Simona Zábržová jako šéfka středních firem dvakrát vyhořela. Dnes její startup Soulmio pomáhá s duševním zdravím ve firmách. Poslední roky totiž poptávka po péči o psychiku rapidně stoupá – a pro firmy to přestává být tabu.
Důraz na duševní zdraví zaměstnanců souvisí s rychlými změnami na trhu práce, které přinesly hlavně technologie. Pracovat můžeme kdykoli a odkudkoli, což s sebou nese i svou daň: čím dál více lidí se potýká s pocity přehlcení, fenoménem FOMO nebo hrozícím vyhořením.
Zvyšují se tak nároky na manažery a manažerky, kteří musí zajistit, aby jejich lidé byli v pohodě a zároveň výkonní. Zaměstnanci se zase musí naučit pracovat v novém režimu, kde se práce prolíná s osobním životem a není už striktně oddělená jako dřív.
Mezi základní dovednosti pro úspěch na budoucím trhu práce tak bude podle Zábržové patřit i mentální odolnost. V rozhovoru prozrazuje, jak sytit vnitřní baterku, bojovat s fenoménem „líných zaměstnanců“ i jak pracovat s různými generacemi, kterých je na pracovním trhu v současnosti nejvíc v historii.
Od work-life balance se posouváme k life balance. Co to v praxi znamená?
Posun je vidět v posledních pěti letech. Dřív platilo, že člověk pracoval od do a pak měl ten svůj život: zábavu, koníčky, rodinu. Teď se hranice úplně stírají. Díky možnosti pracovat víceméně odkudkoli na dálku se pracovní a osobní život prolínají.
Někteří zaměstnavatelé si ale myslí, že zaměstnanci budou dostupní pořád. Kvůli tomu je čím dál více lidí přehlcených. Neumějí si správně nastavit hranice, kdy už nebudou řešit práci. A jsou uvězněni v nonstop pracovním kolečku. K tomu se přidává přehlcení informacemi z internetu a sociálních sítí. A to všechno má obrovský vliv na psychiku.