Hygge je dánská strategie, jak dosáhnout životního štěstí i ve chvílích, kdy zas tak dobře není. Je to způsob pozitivního náhledu na svět, který v poslední době všichni tak hledáme. Je to nasazení teplých ponožek po dlouhém dni v práci, je to zapálená svíčka, knížka v ruce a hořící krb.
Co ale dělat, když na vás přístup hygge nefunguje? Jak se poprat s tím, když kýženého stavu přítomnosti, vděčnosti a klidu nemůžete dosáhnout?
Zkusit byste měli jiný dánský přístup – pyt –, který stejně jako hygge nemá český (ani anglický) ekvivalent. Pyt znamená „nech být“, „nestresuj se tím, co stejně nezměníš“ nebo také „nauč se si z věcí nic nedělat“. Podle dánské asociace knihoven je to mimochodem také nejoblíbenější dánské slovo.
Americký psycholog Chris MacDonald, který žije v Dánsku už přes 20 let, o něm prohlásil:
„Pyt je jedno z mých nejoblíbenějších dánských slov, je to nejpozitivnější zvuk, jaký jsem kdy slyšel. Má neuvěřitelnou sílu, pokud jde o to, abychom se netrápili věcmi, které stejně nemůžeme změnit.“
A má pravdu. Ne všechno totiž může být vždycky hygge. Někdy se věci prostě nevyvíjejí tak, jak bychom si představovali. Pokud je nemůžeme svým chováním nijak ovlivnit, je jen na nás, jak se se situací popereme. Buď si můžeme ze všeho dělat hlavu a přemítat nad tím, „co by kdyby“, anebo se můžeme na celou věc podívat z druhé strany a přiznat si, že pokud nemáme reálné prostředky, jak situaci ovlivnit, nebudeme si z toho dělat vůbec nic.
Protože když není v našich silách s něčím pohnout, nemělo by to hýbat ani s námi a s naší pohodou.
Tak až dneska zjistíte, že vám doma snědli jídlo, na které jste se těšili, nebo až vám v práci řeknou, že se projekt, na kterém pracujete, posouvá, vzpomeňte si na pyt, nadechněte se a nepřidělávejte si zbytečně vrásky.