„Až se staneš mistrem světa, natočím o tobě dokument,“ slíbil režisér Adolf Zika svému kamarádovi Lukáši Krpálkovi. Zlatá olympijská medaile nejen že tento slib výrazně urychlila, ale taky přispěla díky genetickému testování ke zjištění, že slavný judista nemá ani jeden horolezecký gen (ACE). Tedy že nemá předpoklad k vrcholovému sportu, protože jeho tělo nedokáže dobře regenerovat a zvyšovat svoji fyzickou zdatnost.

„Lukáš je typický příklad sportovce, který svou vůlí a odhodláním překonal ne úplně optimální genetickou výbavu,“ říká genetička Lucie Benešová, která sportovce testovala. On je ale výjimka. „Vrcholových sportovců jsme testovali víc a všichni měli alespoň jeden gen ACE, proto pro nás bylo toto zjištění překvapující,“ říká ředitelka výzkumného ústavu Genomac.

Ten s genoskopickým testováním v pražské Ruzyni začal před šesti lety, ale až teď tam dokážou zákazníkům nabídnout komplexní vyšetření včetně rizika vzniku závislostí, kterými trpí 10 až 20 procent lidí v Česku.

20150825183914-dna-science-double-helix-1

Genoskopické testování probíhá tak, že si doma speciálním kartáčkem odeberete sliny a poté čtyři týdny čekáte na výsledek. V Genomacu, kde dělají nejpodrobnější testy v Česku, zaplatíte za test genetických předpokladů kolem deseti tisíc korun (ročně jich tu provedou kolem tří set). V ceně je také analýza citlivosti na hořké chutě, která napoví, jestli jste supertaster a tudíž máte vysoce vyvinutou chuť pro hořká jídla a nápoje, nebo jste nontaster a zkonzumujete vše bez problémů.

Čtěte také: Co všechno mohou udělat hackeři s vašimi genetickými informacemi?

Takzvaní supertasteři jsou nejlepší degustátoři, dokáží rozpoznat nuance mezi různými druhy kávy nebo vína. Těmto lidem ale většinou hořká jídla vadí a často se jim vyhýbají. „Často uvádějí, že třeba vůbec nesnesou čerstvou zeleninu, a když už si nějakou dají, tak to jsou většinou rajčata nebo mrkev,“ říká Benešová.

Ale ještě na chvíli ke sportu – obecně platí, že více než devadesát procent vrcholových sportovců má minimálně jeden horolezecký gen. Horolezecký proto, že se opravdu zkoumal na horolezcích, kteří zdolávají „osmitisícovky“, přičemž z výsledků vyplynulo, že 55 procent mělo oba dva geny, 40 procent alespoň jeden a 5 procent žádný. „Ti na nejvyšší vrcholky vylezli pravděpodobně díky své urputnosti a vytrvalosti,“ analyzuje Benešová. Ale mezi olympioniky je takových lidí, jako je Krpálek, málo.

97ec1ee1755b2b399a5a5ed76969e1f71

Lidé bez horolezeckého genu musejí zkrátka vynakládat mnohonásobně větší úsilí, aby se ve sportu zlepšovali. Proto když se nejslavnějšího českého judisty při natáčení dokumentu Zlatý muž z Ria ptali, jak na tom byl se sportem v dětství, uvědomil si, že mu rychlé a dynamické sporty jako třeba sprint příliš nešly a že naopak vynikal v těch vytrvalostních, třeba v běhu na dlouhé tratě. On sám má vytrvalostní geny dva.

Děti bez horolezeckého a vytrvalostního genu je lepší do sportů moc nenutit, pokud sami neprojevují zájem. „Já mám dvě dcery, ta starší nemá ani jeden horolezecký gen a je to znát. Třeba když jdeme na procházku, tak se na rozdíl od té mladší se dvěma geny unaví rychleji,“ říká Benešová, která tento fakt u svého dítěte toleruje a snaží se ho zbytečně nepřemáhat.

Čtěte také: Jak mohou nanotechnologie v budoucnu ničit nemoci už v zárodku

Testy DNA o vás prozradí i to, jestli máte absolutní hudební sluch, jaký je váš cirkadiánní rytmus (jestli jste sova nebo ranní ptáče), dokáží pomoct v redukci váhy nebo vás upozorní na sklon k závislostem.

Nemusí jít nutně o drogy nebo cigarety. Podle genetičky si můžete klidně udělat závislost na jídle, četbě knížek, sportu, práci nebo taky partnerovi. Mají ji prý většinou tací lidé, kteří jsou spolu už od puberty. „Proto pokud rodiče tento fakt zjistí u svých dětí, měli by je více sledovat, aby si nevypěstovaly nějakou nezdravou závislost,“ doporučuje Benešová.

laborator-31

Laboratoř Genomacu

Asi jste nevěděli, že DNA má více než padesátiprocentní vliv i na to, jak spalujete tuky. Znalost toho, jaké vrozené vlohy se u vás vyskytují a jakým způsobem je využít nebo naopak potlačit, může výrazně pomoci při hubnutí.

„Existují tři geny, které určují, jakým způsobem naše tělo nakládá s tuky. Někteří lidé špatně reagují na ty živočišné, proto často stačí přejít na rostlinné a váha začne ubývat a naopak. Další z ukazatelů nám zase napoví, jak rychle budeme hubnout,“ popisuje genetička s tím, že i to je dobré vědět a počítat s tím při redukci váhy.

Pokud pomineme hubnutí, nejvíce se tyto testy vyplatí u dětí cca od tří let, protože napoví, jakým aktivitám by se měly v budoucnu věnovat. V případě, že budou mít nadaní jedinci vhodnou příležitost a prostředí jim poskytne dostatek potřebných podnětů, dané vlohy se s největší pravděpodobností projeví na vysoké úrovni.

A nemusíte zoufat, pokud vaše dítě nebo vy nebudete mít předpoklady pro excelentní sportovní a hudební výkony. Pořád totiž můžete díky vytrvalosti a vůli dopadnout jako Lukáš Krpálek. Tedy se zlatou olympijskou medailí na krku.