Smáli jste se, když někdo uklouzl po ledovém chodníku? Máte radost, že kolega v práci nestíhá? Nebo vás těší, že sousedovi někdo objel auto klíčem? Nebojte, nejste v tom sami.
Cítit se dobře, když se ostatním nedaří, je naprosto normální. Němci pro to mají dokonce výraz: Schadenfreude. Měli bychom se ale kvůli tomu cítit provinile? Tohle jsou postřehy, se kterými přichází kulturní historička Tiffany Watt Smith. Podle ní byste měli tyto pocity brát spíš jako příležitost, a hlavně byste se za ně neměli stydět. Takže:
Vinu cítit nemusíte
Nejenže je to zcela lidské, tudíž to nemáte úplně vždy pod kontrolou, ale někdy vás tyto pocity můžou i nakopnout. Důvod? Dají vám zdání (alespoň chvilkové) nadřazenosti. Snažte se jich tedy využít správně. Pokud vám například kamarád vypráví o tom, že se mu nedaří v práci, využijte Schadenfreude k tomu, abyste mu poradili, co má dělat. Nebo to berte jako příležitost, jak s dotyčným prohloubit vztah. Rozhodně se nesnažte z dočasné dominance profitovat, ale spíš těm druhým pomozte.
Zamyslete se také nad tím, proč Schadenfreude zažíváte
Myslíte si, že si to ten druhý zaslouží? Nebo mu/jí tak trochu závidíte? Máte za to, že se k vám osoba v minulosti chovala špatně a tohle je její trest? Ať už jsou vaše důvody jakékoli, prozradí vám něco, co jste si dlouho nemuseli chtít přiznat. Pokud druhému závidíte, uvažujte nad tím proč, a pokud je to někdo vám blízký, přemýšlejte nad tím, že s ní(m) dáte řeč. Jestli zase máte pocit, že si to dotyčný zaslouží, položte si otázku, proč se s ním vůbec vídáte a zda by to vlastně neměl vědět.
Příležitost k sebereflexi
To samé platí naopak – pokud cítíte, že vaše neúspěchy někoho těší, je to dobrá příležitost k sebereflexi. Nastat totiž mohou úplně stejné varianty – někdo vám závidí nebo si myslí, že si to zasloužíte. Je tedy možné, že je mezi vámi něco nevyřčeného, co vám zbytečně nabourává vztah. Zkuste nad tím schválně chvilku uvažovat a přemýšlejte, zda není načase to napravit.
Kdy jindy než teď.