Máte pocit, že byste doma mohli uklízet celý den, ale stejně by byl všude nepořádek? Tak se řiďte každodenními mikrozvyky autora knihy The Minimalist Home (Minimalistický domov) Joshuy Beckera, díky kterým byste neměli potřebovat doma uklízet tak často.
Zásada č. 1: Mytí nádobí je součástí přípravy jídla
Pokud nechcete, aby se vám v kuchyni hromadil nepořádek, začněte od nádobí. To je třeba umývat po každém jídle. Je jedno, jestli máte myčku, nebo jestli myjete v ruce. Zásadní je, abyste úklid nepořádku po vaření brali jako nezbytnou součást celého procesu.
Zásada č. 2: Kuchyňskou linku se snažte mít prázdnou
Jaký je důvod mít toastovač na lince, když ho používáte jen tři minuty denně? Pokuste se mít na lince opravdu jen ty věci, které potřebujete neustále. Zbytek, například prkýnka na nádobí nebo kořenky, které vytvářejí dojem nepořádku, schovejte do poliček.
Zásada č. 3: Každé ráno si ustelte
„Ustlaná postel určuje, jak bude vypadat zbytek ložnice,“ míní Becker. Proto ji nezapomeňte každé ráno pečlivě zastlat. Nejenže budete mít doma větší pořádek, ale ještě vám to posílí disciplínu.
Zásada č. 4: Dodržujte pravidlo dvou minut
„Sám jsem se to naučil od koučky Gretchen Rubin,“ říká Becker. Pravidlo je jednoduché: pokud něco můžete udělat za méně než dvě minuty, neodkládejte to. Vyneste koš, zalijte květiny, vyměňte baterky v ovladači, vyměňte mýdlo v dávkovači. Jen to nenechávejte na později.
Zásada č. 5: Uklízejte cestou do postele
I když je uklízení pravděpodobně ta poslední aktivita, kterou chcete dělat před spaním, budete se díky němu lépe probouzet, věří Becker. Než zalehnete, snažte se posbírat viditelný nepořádek – skleničky na stole, odložené oblečení u gauče, roztahané dětské hračky. Ráno se vzbudíte do čistého.
Zásada č. 6: Pochopte, že „méně je více“
Jakmile narazíte na prostor, který praská ve švech, udělejte v něm malou inventuru, radí Becker. Je jedno, jestli jde o šuplík v koupelně, nebo celou šatní skříň – nepotřebné věci nebo věci, které vlastníte vícekrát, darujte nebo rovnou vyhoďte. Jinak vám budou doma dělat nepořádek.
Zásada č. 7: Poštu vyřizujte rovnou
„Většina pošty se dá vyřídit rovnou,“ říká Becker na svém YouTube kanálu. Tak ji rovnou recyklujte nebo podnikněte kroky pro to, aby vám neležela v předsíni. Pokud vám přišel dopis, na který si potřebujete udělat čas, odložte ho na předem určené místo a nejpozději do týdne ho vyřiďte.