Jako byste se najednou ocitli na jiné planetě. Taková je Atacama, na tisíci kilometrech rozkládající se poušť, co sahá od jižní hranice Peru až na sever Chile a kde vládne ticho jako na hřbitově. Místo tak vyprahlé a nehostinné, že by se tu klidně mohla natáčet další epizoda Hvězdných válek. Uprostřed se nachází místo, kterému klimatologové říkají absolutní poušť, a přesto tu vzniká něco tak světského, jako je pivo. Ovšem poměrně nezvyklým způsobem, informuje server Vinepair.

Ten netradiční způsob provází „temnota“, jak pradávní obyvatelé pouště nazvali místní mlhu. Ta bílá tma se každé ráno valí přes poušť a je jediným zdrojem života pro to málo flóry, která tu přežívá.

Své jméno Temnota – camanchaca -dostala mlha od Aymarů, předkolumbovských obyvatel této oblasti, kteří chodili sbírat kapičky rosy vysrážené na kamenech. Mlha vzniká, když se extrémně silné sluneční paprsky setkají s vodou blízkého Pacifiku, tehdy dojde k odpaření velkého množství kapaliny, které je pak větrem hnáno nad Atacamu.

catcher

I o staletí později temnota přetrvává, ale lidé ve sběru životadárné tekutiny udělali krok vpřed. Nyní totiž mají k dispozici technologie, jakkoliv na první pohled primitivní. Tento „sklízecí“ stroj představuje obří rám vyplněný sítí s otvory menšími než jeden milimetr, na něž vítr mlhu žene, kapičky se na ní zachytávají a zvětšují, dokud neukápnou do kontejneru, v němž je voda ihned použitelná ke konzumaci.

Čtěte také: Jezte pivo: podnikatelé ze San Francisca vyrábějí netradiční müsli tyčinky

Jedno takové „okno“, kterých tu stojí stovky, sesbírá až 15 litrů vody každý den, což pro vyprahlou krajinu Atacamy znamená spásný zdroj zavlažování a zásobování pro zemědělství a infrastrukturu. Kuchyně a koupelny tu fungují výhradně na tuto kondenzovanou vodu a přilehlé vesnice spoléhají čím dál méně na vodu ze zásobovacích cisteren, které sem vozí nákladní auta.

Atacama není závislá jen a pouze na mlze, případně dovozu vody, čas od času se i zde krajina zavodní přirozeným způsobem. Přestože na poušti jsou místa, kde nepršelo i 100 let, v roce 2015 tu zaznamenali déšť, který způsobil, že se semena, jež roky spala, náhle probudila k životu a jindy vyprahlá poušť se zahalila do květů.

pivo

A jak je to s tím pivem? Ačkoliv je voda určená pro přežití místních obyvatel prioritou číslo jedna, i zde, ve vyprahlém regionu Coquimbo, se najdou lidé, kteří tuto tekutinu umějí využít i jinak. Pod značkou Atrapaniebla se vyrábí pětistupňové pivo typu ale s hnědou pěnou. Ročně pivovar vyprodukuje jen něco málo přes 23 tisíc litrů piva, ale mlžná voda dodává nápoji unikátní chuť a kvalitu.

Atacama je sice kruté místo k životu, ale má své kouzlo. A taky pivo.