Tisíce nebo i milion, tolik stojí pera, která píší dějiny, respektive je podepisují. Nepočítejte, že se do dějin zapíšete reklamní propiskou. To důležité musíte podepsat perem, a to ideálně vlastním. Všichni si vzpomínáme, jak jedno pero může z nenápadné návštěvy Chile udělat celosvětovou senzaci. Těchto pět per se už do dějin zapsalo nebo by za to rozhodně stála (a ani jedno není to chilské).
1. Jaderné odzbrojení i Pes baskervillský
Největší šanci na to, že se zapíšete do světových dějin, ať už mezinárodních vztahů nebo umění, evidentně máte , když budete psát perem Parker. Pera této značky jsou přesně to, co si člověk může představit pod pojmem ikona.
Od vzniku firmy v 80. letech 19. století stačily parkery svým inkoustem poznamenat pěknou řádku historických událostí. Posuďte sami. Pery Parker 51 generála Eisenhowera se 7. května 1945 podepsala konečná kapitulace Německa (konec druhé světové války v Evropě), Michail Gorbačov a George Bush parkerem stvrdili smlouvy START (dohodu o snižování počtu jaderných zbraní), Giacomo Puccini s ním údajně napsal operu La Bohème a A. C. Doyle ho používal při psaní povídek o Sherlocku Holmesovi.
Firma byla navíc vybrána jako výhradní dodavatel per a inkoustů pro britskou královskou rodinu. Nejvyšší ligou značky je kolekce Parker Duofold. Můžete se spolehnout, že s žádným z per z limitované edice Duofold si ostudu neuříznete.
Pero Parker Duofold.
2. Psát jako Obama
Současný americký prezident si oblíbil pera Cross Townsend. V lednu 2009 podepsal černostříbrným modelem z této kolekce i svůj inaugurační dokument, ale píše s ním běžně a uvidíte ho v jeho ruce na mnoha záběrech. Značka A. T. Cross se mu osvědčila dokonce natolik, že se roller Townsend stal oficiálním psacím nástrojem Bílého domu. Pokud nejste levák jako Obama, budete elegantnější s plnicím perem.
Pero Cross Towsend.
3. Když Merkel píše dějiny. Nebo spíš Medveděv?
Dějiny je ale třeba podepisovat zjevně něčím luxusnějším a rozhodně výraznějším. Pokud se podepisujete před kamerou, tak to totiž chce hodně lesku. Třeba jako má Visconti Divina, kterým Angela Merkel, Barack Obama, Silvio Berlusconi a Dmitrij Medveděv podepisovali závěrečný akt summitu G8 v roce 2009.
Pero Visconti Divina.
4. Opravdu výrazné. A opravdu drahé
Tohle pero sice (zatím) dějiny nepsalo, ale i tak by se k němu hodila ochranka, pokud s ním budete chtít psát. Stojí jako slušné auto (kolem 600 tisíc korun) a je obložené červenou pryskyřicí, rubíny, diamanty a 18karátovým zlatem. Pera z řady Jung Alchemy od značky Visconti asi v kapse u košile nosit nebudete, to se ostatně s protokolárními pery ani nedělá. Aby to nevypadalo, že je za hodně peněz málo muziky, vylepšila firma Visconti psací nástroj použitím dvou různě silných hrotů – každý je na jiné straně pera. A pokud netrváte na drahokamech, můžete si podobný kousek pořídit za necelých sto čtyřicet tisíc korun.
Luxusní pero Visconti Jung Alchemy.
5. Anebo ho dostanete, když budete papež
A pokud za pero nechcete utrácet, staňte se papežem a budou vám je vyrábět na míru. Papež Benedikt XVI. dostal darem pero Visconti s biblickými výjevy, na kterém jako tahák najde všech deset přikázání. Papež ho dostává zadarmo, vy si ho můžete koupit asi za necelého půl milionu korun.
Pero Visconti s biblickými výjevy.