Problémy s početím potomka řeší stále více párů. Jak jsme jako západní společnost na tom z pohledu statistik, jaké možnosti se v případě nemožnosti počít nabízejí a kolik to všechno stojí? 

Neplodností v současné době trpí asi 15 procent populace a ve vyspělých státech její podíl stále narůstá. Podle Světové zdravotnické organizace se jedná o onemocnění, odborně sterilitu, pokud se pár pokouší o přirozené početí 12 měsíců pravidelným nechráněným stykem.

U ženy nad 35 let se však často uvádí již hranice šesti měsíců a nad čtyřicet let měsíce tři. Příčina neplodnosti je ve 40 procentech na straně ženy, ve 40 procentech na straně muže a ve 20 procentech je na obou stranách nebo není objasněna vůbec.

Neúprosná statistika

Doporučený věk otěhotnění je mezi dvacátým a devětadvacátým rokem věku. Zejména u ženy dochází s rostoucím věkem ke snížení ovariální rezervy (množství vajíček), ale hlavně k rostoucímu podílu různých mutací ve vajíčcích.

Ve věku nad 35 let je nemocnost přibližně 50 procent a ve 40 letech přesahuje 80 procent vajíček, která nevedou k těhotenství, případně vedou k potratu nebo v krajním případě k narození dítěte s genetickou vadou, například Downovým syndromem.

Stejně tak u muže dochází s věkem ke snižování kvality spermií, ovšem ne tak zásadním způsobem jako u žen. Asistovanou reprodukcí je navíc možnost vybírat spermie k oplození, takže kvalita spermií je limitující hlavně pro přirozené početí, méně pak pro metody asistované reprodukce.

Naopak v případě žen se vybírá pouze z jednotek dostupných vajíček, a nikoli milionů, jako je tomu u spermií. 

Cesty k dítěti

Pokud se přirozené početí nedaří, přichází na řadu možnost léčby v některém z center asistované reprodukce. Léčba začíná komplexní diagnostikou, k níž patří hormonální profil ženy, ultrazvuk, spermiogram u muže a pohovor s párem.

Tato vyšetření jsou hrazena zdravotní pojišťovnou. Případné následující složitější diagnostické metody, které mohou vysvětlit příčinu neplodnosti – genetika či imunologie – jsou v odůvodněných případech také kompletně hrazeny ze zdravotního pojištění.

Podle diagnostiky páru je následně stanovena léčba. Důležité je vědět, že výkony asistované reprodukce jsou v České republice hrazeny do 40. narozenin ženy.

1. Intrauterinní inseminace (IUI)

V čem to spočívá? Nejčastější léčbou první volby je takzvaná intrauterinní inseminace (IUI), která je z nabízených možností léčby nejméně invazivní – její výhodou je především to, že nevyžaduje odběr vajíčka pro mimotělní oplodnění a s tím spojenou anestezii. IUI spočívá v zavedení zkoncentrovaných spermií do dutiny děložní speciálním katetrem.

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.