Jste sice na jihu Číny, ale připadáte si tu jako na jihu Čech. Asi hodinu jízdy od přímořské metropole Šen-čen, sousedící s Hongkongem, si technologický gigant Huawei postavil mimořádné sídlo pro svých 25 tisíc vývojářů.
Celý kampus navrhlo japonské architektonické studio Nikken Sekkei a výsledkem je 12 městeček, která věrně napodobují slavná evropská města a regiony: Oxford, Paříž, Veronu, Granadu, Heidelberg, Boloňu, Bruggy, Fribourg, Burgundsko, Lucemburk… a Český Krumlov!
Na východním okraji rozlehlého areálu jménem Ox Horn Campus, který celkem zabírá 1,4 milionu metrů čtverečních a údajně vyšel na 10 miliard jüanů (33 miliard korun), je městečko, které je našinci povědomé už zdálky. Kulatá věž krumlovského zámku se tu tyčí nad shlukem budov, které docela přesně imitují různé stavební styly v úzkých uličkách starého Krumlova, od gotiky přes baroko až po renesanci. Je tu i kostelní věž, která vzdáleně připomíná tu od sv. Jošta, akorát pod ní není žádný kostel.
Jinak je historická imitace prakticky dokonalá: štuky a okrasné římsy na fasádách, podloubí, kašna, dobové zábradlí i lampy. To všechno tady je. Historický dojem kazí pouze všudypřítomná plastová okna, klidně zasazená pod gotický oblouk. Na rozdíl od pravého Krumlova, který je od roku 1992 zapsaný na seznam UNESCO, se tady památkáři ke slovu nedostali.
V čínském Krumlově chybí kroutící se Vltava jako určující krajinotvorný prvek, ale díky tomu tu také chybí hluční vodáci, ještě hlučnější hordy turistů, nechutné matrjošky a „české“ sklo prapodivné kvality.
Celým kampusem se vine okružní osmikilometrová železnice, po které jezdí elektrický vlak à la švýcarský Jungfrau a má zastávku u každého městečka. Jen pár metrů od stanice „Český Krumlov“ se rýsuje zbrusu nová pobočka KFC, v sousedním Fribourgu zase mají prodejnu 7 Eleven. Každé městečko má také vlastní kantýnu, kavárnu, malý obchůdek s potravinami, posilovnu a univerzální modlitební místnost.
Vnitřek budov a jejich vybavení už moc krumlovsky nevypadají – je to takový evropský fusion zařízený podle čínských představ. Není se co divit: vždyť tu pracují čínští programátoři. Rozdíl mezi historickým exteriérem a soudobým interiérem dokreslují také eskalátory, které hned za „barokním“ portálem jídelny vedou do podzemního parkoviště.
Do samotných kanceláří se novináři podívat nemůžou, aby náhodou neobjevili něco tajného z výzkumu a vývoje Huaweie. Pokud byste se do Ox Horn Campusu chtěli podívat i vy, budete to mít těžké – kampus je otevřený jen pro zaměstnance Huaweie a oficiální návštěvy.
Čínský Krumlov, Oxford či Boloňa jsou zjednodušenou a lehce zmenšenou (od oka bych odhadl, že zámecká věž je tak na dvou třetinách své skutečné velikosti) asijskou představou o evropských památkách. Zároveň je to fascinující ukázka čínského obdivu k naší kultuře a tamních kopírovacích schopností. Tady je zachycena objektivem fotografa Getty Images.
Jak poznamenala jedna moje kolegyně, Vilém z Rožmberka by koukal. Údivem, co ti šikovní Japonci/Číňané vytvořili. A druhá kolegyně, která z reálného Krumlova pochází, neméně trefně dodala, proč tedy Číňané jezdí k nám, když to samé mají doma.