejnosti vyplatí rezervovat dopředu.

Chagall ve Vídni

info AOKI Holdings
Marc Chagall, 1923

Ve výčtu nejzajímavějších uměleckých akcí posledních měsíců tohoto roku by neměla chybět ta ve vídeňské Albertině.

Do 9. února 2025 tam probíhá velká výstava bělorusko-francouzského malíře Marca Chagalla. Děl, v nichž se umělec často vrací do dětství (Marc Chagall se narodil jako nejstarší z devíti dětí a prožil ho v chudobě), k tématům jako mateřství, zrození, smrti a lásky a k motivům, jako je ​kohout, osel, kráva nebo cirkus, najdeme na výstavě téměř stovku.

Díky rozsáhlému souboru prezentovaných maleb mohou návštěvníci nahlédnout do malířova specifického stylu, v němž mnozí vidí prvky fauvismu, symbolismu, kubismu, ale i surrealismu.

„Marc Chagall je vedle Pabla Picassa a Henriho Matisse považován za člena nejslavnějšího modernistického tria,“ láká na výstavu šéf galerie Albertina Klaus Albrecht Schröder a dodává, že návštěvníci by se měli zaměřit primárně na Chagallovu práci s barvami. 

Matisse v Riehenu

info Foto Mitro Hood
Henri Matisse, 1935

Když už jsme zmínili Henriho Matisse, pošleme vás za ním rovnou na výstavu. Konkrétně do Fondation Beyeler v Riehenu poblíž švýcarské Basileje.

Jde o velkou událost: Matisse neměl velkou retrospektivní výstavu v německy mluvících zemích téměř dvacet let. Výstava s více než sedmdesáti významnými díly zapůjčenými z prestižních evropských a amerických muzeí i soukromých sbírek ukazuje vývoj a široký záběr umělcovy průkopnické tvorby.

K vidění tu jsou raná díla vytvořená kolem roku 1900, revoluční obrazy fauvismu a experimentální práce z počátku dvacátého století, smyslné obrazy vytvořené v Nice, ale i legendární malby ze čtyřicátých a padesátých let.

Výstava je postavena na obrysech slavné básně Charlese Baudelaira Pozvání na cestu a zve návštěvníky na cestu Matissovým dílem, v němž hrálo cestování důležitou roli. K vidění je až do 26. ledna. A když už budete v okolí, udělejte si zastávku i v basilejském muzeu Tinguely, které je dedikované švýcarskému malíři a sochaři Jeanu Tinguelymu.