Jak se žije v supermoderním světě? Dobře. Alespoň mne lidský pokrok a technologie opravdu baví. Nejen z hlediska profesního, ale také v osobním životě je používám každý den. Vyvíjíme je proto, aby nám zjednodušily a zpříjemnily život.
Nesmíme ovšem zapomínat, že technologie mají sloužit nám, a ne naopak. Jakmile mi neušetří čas nebo mi nejsou nějak prospěšné, tak by pro mne neměly být nezbytné.
Čtěte také: Měna, která není pro sraby aneb Jak se podniká s digitálním bitcoinem
Pamatuji si, že můj první technologický výdobytek byl walkman Sony, na který jsem byla patřičně hrdá. Upřímně řečeno, jako dítě jsem nesnila, že jednou budu pracovat v oblasti informačních technologií. IT bylo v té době ještě v plenkách a neuměla jsem si představit, co by to bylo za práci.
Na gymnáziu jsme tenkrát pracovali s dnes již muzeálními kousky SMEP a PP06. Data se ukládala na děrovací pásky a štítky, až později se ke slovu dostaly vymoženosti jako disketa. Na vysoké škole jsem ale svou diplomovou práci postavila na geografickém informačním systému, tím nastal zlom a IT se stalo každodenní součástí mého života – profesního i soukromého.
I když se nejednalo o můj dětský sen, v žádném případě svého rozhodnutí nelituji. Je to velmi dynamické odvětví, které je dnes neodmyslitelnou součástí všeho – soukromí, spotřeby, dopravy, výroby, vývoje, filmu, výzkumu, každodenní práce – a to mě na něm fascinuje. Vidím to na svých dětech.
Pro naši generaci se technologie staly součástí života postupně, naši potomci se ale již „narodili“ s chytrým telefonem a internetem v ruce.
Neustále mne překvapují, jak přirozeně a okamžitě dovedou nové věci používat, zatímco my si je musíme nejdříve nastudovat. Technologie nám ulehčují život na každém kroku, dovolují nám „zlenivět“ v dobrém smyslu slova, ale zároveň nesmíme zapomínat na bezpečnostní rizika. Soukromí je čím dál větší vzácnost a mnoho lidí si neuvědomuje, jaká negativa to s sebou přináší.
Já proto svým dětem použití technologií reguluji. Nejen obsahově, ale i časově. Tablet, smartphone a internet by jinak vyplnily celý jejich volný čas. A přece v přírodě a knížkách je toho tolik co objevovat!
Doma máme pravidlo, že tablety se nabíjejí vždy v neděli v noci. A na dětech už je, jestli si baterii vybijí hned první den, nebo si to rozloží do celého týdne. To výrazně podpořilo jejich vynalézavost, jak ušetřit energii – snižují si jas, vypínají wi-fi, bluetooth a podobně.
Představuji si, že v budoucnosti budou technologie úplně všude a budou nám stále více pomáhat. Změní se výroba, která přejde z masové na personalizovanou.
Například nebudeme muset zkoušet 20 druhů bot, které nám nesednou, nebo odcházet s nepořízenou, protože budou vyprodané, ale vyrobí se přímo na naši nohu.
Velké změny předvídám také v medicíně a skladovém hospodářství. Nové technologie nám okamžitě a za rozumnou cenu umožní výrobu na místě, kde to v reálném čase budeme potřebovat, v odpovídajícím množství a zároveň dokážeme tyto produkty personalizovat.
Budeme se však muset naučit technologie využívat v rozumné míře. Musí nám především sloužit.