Přáli jste si někdy vlastnit kousíček Lamborghini Diablo z roku 1994 v hodnotě 600 tisíc dolarů? Nebo malou část baseballové kartičky s legendárním Honusem Wagnerem za 400 tisíc dolarů? Nebo podíl na prvním vydání Na cestě od Kerouaca za 40 tisíc dolarů? Díky nové vlně fintech startupů je to možné.
Newyorská firma Rally Rd. zprostředkovává malým investorům miniaturní podíly začínající už na pěti dolarech v luxusních vozech typu ferrari. Startup už počítá s rozšířením do nových segmentů typu vína, whisky, hodinek, sportovních sběratelských artefaktů nebo vzácných knižních vydání. Christopher Bruno založil Rally Rd. v červenci 2016 a trvalo mu víc než rok, než ve spolupráci s federální Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC) našel legální uličku, ve které se smí jednotlivá auta proměňovat v regulérní cenné papíry na jméno, na způsob jakéhosi mini IPO.
Otis je brooklynský startup, který vznikl teprve na konci roku 2018, ale chytře využívá cestu, již mu u úřadů prošlapal zmíněný Rally Rd. Do ostrého provozu ještě oficiálně nevstoupil, ale na svém webu nabízí možnost sestavení portfolia miniinvestic od 10 dolarů do tenisek, street artu, vertikálních farem nebo filmů. Masterworks, startup o 17 lidech s pobočkami v New Yorku a Boulderu, se specializuje na investice do umění. Na své homepagi zdůrazňuje, že umění jako třída aktiv v loňském roce stouplo o 10,6 procenta, zatímco akciový index S&P se loni celkově propadl o 5,1 procenta. Arthena zase nabízí akreditovaným investorům – lidem, jejichž roční příjem přesahuje 200 tisíc dolarů nebo mají čisté jmění ve výši minimálně jednoho milionu dolarů – kvantitativní analýzy trhu s uměním i možnost do něj investovat.
Některé fintech služby se místo alternativních investic zaměřují na půjčky. Společnost YieldStreet, založená roku 2014, dává akreditovaným investorům možnost vložit peníze do úvěrů na nemovitosti nebo financování soudních sporů, kdy si pak investoři rozdělí veškeré příjmy plynoucí z vyhraného případu. Cílová výkonnost se pohybuje mezi 8 až 15 procenty, za poslední tři roky YieldStreet vybrala od investorů kolem 800 milionů. Před dvěma měsíci navíc tato firma za 170 milionů dolarů koupila výše zmíněnou službu Arthena.
Trend fintech služeb zaměřených na alternativní investice má kořeny v realitách. Fundrise, společnost založená v roce 2010, zprostředkovává investice do soukromých staveb už od 500 dolarů. Cadre se zase zaměřuje na komerční a mezigenerační nemovitosti s minimální investicí 50 tisíc dolarů. Od roku 2014 vybrala už 500 milionů dolarů. Roofstock umožňuje mikroinvestice do menších rodinných domů k pronájmu a od roku 2016 zpracovala investice ve výši 1,5 miliardy dolarů.
Všechny zmíněné startupy nabízejí řešení hned dvou problémů: přístupu k zajímavých investicím a likvidity. Když máte rádi veterány a narazíte na pěknou corvettu, musíte si ji obvykle rovnou koupit – zároveň ale nevíte, kdy ji budete moci prodat. Prostřednictvím Rally Rd. si můžete koupit podíl a klidně se ho za pár měsíců zase zbavit.
Od svého spuštění v prosinci 2017 Rally Rd. zpřístupnil svým investorům aktiva v hodnotě desítek milionů dolarů. Cenové rozpětí jednotlivých položek se pohybuje od 16 500 dolarů za zelený Ford Mustang z roku 1990 po červené Lamborghini Countach Turbo z roku 1980 za 635 tisíc dolarů – každá položka je rozporcovaná do 2 tisíc až 5 tisíc akcií. Objem obchodu s těmito podíly je zatím velmi malý (na platformě se může vzájemně obchodovat jen v předem určených dnech přibližně jednou za dva měsíce, přičemž se v tomto časovém okně vymění jen 5 až 10 procent akcií) – Rally Rd. tak vydělává na listovacím poplatku při vydání originální akcie, který dosahuje 2 až 5 procent hodnoty podílu. Samotné obchodování je pak už pro uživatele zdarma.
Obchodování na platformách typu Rally Rd. je tedy pomalejší než obchodování s klasickými akciemi a dluhopisy, ale pořád rychlejší, než když se snažíte najít přímého kupce. „Svatým grálem alternativních investic je, že si kdokoli a kdykoli může koupit podíl v jakékoli věci a taky jej může kdykoli prodat,“ říká Merrit Hummer z Bain Capiral Ventures a investorka ve zmíněné platformě Roofstock.
Poptávka po alternativních investicích stoupá, ale v porovnání s globálními akciovými a dluhopisovými trhy se pořád krčí ve stínu. Pro zmíněné služby zůstává velkou výzvou zejména vybudování skutečného oboustranného trhu. Třeba YieldStreet má už stranu investorské poptávky vyřešenou – když letos v červnu společnost vybírala 8,7 milionu dolarů s 10procentním úrokem na financování demontáže dvou nákladních lodí, investoři si nabídku rozebrali do 14 sekund. S druhou stranou, tedy sháněním zajímavých nabídek, to je horší – YieldStreet letos nabídla pouze 25 podobných příležitostí. Šéf platformy Milind Mehere říká, že pouze čtyři z celkového počtu 139 obchodů na platformě zkrachovaly a žádný z investorů dosud nepřišel o svou hlavní investici.
Rally Rd. zase čelí opačnému problému. Zajímavá auta, víno nebo whisky není tak těžké najít. Ale silná investorská poptávka po sběratelských předmětech, které nenabízejí dividendy a kde se investoři musí spoléhat jen na růst hodnoty, se musí ještě prokázat. Při pohledu do aplikace Rally Rd. zjistíte, že nedávné nabídky nabraly od 300 do 500 investorů. Luxusní předměty – včetně aut, alkoholu nebo umění – podle indexu Knight Frank Luxury Investement za posledních 10 let stouply na hodnotě o 161 procent (veterány dokonce o 258 procent), zatímco akcie indexu S&P 500 ve stejném období rostly o 169 procent.
Přes rozličné výzvy zakladatelé fintechových služeb pro alternativní investice věří, že trend bude nabírat na síle. Podle investorky Rally Rd. Amy Nauiokas tomu hodně pomáhají i kryptoměny: „Lidé vidí, že i z virtuálních obchodů si můžete odnést pěkné peníze.“