Tvorba melatoninu v šišince mozkové je řízena biologickými hodinami v mozku. Zní vám to taky příliš složitě? Tým profesorky Heleny Illnerové, biochemičky a bývalé předsedkyně Akademie věd, na tom založil svou badatelskou činnost a zjišťoval, proč jsou lidé sovy, nebo skřivánci.
Helena Illnerová mluvila spolu s ekonomem Jan Lamserem, dlouholetým členem vedení ČSOB, v talkshow Operitiv, kterou pořádá pražské coworkingové centrum Opero a kterou podporuje Forbes.
Ta věda se jmenuje chronobiologie a profesorka Illnerová v ní se svým týmem excelovala – jako první na světě totiž objevila zákonitosti fungování lidského těla v závislosti na denní nebo roční době. Někdy proto musela v práci trávit u pokusů i celé noci.
„Nevím, jestli recept na dobrý vztah je moc se nevidět,“ smála se Illnerová. „Recept na dobrý vztah je, aby se lidi spolu bavili, aby věděli, co druhý dělá, vypovídat si své starosti.“
Ona sama je důkazem toho, jak lze kombinovat kariéru a zároveň u toho budovat rodinu. Byť dnes mateřství spousta žen odkládá, protože mají pocit, že první místo patří kariéře.
„Toužila jsem mít rodinu, děti, ale současně dělat něco zajímavého. A to se taky podařilo. Rozpor vidím v tom, jak se na to dívá společnost,“ říkala. „Když jsem se stala předsedkyní Akademie, kamarádky říkaly: Já se ti divím, že to děláš. Vždyť máš doma taková hezká vnoučata. A já si říkám, jestli by někdo řekl mému muži: Dědečku, proč to děláš?“
Čtvrtý, březnový díl talkshow Operitiv se koná toto úterý a hosty budou Šárka Litvinová, spolumajitelka firmy Asiana, která provozuje server Letuška.cz, a matematik, dramatik a taky vinař René Levínský.