Momentálně největší nezpracovaný diamant velikosti tenisového míče bude nejspíš znovu k mání. Žádný zájemce totiž za drahokam s váhou 1,109 karátu nenabídl očekávanou cenu, a ten tak nenašel svého nového majitele.

Klenot našla loni v listopadu v botswanském dole Karowe kanadská těžařská společnost Lucara Diamond Corp, která v roce 2009 důl koupila výhodně jen za 49 milionů dolarů. Vzácný úlovek dostal jméno Lesedi La Rona, což v botswanském jazyce Tswana znamená „naše světlo“. Lesedi La Rona je podle odhadů aukční společnosti Sotheby’s stará 2,5 až 3 miliardy let.

Největší hned po korunovačních klenotech

Byl to druhý největší nález 110 let po objevení 3016,75karátového diamantu Cullinan Diamond v Jihoafrické republice. Cullinan Diamond ovšem o své rozměry záhy přišel – byl rozřezán na devět menších drahokamů a z něj vybroušené kameny zdobí britské korunovační klenoty.

Čtěte také: Apple Watch posázené diamanty? Proč ne, za necelé dva miliony korun

Žádný zájemce za drahokam Lesedi La Rona nenabídl 70 milionů dolarů, tedy cenu, kterou jeho majitel Lucara Diamond Corp vytyčil. Americký Forbes v předvečer aukce v londýnské aukční síni Sotheby’s vypočítal prodejní cenu na 85 milionů dolarů a Sotheby’s předpovědělo, že aukce bude „milníkem v historii jak diamantů, tak prodejů v aukčních síních“.

David Bennett, předseda oddělení šperků síně Sotheby’s, diamant nazval životním objevem. „Žádný nezpracovaný diamant podobné velikosti ještě nebyl předmětem veřejné dražby,“ připomněl Bennett. „Věřte nebo ne, viděl jsem dospělé muže se slzami v očích,“ popsal pak reakci zájemců o kámen v aukční síni.

rona1

Dražba začala na 50 milionech dolarů (přesto, že se dražilo v Londýně, aukce probíhala v amerických dolarech) a přihazovalo se vždy po milionu dolarů. Když se vyvolávací částka vyšplhala na 61, zastavila se. Online přenášená aukce trvala méně než čtvrt hodiny.

Nešťastné načasování?

„Přes obrovská očekávání, která předcházela dražbě, Lesedi La Rona nedosáhla na předpokládanou cenu, a tím pádem nenašla kupce,“ zveřejnilo Sotheby’s ve svém prohlášení.

A to se přitom drahým kamenům daří, dosahují nevídaně vysokých cen, protože bohatí lidé je při svých investicích používají jako ochranu proti těkavému trhu.

Jak je tedy možné, že vzácný kámen nenaplnil očekávání? „Prostě smůla v podobě špatného načasování,“ domnívá se Tobias Kormind z internetového obchodu s diamanty 77 Diamonds. „Brexit zapříčinil, že se Lesedi La Rona vydala na trh v době nestability.“

A co bude se vzácným kamenem teď? Nejspíš si nového majitele najde klasickými, soukromými kanály. A je také dost dobře možné, že ho potká osud jeho kdysi většího předchůdce a bude rozřezán na menší drahokamy.