Chtěli bychom to všichni. Mít vliv, zapůsobit na ostatní, přimět je k tomu, aby se zamysleli nad tím, co jim říkáme, případně je inspirovali. Ne každý z nás to ale dokáže.

Říkáte si, čím jsou lidé, kteří to umí, jiní? Není to ani tím, jak mluví, jak drží své tělo nebo jaká slova volí (ne že by všechny faktory nebyly důležité) – to nejpodstatnější je, jak se chovají sami k sobě, že poctivě pracují a své práce – kterou se snaží odvádět co možná nejdokonalejší – si váží. A váží si i lidí, které mají kolem sebe.

Projevuje se to možná nenápadně, za to velmi efektivně. Mimo jiné i díky těmto 9 zvykům, které si vlivní lidé osvojili. Nejde o nic složitého, naučit se je můžete i vy.

1. Přemýšlejí nezávisle

Vlivní lidé se nenechají strhnout poslední módou nebo výkyvem veřejného mínění. Své názory si vytvářejí pečlivě a zakládají je na faktech. Jsou ochotni je měnit, ale pouze v případech, kdy k tomu mají dostatečnou faktickou oporu. Rozhodně se nenechají ovlivnit tím, co říkají ostatní. Vlastní úsudek je jim nadevše.

2. Dokážou ničit s grácií

Vlivní lidé se nikdy nespokojí se současným stavem věcí nebo se statem quo. Jsou to právě oni, kdo se neustále ptá – „Co kdyby?“ nebo „Proč ne?“. Nebojí se zpochybňovat konvenční názory, ale ani nechtějí jen tak pro zábavu rušit zaběhané pořádky. Jen je prostě chtějí zlepšit.

Čtěte také: Osm zaručených způsobů, jak si zvednout sebevědomí

3. Podněcují konverzaci

Když vlivní lidé mluví, slova se od nich šíří všemi směry jako vlny na hladině a podněcují všechny okolo, aby začali přemýšlet jinak a zkusili také něco nového.

4. Umí využít své kontakty

Vlivní lidé vědí, jak si vytvořit kontakty, které přetrvají léta. Nejen, že znají spoustu lidí, ale seznamují se také s kontakty svých kontaktů. A co je ještě důležitější, i oni sami zvyšují hodnotu této sítě vztahů. Rádi se podělí o své zkušenosti, poradí nebo naopak propojí další lidi, kteří by se podle jejich názoru měli poznat.

5. Soustředí se jen na podstatné věci

Vlivní lidé se nenechají rozptýlit malichernostmi. Dokáží se oprostit od rušivých vlivů, zaměřit se na to, co je právě důležité a upozornit na to ostatní. Mluví jen pokud potřebují říct něco důležitého a nikdy neobtěžují ostatní jednoduchými vtipy.

6. Vítají diskusi a nesouhlas

Na opačné názory vlivní lidé nereagují emocionálně a ani se jim nijak nebrání. Naopak – rozdílné názory vítají. Mají dost pokory k tomu, aby si uvědomovali, že nemusí všechno vědět nejlíp a že někdo jiný si mohl všimnout aspektu, který jim unikl. A pokud má někdo jiný pravdu, upřímně ji přijmou za svou. Protože důležitý je pro ně výsledek, ne falešný pocit, že jsou neomylní.

Čtěte také: Znáte lidské upíry? Tohle je 10 druhů toxických lidí a návod, jak jim čelit

7. Jsou proaktivní

Vlivní lidé nečekají, až jim nové myšlenky nebo technologie spadnou do klína, ale aktivně je sami vyhledávají. Začnou je rychle používat a snaží se předvídat, co přijde dál. Mají vliv právě proto, že dokážou odhadnout, co bude následovat. A odhadnout to dokáží proto, že mají pořád oči otevřené. Své poznatky pak šíří dál.

8. Reagují s rozmyslem

Pokud někdo kritizuje je samé nebo někoho jiného kvůli chybě, vlivní lidé nereagují okamžitě a emocionálně. Nechají si čas na přemýšlení a až poté přijdou s adekvátní reakcí. Vědí, jak důležité je mít s ostatními dobré vztahy a nenechají si je ničit prchavými emocemi. Uvědomují si také, že emoce jsou nakažlivé a že přehnaná reakce by měla špatný dopad na všechny okolo.

9. Věří a důvěřují

Vlivní lidé vždy očekávají to nejlepší. Věří ve své vlastní schopnosti a věří také, že všichni ostatní mají takovou moc. Nic pro ně není mimo dosah a inspirují tím ostatní. Pevně věří, že jeden člověk může změnit svět.

Závěrem

Abyste zvýšili svůj vliv, sdílejte s ostatními své schopnosti a zkušenosti. Probuďte v sobě vášeň a důvěru v to, že i díky vám se svět může stát lepším místem k životu.